עוד חוזה מיקור-חוץ של אינטל: תייצר פרוסות סיליקון עבור Lilliputian Systems

18 נובמבר, 2010

חברת Lilliputian ממסצ'וסטס פיתחה תאי-דלק זעירים המבוססים על שבבי סיליקון ורכיבי MEMS אשר ניזונים מבוטאן. התוצר הוא זרם חשמלי ואוויר אטמוספירי. אינטל תבצע גם השקעה פיננסית בחברה כדי להבטיח שתוכל לייצור המוני של סוללות USB

Lilliputian ממסצ'וסטס פיתחה תאי-דלק זעירים המבוססים על שבבי סיליקון ורכיבי MEMS, אשר ניזונים מבוטאן. התוצר הוא זרם חשמלי ואוויר אטמוספירי

תא דלק
סוללת סיליקון ניסיונית מתוצרת חברת Lilliputian

חברת אינטל ממשיכה להוביל את האסטרטגיה החדשה שלה, לפיה היא מספקת שירותי הייצור עבור חברות קטנות המפתחות טכנולוגיות יצואות דופן. הפעם מדובר בחברת Lilliputian Systems מווילמינגטון, מסצ'וסטס, אשר פיתחה תאי-דלק זעירים המבוססים על שבבי סיליקון, עבור יישומים עתידיים בתחום האבזרים הניידים.

אתמול נחתם הסכם בין אינטל לבין Lilliputian לפיו אינטל תספק לחברת הסטארט-אפ את פרוסות הסיליקון המוכנות לייצור באמצעות המפעל לייצור פרוסות סיליקון בקוטר 200 מ"מ שבבעלותה בעיר הדסון, מסצ'וסטס.

השקעה טכנולוגית ופיננסית

הסכם הייצור נועד לתמוך בשלב הקריטי ביותר עבור Lilliputian: הוצאת המוצר המסחרי הראשון שלה, שיהיה סוללה חשמלית המתחברת לאבזר באמצעות USB.

במקביל, אינטל תבצע השקעת הון בחברת Lilliputian, באמצעות קרן ההשקעות אינטל קפיטל, כדי להבטיח שיש בידה יכולת פיננסית לעבור לשלב הייצור ההמוני. עד היום גייסה החברה ממשקיעים כ-90 מיליון דולר.

חברת Lilliputian Systems הוקמה בשנת 2002 על-ידי שני בוגרי MIT שעבודת הגמר שלהם היתה מיזעור תאי-דלק. הם פיתחו רעיון המאפשר לייצר תאי דלק זעירים באמצעות חצאי-מוליכים, שבהם הדלק הוא בוטאן (Butane) והתוצר הוא זרם חשמלי ואוויר (תערובת של חמצן ופחמן דו-חמצני).

תהליך הייצור מבוסס על בניית מערכים של תאי MEMS שכל אחד מהם משמש כתא דלק ממוזער, שבתוכו מתפרק הבוטאן לחמצן ול-CO2, כאשר בתהליך הפירוק מיוצר זרם חשמלי. הטכנולוגיה רשומה תחת השם Silicon Power Cell. להערכת Lilliputian הטכנולוגיה החדשה מספקת צפיפות אנרגטית גבוהה פי 5-10 מאשר סוללות ליתיום-יון.

הכרזה שנייה בסדרה

מבחינת אינטל מדובר בגישה חדשה אל תהליך העידוד של חברות פורצות דרך. רק לפני שבועיים היא הודיעה כי החליטה לייצר במפעליה שבארצות הברית את רכיבי ה-FPGA החדשים של חברת Achronix בטכנולוגיית ה-22 ננומטר שלה. גם חברת Achronix היא חברה קטנה עם טכנולוגיה חדשנית, אשר פיתחה טכנולוגיית רכיבים מיתכנתים בעלי יותר מ-2.5 מיליון יחידות זיכרון לוגיות (Look Up Table), המשתוות לרכיב ASIC בגודל של כ-20 מיליון שערים לוגיים. במקרה הזה היה שיקול נוסף: אלה יהיו רכיבי ה-FPGA המסחריים הראשונים המיוצרים בארצות הברית, ופירוש הדבר שניתן יהיה להתקין אותם במערכות צבאיות ותעופתיות.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: אנרגיה וסביבה , חדשות , סמיקונדקטורס