מתי הטלפון יהיה תלת-מימדי?

1 דצמבר, 2010

להערכת In-Stat כבר בשנת 2014 יימכרו בעולם 60 מיליון אבזרים ניידים. הטלפונים החכמים צפויים להשתלט על השוק, מכיוון שכבר היום יש להם את עוצמת המחשוב הדרושה להתמודד עם תכנים תלת מימדיים

להערכת In-Stat כבר בשנת 2014 יימכרו בעולם 60 מיליון אבזרים ניידים. הטלפונים החכמים צפויים להשתלט על השוק, מכיוון שכבר היום יש להם את עוצמת המחשוב הדרושה להתמודד עם תכנים תלת מימדיים

המהפיכה התלת-מימדית מתחילה לעשות את דרכה אל תוך הטלפון הנייד. להערכת חברת In-Stat כבר בשנת 2014 יימכרו בעולם 60 מיליון אבזרים ניידים בעלי יכולת להציג תכנים תלת-מימדיים ללא שימוש במשקפי צפייה מיוחדים.

למרות שהאבזרים התלת-מימדיים הניידים הראשונים היו קונסולות המשחקים ניידות כמו סוני ונינטנדו, הטלפונים החכמים ייאמצו את הטכנולוגיה במהירות גדולה יחסית וכבר ב-2012 יהוו הטלפונים כ-45% מכלל האבזרים הניידים התלת-מימדיים.  אחת מהסיבות לאימוץ המהיר היא שכבר היום מכילים הסמארטפונים את עוצמת המחשוב הדרושה כדי להתמודד עם תכנים תלת-מימדיים.

פזילה מחושבת

מאחורי התחזית עומדת התבגרות טכנולוגיות Autostereoscopic 3D . טכנולוגיות אלה כוללות אמצעים חישוביים ואופטיים, המאפשרים להקרין חלקים שונים של המידע לכיוונים שונים, כך שכאשר המשתמש מביט ממרחק נתון אל המסך, כל עין רואה תמונה אחרת והמוח משלים את הפרשנות התלת-מימדית של המידע.

שתי הגישות המרכזיות בתחום הן Parallax Barrier, ו-Lenticular Lenslets. בשיטת Parallax Barrier מוסיפים לצג LCD דו-מימדי עוד שכבת LCD שניתן להפעילה ולכבותה. כאשר מפעילים אותה, היא מסיטה את כיווני הקרנת האור מפיקסלים שונים כדי לפצל את התמונה בין שתי העיניים. שיטה זו מאפשרת מעבר מהיר מתכנים תלת-מימדיים לתכנים דו-מימדיים ולהיפך, שכן כיבוי מסיכת ה-LCD המוספת הופכת אותה לשקופה.

טכנולוגיית Lenticular Lenslets מבוססת על התקנת עדשות צילינדר זעירות על גבי צג שטוח דו-מימדי, המפצלות את האור המוקרן לשתי העיניים. בשתי הטכנולוגיות ניתן לצפות בתכנים תלת-מימדיים רק מנקודה מוגדרת מול הצג. יחד עם זאת, שילוב של טכנולוגיית מעקב אחר האישונים עשויה לאפשר בעתיד צפייה ממגוון מרחקים וכיוונים, שכן היא תספק מידע על מיקום עיני הצופה, והמכשיר התלת מימדי יוכל לעבד את המידע ולהתאימו לנקודה בה נמצאת עין הצופה.

סכימה פעולה עקרונית של טכנולוגיות מסכים תלת-מימדיים
Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , מחקרים ונתוני שוק