"סיליקון ואדי" חדש במזה"ת: אבו-דאבי

15 נובמבר, 2010

מקימה תעשיית שבבים במימון קרן ההשקעות הממשלתית ATIC ובסיוע טכנולוגי ומדעי של הקונסורציום התעשייתי-אקדמי האמריקאי SRC

המרכז יפעל במימון קרן ההשקעות הממשלתית ATIC ויקבל סיוע טכנולוגי ומדעי מהקונסורציום התעשייתי-אקדמי האמריקאי SRC

קרן ATIC
איבראהים עג'מי, מנהל קרן ATIC

המונופול של ישראל כיצרנית השבבים היחידה במזרח התיכון עומד כנראה להסתיים, בזכות יכולתה של אבו-דאבי לנצל את כספי הנפט שצברה במהלך השנים כדי לבצע השקעות טכנולוגיות ארוכות טווח.

קרן ההשקעות ATIC וקונסורציום Semiconductor Research Corporation, חתמו בסוף שבוע שעבר על הסכם להקמת מרכז אוניברסיטאי לפיתוח טכנולוגיות חצאי-מוליכים באבו-דאבי, בירת איחוד הנסיכויות הערביות במפרץ הפרסי.

על-פי ההסכם, כל הגופים השותפים ב-SRC יגדילו את פעילויות המחקר והפיתוח שלהם באבו-דאבי בשיתוף פעולה עם אוניברסיטאות מקומיות.

אבו-דאבי תעשיית שבבים
מתקני Chartered Semiconductor בסיגפור

תעשיית המוליכים למחצה החדשה של אבו-דאבי תתמקד בפיתוח מערכות אלקטרוניות חסכוניות באנרגיה, ובמיוחד חצאי-מוליכים דלי-הספק. תפקידו של קונסורציום SRC יהיה לספק את הידע ואת תוכניות ההכשרה באוניברסיטאות באבו-דאבי, ואילו תפקידה של קרן ATIC יהיה לממן את התהליך.

השתחררות מכבלי הנפט

"הפיכת אבו-דאבי למרכז של פיתוח שבבים מתקדמים תאפשר לאיחוד האמירויות לגוון את הכלכלה המקומית ולהפחית את תלותה בהכנסות מגז ומנפט", אמר סמי עיסה, הממונה על בניית מערך המחקר והפיתוח באבו-דאבי.

קונסורציום SRC הוא אחד מהאיגודים החזקים בתעשיית השבבים. הוא הוקם בשנת 1982 על-ידי יצרניות שבבים מארצות הברית בסיוע הממשל האמריקאי, במטרה לקדם ביחד את טכנולוגיות חדשניות שיסייעו להן להתחרות ביצרנים מיפן.

כיום שותפות בפעילות SRC מאות אוניברסיטאות, וחברות מובילות כמו יבמ, AMD, אינטל, אפלייד מטיריאלס, זיילינקס, קיידנס, HP, פריסקייל, TI ועוד. בפעולות המחקר השונות משתתפים גופי ממשל אמריקאים דוגמת הסוכנות למחקרים מתקדמים של משרד הביטחון האמריקאי (DARPA), קרן המדע הפדרלית (NSF) וגופים בינלאומיים כמו SEMI, SIA ו-SEMATECH.

בקרוב גם פאב

מדובר במהלך דרמטי שהגיע זמן קצר אחרי מהלך מקביל, שנועד ליצור תשתית לייצור שבבים באבו-דאבי. לפני כחודשיים הודיעה קרן ATIC, שהיא בעלת המניות העיקרית בחברת Globalfoundries, שהיא תשקיע 7 מיליארד דולר בהקמת מפעל לייצור חצאי-מוליכים באבו-דאבי. מנכ"ל ATIC, איברהים עג'מי, מסר שהמפעל החדש יוקם כחלק מפעילות הייצור של Globalfoundries ויעסוק בייצור שבבים על-גבי פרוסות סיליקון בקוטר של 300 מ"מ. להערכתו המפעל יתחיל לפעול בשנת 2014 או 2015.

מבחינת אבו-דאבי, מדובר בניצול הזדמנויות נדיר מתוך ראייה ארוכת טווח. חברת Globalfoundries הוקמה בשנת 2009 בעקבות הפרדת פעילויות יייצור השבבים מתוך חברת   AMD וכיום היא נמצאת בבעלות AMD ו-ATIC. לפני קצת יותר משנה היא רכשה את יצרנית השבבים Chartered Semiconductor Manufacturing  וכיום היא מפעילה 7 מתקני ייצור בגרמניה, בסינגפור ובארה"ב (ניו-יורק).

אבו-דאבי תעשיית שבבים
כך מצטייר העתיד של אבו-דאבי באתר של ATIC

הצלחתה של Globalfoundries נובעת במידה רבה מכיסיה העמוקים של ATIC, שהיא קרן השקעות הנמצאת בבעלותה המלאה של ממשלת אבו-דאבי. מנהל הקרן מסר ש"המפעל החדש נועד להיות גרעין שסביבו תתגבש תעשיית שבבים ערבית באבו-דאבי, ממש כפי שנעשה לפני עשרות שנים בטאיוואן ובקוריאה".

השלב הבא

על-פי החזון שגיבשה הקרן, תעשייה זו לא תסתפק במתן שירותי קבלנות ייצור, אלא תייצר תשתית פיתוח, ולצורך זה היא מבצעת השקעות בחברות תכנון, כמו חברת Smooth-Stone מטקסס. "אנחנו חברת השקעות המתמקדת בחיזוק יכולתנו בתחום חצאי-המוליכים, והדבר יתבטא בהתרחבות אל תחומים נוספים בשרשרת הערך של התעשייה", אמר עג'מי, ורמז כנראה להסכם המתגבש עם SRC.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , סמיקונדקטורס