יבמ ישראל תוביל פרויקט מחשוב ענן אירופי בהיקף 15.7 מיליון אירו

15 נובמבר, 2010

הארכיטקכט הראשי של פרויקט Vision Cloud הוא ד"ר הלל קולודנר ממעבדת הפיתוח של יבמ בחיפה. בפרויקט משתתפות גם SAP, טלפוניקה וסימנס. במסגרתו תפותח מערכת חדשה לאחסון מידע עשיר ואספקת שירותים מאובטחים במתכונת קוד פתוח מבוסס תקנים

הארכיטקכט הראשי של פרויקט Vision Cloud הוא ד"ר הלל קולודנר ממעבדת הפיתוח של יבמ בחיפה. בפרויקט משתתפות גם SAP, טלפוניקה וסימנס

יבמ מחשוב ענן
ד"ר הלל קולודנר ממעבדת הפיתוח של יבמ בחיפה

מעבדת המחקר של יבמ בחיפה תוביל מיזם מחקר אירופי ענק בהשקעה של 15.7 מיליון אירו. הפרוייקט מיועד לפתח ארכיטקטורת אחסון חכם בתשתיות מחשוב ענן, כדי לשפר את מתן השירותים והאחסון בין מדינות שונות ובין מערכות של ספקים שונים.

בפרויקט Vision Cloud משתתפים 15 תאגידים גדולים ומוסדות אקדמיים באירופה, בהם גופי תקינה, חברות מדיה, חברות טלקום, גופים העוסקים בתחומי הרפואה וארגונים עסקיים.

גישה חדשה

החוקרים  שישתתפו בפרויקט מתכננים לפתח גישה חדשה שבה מיוצגים נתונים על-ידי אובייקטים חכמים הכוללים מידע עשיר המתאר את תוכן הנתונים ואת האופן שבו יש לטפל בהם, לשכפל אותם או לגבות אותם.

להערכת חברת יבמ, בשנת 2010 ייווצרו 1,200 אקסא-בייט (מיליארד גיגה-בייט) של נתונים חדשים, בהשוואה ל-150 אקסא-בייט בשנת 2005. קצב הגידול בכמויות המידע הגולמי והתלות בשירותי טכנולוגיות מידע צפויים להתגבר בשנים הבאות, בעקבות התרחבות השימוש בשירותים עתירי נתונים, והשילוב בין עולמות הטלקום, המדיה וטכנולוגיות המידע.

הארכיטקט שיוביל את הפרויקט הוא ד"ר הלל קולודנר ממעבדת המחקר של יבמ בחיפה. לדבריו, "אנחנו תלויים כיום באופן קריטי בשירותים שיהיו מסוגלים לגזור ולשלוף מידע בעל ערך מתוך שלל הנתונים הזמינים בידינו. אופטימיזציה של אספקת שירותי אחסון תאפשר לספק יותר גמישות ואבטחה, תוך חיוב המשתמש בתשלום רק על-פי הצריכה בפועל של שירותי האחסון".

כספת דיגיטלית

אחד מהשירותים החדשים שיפותחו בפרויקט Vision Cloud הוא "כספת דיגיטלית": שירות איחסון מאובטח של מידע אישי הכולל תמונות, וידאו, רשומות רפואיות, רשומות בנק ועוד.  בעל המידע יוכל לנהל את הרשאות הגישה אל הנתונים הפרטיים שלו – כאשר כל פריט מידע כזה כולל גם את המטא-נתונים שלו עצמו. כך, יכילו צילומי הדמייה רפואית גם את התאריך והרזולוציה בה התבצעו,  דו"חות הפענוח שלהם ועוד. מערך Cloud Visionh יתבסס על מערכת פתוחה ומבוססת תקנים, במתכונת המאפשרת ניוד מידע המאוחסן בחברת שירות נתונה אל סביבת הענן של חברה מתחרה, או לענן פרטי התומך בתקנים הפתוחים.

לצד מעבדת המחקר של יבמ בחיפה, משתתפות בפרויקט גם חברת SAP, חברת Siemens,  חברת iTricity, חברות הטלקום Telefónica, Orange ו-Telenor, ספקי שירותי המדיה RAI ו-Deutsche Welle, קבוצת התקינה לנושאי אחסון SNIA , האוניברסיטה הטכנית באתונה, המכון השוודי למדעי המחשב ואוניברסיטת מסינה באיטליה.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , מחשבים ומערכות משובצות , תוכנה ותכנון אלקטרוני , תעשייה ישראלית