סולתם, סיימר ו-ITL Optronix עוברות לבעלות אלביט

15 ספטמבר, 2010

עסקת רכש בגובה של 87 מיליון דולר מאפשרת לאלביט להשתלט על ITL. בעקבות העסקה זינק שווי השוק של ITL בבורסה ב-25%

עסקת רכש בגובה של 87 מיליון דולר מאפשרת לאלביט להשתלט סוף סוף על ITL

תותח מתנייע של סולתםחברת אלביט מערכות חתמה בתחילת ספטמבר על עסקה המאפשרת לה לקבל את השליטה בחברת  האלקטרו-אופטיקה מראשון לציון, ITL Optronix. בתחילת חודש ספטמבר דיווחה אלביט על חתימת הסכם  לרכישת כל מניות סולתם מערכות, סיימר ו-ITL הנמצאות בבעלות מיקאל. בכך שינתה אלביט את אסטרטגיית הרכישה, אשר החלו בנסיונות לרכוש את מיקאל בחודש ספטמבר 2009, ולאחר מכן בניסיון כושל לרכוש את מניות ITL.

עם השלמת הרכישה, תחזיק אלביט מערכות ב-100% ממניות סולתם וסיימר וב-87.85% ממניות ITL. יתרת מניות ITL הנסחרות בבורסה בתל אביב מוחזקות בידי הציבור. במקביל, תמכור אלביט מערכות את אחזקותיה במיקאל (כ-19%) לבעלי המניות האחרים במיקאל. אלביט תשלם כ-87 מיליון דולר עבור הרכישה, ותקבל 18 מיליון דולר ממכירת אחזקותיה במיקאל. השלמת העסקה כפופה לאישורים.

נשיא אלביט מערכות, יוסי אקרמן, אמר שסולתם, סיימר ו-ITL הן חברות בעלות יכולות משלימות לתחומי הפעילות של אלביט. "רכישתן מהווה צעד חשוב באסטרטגיית הצמיחה ארוכת הטווח שלנו. שילוב היכולות הקיימות באלביט עם הטכנולוגיות של סולתם, סיימר  ו-ITL בתחום הפלטפורמות, ההינע והאלקטרואופטיקה, יאפשר לנו להרחיב את מגוון הפתרונות לשוק הביטחוני בארץ ובעולם".

בעקבות העסקה החדשה התפטר יו"ר דירקטוריון ITL, אברהם (מיקו) גילת, ובמקומו מונה זאב גופר, סמנכ"ל שיווק ופיתוח עסקי בפעילות צפון אמריקה של אלביט מערכות, ליו"ר הדירקטוריון של ITL. בעקבות העסקה, זינק השווי של חברת ITL בבורסה בתל-אביב מ-77.5 מיליון שקל בתחילת אוגוסט ליותר מ-100 מיליון שקל בתחילת ספטמבר. במחצית הראשונה של 2010 הסתכמו מכירותיה בכ-27 מיליון דולר עם רווח גולמי של 35.5%, בהשוואה לכ-26 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד.

ניסיונות ההשתלטות של אלביט על ITL עברו תהפוכות רבות, וכמעט נכשלו. ב-5 לאוגוסט אלביט הודיעה שהיא מסירה את הצעתה לרכוש את מניות ITL, שאותה הגישה חודש קודם לכן. היא הציעה לרכוש את כל המניות הרגילות של החברה הנמצאות בידי הציבור, למעט אלה שבידי סולתם ומיקאל, לפי מחיר של 5.85 שקל למנייה, בהיקף כולל של כ-11 מיליון שקל. מדובר בכ- 15% ממניות החברה. שאר מניות ITL נמצאות בידי קבוצת מיקאל, שנמצאת (עד להשלמת העסקה הנוכחית) בבעלות חלקית של אלביט ובידי חברת סולתם, שבבעלותה המלאה של מיקאל.

חברת ITL מראשון לציון מתמקדת בפיתוח וייצור מערכות אלקטרו-אופטיקה צבאיות לחילות היבשה. בהן: מערכות ראיית לילה, מצייני לייזר, מערכות אינפרה-אדום, כוונות לייזר, מדי-טווח לייזר, מערכות הרכשת מטרה, מערכות בקרת אש ועוד. אלביט מערכות הגישה את הצעת הרכש במטרה למזג את ITL בתוך חברת Elbit Security System, לשעבר חברת אורטק. בסוף יולי העלתה אלביט את מחיר ההצעה ל-6.63 שקל למנייה כדי להבטיח את רכישת כל המניות שבידי הציבור, אולם בתחילת החודש הודתה שההצעה נכשלה ולא מולאו תנאי הסף לביצוע העסקה.

במחצית הראשונה של 2010 הסתכמו מכירות אלביט מערכות בכ-1.2 מיליארד דולר, והרווח הגולמי הסתכם בכ-386 מיליון דולר, מדובר בירידה של 12% בהשוואה למחצית הראשונה של 2009, שב הסתכמו ההכנסות בכ-1.38 מיליארד דולר.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , תעופה וביטחון , תעשייה ישראלית