מאבק השליטה שקורע את צורן

9 דצמבר, 2010

קבוצת משקיעים דורשת להחליף את חברי הדירקטוריון בנציגים מטעמה. ג'פרי סמית': "בעלי המניות לא יכולים לשבת בשקט ולהרשות להנהלה ולדירקטוריון לחסל את שווי ההשקעה שלהם"

ג'פרי סמית': "בעלי המניות לא יכולים לשבת בשקט ולהרשות להנהלה ולדירקטוריון לחסל את שווי המניות שלהם בהשקעות גרועות שלא יביאו צמיחה". לוי גרצברג: "החברה נוקטת בצעדים אגרסיביים כדי לשפר את מבנה העלויות שלה ואת תמהיל השווקים בהם היא פועלת"

אלקטרוניקה הייטק צורן
נשיא ומנכ"ל צורן, ד"ר לוי גרצברג

הדו"ח הכספי האחרון של צורן, שלפיו הסתכמו מכירותיה ברבעון השלישי של 2010 ב-99.4 מיליון דולר, בהשוואה ל-115.5 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד, התניע מאבק שליטה יוצא דופן באחת מחברות הדגל של תעשיית השבבים הישראלית.

בתחילת השבוע שלחה קבוצת משקיעים המרוכזת על-ידי קרן Ramius מכתב לנשיא ומנכ"ל החברה, ד"ר לוי גרצברג, שבו היא מתלוננת על ביצועי החברה ודורשת לבצע שינויים מיידיים. במקביל היא פנתה לרשות ניירות הערך האמריקאית (SEC) בבקשה לבצע שינוי דרמטי במבנה דירקטוריון החברה.

מאבק על הנתונים

בתגובה, פירסמה אתמול הנהלת החברה הודעה מיוחדת שבה היא מבקשת מבעלי המניות לעכב את החלטתם בנושא, מכיוון שהפעולה מהווה ניסיון להשתלט על החברה. מדובר באחד ממאבקי השליטה המעניינים בתעשיית ההייטק הישראלית. קרן Ramius וקבוצת המשקיעים שהיא מרכזת מחזיקים בכ-8% ממניות צורן. הקרן דורשת למנות 6 דירקטורים מטעמה בדירקטוריון החברה, ובכך למעשה לשלוט בו. שכן לעת עתה מונה הדירקטוריון 7 חברים בלבד.

דירקטוריון צורן הודיע שהוא יבדוק בזהירות את הדרישה של Ramius כדי לוודא שהיא תואמת למשקלה בכלל מניות החברה. חברת צורן טוענת שהבקשה של Ramius, כפי שהוגשה לרשות ניירות הערך האמריקאית (SEC), רצופה בטעויות ובאי-דיוקים בנוגע לשוק שבו צורן פועלת ושל תחזיות החברה לעתיד.

נשיא ומנכל צורן, ד"ר לוי גרצברג, אמר ש"החברה נוקטת בצעדים אגרסיביים כדי לשפר את מבנה העלויות שלה ואת תמהיל השווקים שבהם היא פועלת. ברבעון האחרון הפסקנו את ההשקעות ב-DVD ואנחנו מצפים לקצור את הרווחים בתחום. בתחום ה-DTV אנחנו נמצאים בתהליך שיפור מבנה העלויות שלנו. הצבנו יעדי מכירות ועלויות ברורים לשנת 2011 והטכנולוגיות החדשות והריווחיות ביותר שלנו עומדות להיכנס לשווקים צומחים ובעלי שיעורי רווח גבוהים".

ריווחיות ב-2011

"במקביל, השלמנו את רכישת חברת Microtune, שפעילותה סינרגטית ומשלימה ליעדים האסטרטגיים של צורן בתחום הממירים וה-DTV. כל הפעולות האלה ביחד צפויות להביא את צורך לריווחיות במחצית הראשונה של 2011". ביחס לתביעת Ramius, הוא אמר שכיום מונה דירקטוריון החברה 7 חברים, מהם 6 דירקטורים עצמאיים. "הדירקטוריון וההנהלה הנוכחיים היו והינם ממוקדים בטובתה של החברה וביצירת ערך לבעלי המניות".

הפרשה החלה בתחילת השבוע, כאשר הנהלת הקרן שלחה מכתב פומבי ללוי גרצברג, ובו היא טוענת שכאחת מבעלות המניות הגדולות בחברה, היא מאמינה שהחברה נמצאת בהערכת חסר נמוכה מאוד. "בעלי המניות מתוסכלים מהמצב בצורן. יום לאחר פרסום תוצאות הרבעון האחרון ירדו מניות צורן ב-18%. לאור ביצועי החברה וביצועי המניה שלה, אנחנו מציעים שינוי הכרחי ומיידי של הרכב הדירקטוריון".

מנהל הקרן, ג'פרי סמית', פירסם הודעה ובה טען ש"צורן הפסידה יותר ממחצית משווייה בחמש השנים האחרונות, בגלל השקעות חוזרות ונשנות בתחומים הבלתי ריווחיים של DTV ו-DVD. בעלי המניות לא יכולים לשבת בשקט ולהרשות להנהלה ולדירקטוריון לחסל את השקעתם בהשקעות גרועות שלא יביאו לצמיחה".

הדירקטורים של Ramius

רשימת הדירקטורים ש-Ramius מבקשת למנות מטעמה כוללת את ג'ון קסטור, מייסד ומנכ"ל חברת TeraLogic שנרכשה ב-2002 על-ידי Oak Technology (אשר נרכשה על-ידי צורן ב-2003). דייל פולר, נשיא ומנכ"ל חברת התוכנה MokaFive ולשעבר נשיא McAfee. תומס לייסי, מנכ"ל חברת התוכנה Phoenix Technologies ובעבר סגן נשיא לתחום התאים הסולריים באפלייד מטיריאלס. ג'פרי מק'גרירי, יועץ עצמאי ששימש בעבר (1998-2005) כמנהל השיווק והמכירות העולמיות של טקסס אינסטרומנטס. ג'פרי סמית, המשמש כמנהל שותף בקרן Ramius, וכן אדוארד טרינו, מנהל חברת הייעוץ הפיננסית GET Advisory Services.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , סמיקונדקטורס , תעשייה ישראלית