פקיעת הסכם רישוי ישן ישפר את מכירות CEVA ב-2011

21 ספטמבר, 2010

לפני 5 שנים החברה חתמה על הסכמי רישוי חד-פעמיים שבגללם היא לא מקבלת תמלוגים על 15% ממכירותיה. ההסכם הגדול ביותר, בהישקף של 40 מיליון דולר, יפוג בתחילת 2011

יציאת טקסס אינסטרומנטס מתחום התקשורת הסלולרית תגדיל את היקף המכירות של סיווה לחברת נוקיה

חברת בנצ'מרק, הסוקרת מניות חברות טכנולוגיה, מעריכה כי המכירות של חברת CEVA מהרצליה יצמחו ברבעון האחרון של 2010 ובשני הרבעונים הראשונים של 2011, בעקבות זכייה בפרויקטי שילוב שבבים בחברת נוקיה. להערכת החברה, מכירות CEVA ייהנו מגל צמיחה נוסף במהלך 2012, עם הכניסה הצפויה של שירותי הדור הרביעי בתקשורת הסלולרית.

בעקבות מפגש עם הנהלת CEVA, פריסם גארי מובלי, אנליסט החברה לתחום השבבים, שלהערכתו היקף מכירת הרשיונות של CEVA קרוב לרמות שיא בזכות השגשוג הרוחבי בתעשיית השבבים בזכות טכנולוגיית הרדיו מוגדר-תוכנה שהחברה פיתחה בסדרת שבבי CEVA-XC עבור רשתות הדור הרביעי.

למרבה ההפתעה, גורם נוסף שעשוי לשפר את הכנסות CEVA הוא פקיעתם של הסכמי רישוי ישנים. לפני יותר מ-5 שנים חתמה CEVA על הסכמי תשלום חד-פעמיים מראש עם יצרנים גדולים על-מנת לחדור אל השוק. התוצאה היתה שבמשך שנים היא לא קיבלה תמלוגים על חלק מהמכירות. כך למשל, לפי תחזית בנצ'מרק, ב-2010 יימכרו בעולם 518 מיליון שבבים המבוססים על טכנולוגיית CEVA (בהשוואה ל-334 מיליון ב-2009(, אולם החברה תקבל תמלוגים רק עבור מכירת 440 מיליון שבבים, שהם 85% מהשבבים בלבד.

עד היום נותרו בתוקף ארבעה הסכמי תשלום מראש, כאשר ההסכם הגדול ביותר מביניהם, המתייחס למכירת 40 מיליון יחידות בשנה, יפוג במחצית הראשונה של 2011. "מהרגע שההסכם יסתיים והמכירות ייהפכו למכירות תמלוגים, מניית החברה תקבל חיזוק בשווי של כ-5-7 סנט".

תמלוגים סיווה
חלוקת ההכנסות של חברת סיווה לפי תמלוגים

צמיחה בזכות נוקיה

לאחרונה השיקה נוקיה ארבעה דגמי טלפון חדשים הכוללים שבבים מתוצרת ברודקום או אינפיניאון/אינטל המבוססים על טכנולוגיית ה-Baseband של CEVA. מדובר בדגמים C-100, C2-00, C1-01 ו-C1-02. למרות שמדובר בטלפונים בדור 2.5G, הם מיועדים לשווקים הצומחים באסיה ובאמריקה הלטינית, שבהם החל תהליך מעבר מדור 2G.

"קיים סיכוי גדול מאוד שהם יהיו הטלפונים הנמכרים ביותר של נוקיה בתקופה הקרובה, והדדבר יתורגם לעלייה בהכנסות מתמלוגים כבר ברבעון הרביעי של 2010. הם מייצגים מעבר של נוקיה מפתרונות Baseband של טקסס-אינסטרומנט לפתרונות של ברודקום עבור טכנולוגיות 2G GSM ו-2.5G EDGE, המבוססים על CEVA".

החברה הישראלית היא גם מהנהנות העיקריות בעקבות החלטת טקסס אינסטורמנטס לצטת מתחום התקשורת הסלולרית. כיום מגיעות הכנסות TI בתחום ה-Baseband לכ-425 מיליון דולר בשנה, שכמעט כולן משוייכות לנוקיה. בשנת 2012 תפסיק טקסס אינסטרומנטס להיות פעילה בשוק הזה, ופירוש הדבר שגומחת שוק למכירות שבבים בהיקף של 1.5 מיליארד דולר בשנה צפויה להתפצל בין CEVA לבין קואלקום. ההיפרדות של נוקיה מטקסס אינסטרומנטס תתעצם במהלך 2011, כאשר היא תרענן את קו הטלפונים של הדור השלישי, ולכן בנצ'מרק חוזה שהתמלוגים שמקורם בנוקיה יצמחו במחצית השנייה של 2011 ב-50% בהשוואה למחצית הראשונה.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , קניין רוחני , תעשייה ישראלית , תקשורת