צופן פותחת קורס למערכות משובצות, מערכות זמן-אמת ותקשורת בחברה הערבית

30 אוקטובר, 2010

עיריית אום טל פחם החלה בהקמת פארק הייטק. כותן: "תעשיית ההייטק הישראלית לא צריכה לברוח להודו. היא יכולה לפרוח בכפר קאסם, נצרת ואום אלפחם, ממש כמו בהרצליה ובחיפה"

יוסי כותן צופן
יוסי כותן, ממייסדי צופן

עמותת צופן פותחת בנצרת קורס למתכנתי מערכות משובצות, מערכות זמן-אמת ותקשורת עבור בוגרי אוניברסיטאות מהחברה הערבית. זהו הקורס השישי בסדרה. העמותה הוקמה לפני כשנתיים וחצי, ועד היום הצליחה לשלב יותר מ-100 בוגרים בתעשיית ההייטק.

לדברי יוסי כותן, שותף מייסד בצופן, "תעשיית ההייטק הישראלית לא צריכה לברוח להודו. היא יכולה לפרוח כאן, במקומות כמו כפר קאסם, נצרת ואום אלפחם, ממש כמו בהרצליה ובחיפה". בעקבות הצלחת פעילותה בצפון, החליטה העמותה לשכפל את פעילותה למרכז הארץ, ולהקים מרכזי פיתוח באזור המשולש.

אתמול (שבת) התקיים כנס ההשקה של צופן באום אל פחם, שכלל דיון של אנשי תעשייה על התפתחות ההייטק בחברה הערבית בשנים האחרונות, הדרישות והאפשרויות לפיתוח תשתיות הייטק בישובים ערביים והפוטנציאל התעסקותי הכרוך בהם. בדיון השתתפו, ראש העיר אום אל פחם, מייסדי צופן, אנשי תעשייה  ובוגרי המסלול של צופן.

פארק הייטק

עיריית אום אלפחם היא אחת מ-13 הרשויות הערביות שנמצאות בתוכנית הממשלה לפיתוח התעסוקה והתשתית בחברה הערבית, כחלק מההתחייבויות מדינת ישראל לקבלה לארגון ה-OECD. במסגרת זאת מוקם באום אל פחם פארק תעשייה בשטח של 120 דונם שמתוכו יוקצה איזור ייעודי לתעשיית ההיי-טק. בארוע סיפר כותן שכאשר החלה פעילות העמותה ב-2008, היו בנצרת פחות מ-30 מהנדסים שעבדו בפיתוח תוכנה, "כיום יש בה יותר מ-220. אבל להוציא את העיר נצרת, אין כיום באף מרכז ערבי תעשיית הייט או תעשייה תומכת הייטק".

עמותת צופן הוקמה על-ידי סאמי סעדי, רואה חשבון עצמאי ומבקר פנים של עמותות וחברות, ועל-ידי יוסי כותן שמילא תפקידי ניהול בכירים באמדוקס במשך 15 שנה וסמדר נהב שמילאה תפקידי ניהול בכירים בחברות הייטק ישראליות דוגמת מרקורי, וריסיטי ו-EFI. מהעמותה נמסר שעד היום השתלבו כ-85% מבוגרי הקורסים של העמותה בתעשייה.

אתר העמותה: http://www.tsofen.org

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , תעשייה ישראלית