קונסורציום סימביאן הגיע לסוף דרכו – נוקיה משתלטת עליו סופית

11 נובמבר, 2010

השליטה דה-פקטו של נוקיה בסימביאן, היתה עד היום מכשול שהפריע לחברות עצמאיות לפתח מכשירים חדשים בעלי תכונות בידול יוצאות דופן. על-פי התוכנית, נוקיה תתחיל לשווק אותה כמערכת הפעלה במתכונת קוד פתוח, אולם בתשלום

סימביאןבעקבות הירידה הנמשכת בהיקף השימוש במערכת ההפעלה סימביאן (Symbian) ולאחר שחלק מהתומכות הגדולות ביותר שלה, כמו סוני-אריקסון וסמסונג, הודיעו על הפסקת ייצור טלפונים ניידים מבוססי סימביאן, נראה שגם הקונסורציום הוותיק הגיע לסוף דרכו.

אתמול הודיעה הנהלתו שהוא מפסיק לפעול במתכונת של התאגדות תעשייתית ללא כוונת רווח, ועובר למתכונת מסחרית. אלא שבמקביל לכך יתבצע שינוי מהותי במערכת ההפעלה, אשר תופץ כמערכת קוד פתוח.

"התרחש זעזוע סייסמי בשוק הטלפונים הניידים שהסיט את תשומת הלב של חברי הקונסורציום לכיוונים אחרים", אמר מנהל הקונסורציום סימסיאן, טים הולבראו. "התוצאה היא שהמבנה הנוכחי של התאגדות סימביאן, אינו מתאים".  מאחורי ההחלטה ניצבת חברת נוקיה, אשר לא הצליחה עד היום להתמודד עם השינויים הדרמטיים בשוק הטלפונים החכמים בעקבות הופעתם של מכשירים עתירי פונקציות, כמו ה-iPhone של אפל והמכשירים מבוססי אנדרואיד (Android) של גוגל.

נוקיה מפקחת

פירוק האיגוד יתבצע בשלבים. בשלב הראשון יופחת מספר העובדים בארגון. התהליך יושלם באפריל 2011, תאריך שלאחריו ינוהל הארגון על-ידי מספר עובדים שאינם חברי הנהלה. הם יעבדו, לפי ההודעה, "בתיאום עם נוקיה כדי לוודא שהתהליך לא יפגע באקוסיסטמ של משתמשי מערכת ההפעלה".

פיתוח מערכת ההפעלה הסגורה סימביאן החל לפני 12 שנים כיוזמה משותפת של נוקיה, אריקסון ומוטורולה. עלייתה המטאורית של נוקיה בשוק הטלפונים הסלולריים הפכו את סימביאן לכינוי נרדף גם לנוקיה. בסוף 2008 רכשה נוקיה את חלקם של בעלי המניות האחרים בקונסורציום מתוך כוונה לספק אותה ללא תשלום כמערכת הפעלה שתתחרה במערכת ההפעלה של אפל (iOS) ובאנדרואיד. אלא שהשותפים העיקריים (סמסונג וסוני-אריקסון) החליטו לבחור במערכת הפעלה פתוחה, וכיום מלבד נוקיה רק מספק יצרנים יפניים קטנים עדיין משתמשים בסימביאן.

בנוקיה מנסים לשדר שהעסקים נמשכים כרגיל: "נוקיה נשארת מחוייבת לסימביאן", אמר סגן נשיא לתחום הטלפונים החכמים בנוקיה, ג'ו הרלו. "המכשיר נוקיה N8 ייצר את מספר ההזמנות המוקדמות באינטרנט הגבוה ביותר שהיה לנו. כעת אנחנו מספקים את המכשירים מבוססי סימביאן 3 (N8, C7 ו-C6-01) ומתכננים להשיק לפני סוף השנה את המכשיר E7. נוקיה צופה למכור יותר מ-50 מיליון טלפונים חכמים מבוססי סימביאן 3".

קניבליזציה פנימית

אולם בעקבות המהלך האחרון, השאלה היא כיצד מתכננת נוקיה להחזיר לעצמה את הבכורה בשוק הסלולרי. השליטה דה-פקטו של נוקיה בסימביאן, היתה עד היום מכשול שהפריע לחברות עצמאיות לפתח מכשירים חדשים בעלי בידול יוצא דופן. אלא בעקבות המהלך האחרון הורדו כל הכפפות – עכשיו ברור שנוקיה מתכננת לשכלל את סימביאן לרמה שבה היא יכולה להתחרות במערכות ההפעלה החדשות בתחום הטלפונים הסלולריים, ולאמץ מודל פיתוח במתכונת קוד פתוח בדומה לאנדרואיד. אולם השאלה הגדולה היא האם נוקיה מתכננת להפוך את סימביאן למערכת הפעלה חזקה שתתחרה בפלטפורמת MeeGo החדשה של אינטל ונוקיה, או שהיא מתכננת לשמר אותה כמערכת הפעלה ירודה עבור טלפונים מהקצה הנמוך בלבד.

סימביאן נוקיה
ממשקי דוגמא למכשירים מבוססי סימביאן 3
Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , תקשורת