רוסיה מחפשת בישראל ידע בתחום הננו-טכנולוגיה – שניתן להעבירו לתחומי רוסיה

18 אוקטובר, 2010

בסוף החודש הזה תודיע הסוכנות הממשלתית Rusnano מי זכה במכרז לניהול קרן השקעות בחברות ננו-טכנולוגיה ישראליות ורוסיות בהיקף של 100 מיליון דולר

בסוף החודש תודיע הסוכנות הממשלתית Rusnano מי זכה במכרז לניהול קרן השקעות בהיקף של 100 מיליון דולר בחברות ננו-טכנולוגיה ישראליות ורוסיות

rusnano
מנכ"ל Rusnano ושר החוץ לשעבר של רוסיה, אנטולי צובאיס

במסגרת מאמציה להקים תעשייה ננו-טכנולוגית, החליטה ממשלת רוסיה להקים קרן הון סיכון שהיקף של 100-200 מיליון דולר, אשר תבצע השקעות בחברות ננו-טכנולוגיה ישראליות. לפני חודש פירסמה סוכנות Rusnano הממשלתית, את המכרז לחברת ניהול אשר תנהל את הקרן.

בשלב הראשון הקרן המתוכננת תהיה בהיקף של 100 מיליון דולר, 50% בהשקעה של ממשלת רוסיה ו-50% ממשקיעים פרטיים שיגיעו באמצעות חברת הניהול שתזכה במכרז. הכוונה היא לבצע השקעות בהיקף של 3-8 מיליון דולר בחברות ננו-טכנולוגיה ישראליות. בשלב השני תתכן הגדלת הקרן להחקף של 200 מיליון דולר. על-פי תנאי המכרז, רוסיה צריכה להכריז בסוף החודש הזה מי היא חברת הניהול שזכתה בו.

העברת הידע לרוסיה

למרות שמדובר בהזרמת הון משמעותי לתעשיית הננו הישראלית המשוועת להשקעות, מטרתה העיקרית של Rusnano היא להעביר טכנולוגיות ישראליות לרוסיה. במסמכי המכרז נכתב במפורש כי "מטרת הקרן היא להשקיע בחברות ישראליות ורוסיות בשלבי פיתוח מתקדמים, שיש פוטניצאל להעברת חלק מפעילותן (ייצור, מחקר ופיתוח ועוד) לתחומי הפדרציה הרוסית".

סוכנות Rusnano הוקמה בשנת 2007 על-ידי חוק פדרלי במטרה לפתח ידע מדעי בתחומי הננו-טכנולוגיה ולתמוך בהקמתן של תעשיות מוכוונות ננו-טכנולוגיה ברוסיה. כדי להשיג מטרה זו, היר קיבלה תקציב ממשלתי בהיקף של 5 מיליארד דולר.  מנהל הסוכנות כיום הוא אנטולי צ'ובאיס, לשעבר שר החוץ של רוסיה.  לדבריו, "המימון לתחום הננו בעולם הגיע השנה להיקף של יותר מ-15 מיליארד דולר. על פי ההערכות, ב-5 השנים הקרובות תניב הננוטכנולוגיה מכירות בהיקף של יותר מ-2 טריליון דולר. עבור רוסיה זו הזדמנות נפלאה להובלה גלובלית בתחום".

במסגרת מאמציה לרכוש ננו-טכנולוגיה בישראל, תגיע בתחילת נובמבר לארץ משלחת של הסכונות בראשותו של סגן יו"ר Rusnano, אלכסנדר לושיוקוב, לשעבר סגן שר החוץ של רוסיה ושגריר רוסיה ליפן ולצפון קוריאה. המשלחת תשתתף בכנס ובתערוכת NanoIsrael 2010 שייערכו במלון דן פנורמה בתל-אביב ב-8-9 בנובמבר בהשתתפות INNI והאוניברסיטאות, ובארגון חברת כנס. בין השאר, נתכננת המשלחת להיפגש עם חוקרים ועם חברות ננו-טכנולוגיה מישראל, כדי לבחון טכנולוגיות חדשות המפותחות בארץ.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , תעשייה ישראלית