תחזית למחסור בכוננים קשיחים לקראת סוף השנה

26 אוקטובר, 2010

שילוב של תחזית שגויה ביחד עם שינויים בשער הדולר מול האירו, יצרו תנועת מטוטלת החונקת את שוק הכוננים הקשיחים דווקא לקראת עונת החגים של סוף השנה. להערכת Digitimes המחסור יימשך עד תחילת 2011

דווקא לקראת תקופת החגים בסוף השנה, שבהם יש עלייה דרמטית ברכישת ציוד צריכה אלקטרוני, צפוי מחסור בכוננים קשיחים בשוק. להערכת Digitimes המחסור נובע ממספר סיבות. הגורם הראשון נעוץ בתחזית לא נכונה לצריכה נמוכה של כוננים קשיחים, אשר גרמה ליצרנים רבים מטאיוואן לא להגביר את הייצור ברבעון השלישי, כפי שהם נוהגים לעשות בכל שנה לקראת עונת השיא ברבעון האחרון. ככל הנראה המחסור יימשך גם ברבעון הראשון של 2011.

מחסור בכוננים קשיחים
צירוף חסר מזל של מגמות שוק סותרות

גורם נוסף למחסור נעוץ בשינויי מטבע. המשבר הפיננסי באירופה גרם לנפילה בשער ההמרה של הדולר מול האירו. כדי לשמור על הריווחיות בתנאים אלה, צימצמו יצרני מחשבים ניידים את המיפרט של המחשבים המשווקים באירופה, והדבר בא לידי ביטוי בעיקר בהקטנת הנפח של הכוננים הקשיחים. השינוי הביא לנפילה בדרישה לכוננים בעלי נפח גדול ברבעון השני והשלישי של השנה. מכיוון שהדרישה לכוננים קטנים כמו 250GB ו-320GB היתה גדולה מהדרישה לכוננים בעלי זיכרון של 500GB ומעלה, והשוק בכללותו היה חלש, רוב היצרנים החליטו לשמור על רמת ייצור נמוכה ולהתמקד בייצור כוננים קטנים יותר.

אלא שבשבועות האחרונים חלה ירידה במחיריהם של זיכרונות DRAM, ויצרני מחשבים רבים החליטו לנצל את החיסכון הבלתי צפוי כדי לשדרג את רמת הכוננים הקשיחים לדגמי 500GB ו-600GB. להערכת Digitimes, הדבר יצר תנועת מטוטלת שגרמה למחסור ברכיבים בקרב יצרני הכוננים, שכן הכוננים הגדולים יותר כוללים יותר רכיבים מאשר הכוננים הקטנים. מחסור זה צפוי להימשך עד תחילת 2011, מכיוון שתהליך התאמת הייצור וההצטיידות אצל יצרני הכוננים נמשך לרוב כחודשיים-שלושה.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , ייצור וקבלנות משנה , רכיבים