תחזית הפוכה: מה לא יקרה ב-2011?

19 דצמבר, 2010

המכונית החשמלית לא תכבוש את השוק, LTE לא יוציא את WiMAX לגמלאות, האייפון לא יעלים את בלקברי, הלקוחות לא ישלמו בטלפון, חואוואי הסינית לא תהיה יצרנית התקשורת הגדולה בעולם

אלקטרוניקה הייטק תחזית 2011חברת המחקר ABI Research פירסמה תחזית מיוחדת לקראת סוף השנה, אולם בניגוד למקובל היא לא מעריכה מה יקרה בשנת 2001 – אלא מה לא יקרה. אפשר להתייחס לכך כאל שובבות פרסומית, ואפשר גם כאל קריאת תיגר כנגד כל חברות המחקר האחרות בשוק. מה הם, אם כן, הדברים שלא יתרחשו ב-2011?

המכונית החשמלית לא תכבוש את השוק

הלקוחות לא ייכנסו השנה למשרדי המכירות ויבקשו רכב חשמלי. הסיבה המרכזית היא "חרדת מרחק": רוב האנשים חוששים שהסוללה ברכב תסתיים לפני שיגיעו ליעדם, וכי הם ייתקעו בדרך מכיוון שחברות תשתיות טעינה. סיבה נוספת היא המחיר: המכוניות החשמליות לא זולות ממכוניות בנזין. במונחי עלויות תדלוק – הטענת המכונית ליד הבית במשך לילה שלם לנסיעה של 10 ק"מ בהשוואה לטעינת של מספר דקות בדלק שיספיק למרחק של 200 ק"מ, המכונית המסורתית עדיין עדיפה. הסיבה האחרונה היא שעדיים לא הוכח יתרון סביבתי למכונית החשמלית. מאחוריה ניצבת תחנת כוח גדולה המייצרת חשמל, הפולטת כמויות עצומות שח זיהומים לאטמוספירה.

הסמארטפון לא יקבל מעבד מרובע-ליבות

מעבדים מרובעי-ליבות הפועלים במהירות של 2.5GHz ומבצעים פעולות עיבוד ביעילות גבוהה פי 5 ממעבדי הדור הנוכחי צפויים להריץ בעתיד את הסמארטפונים החדשים – אבל לא ב-2011. סיבה אחת היא שחברת ARM, המובילה בתחום אספקת IP למעבדים סלולריים נמצאת עדיין רק בשלבים המוקדמים של הפיתוח. יותר מזה, כדי לעמוד ביעדי הביצועים מול צריכת ההספק, צריך לייצר את המעבד בגיאומטריית 32 ננומטר, או בגיאומטריה קטנה יותר. כלומר יידרש זמן רב ליצירת אבטיפוס, בדיקתו והכנתו לייצור המוני.

הלקוחות לא יבצעו קניות באבזרי NFC ניידים

יצרנים מרכזיים דוגמת RIM, סמסונג וגוגל התחייבו להביא אל השוק יכולות Near Field Communications לטלפונים ניידים בשנת 2011, מתוך הערכה שהטכנולוגיה תאפשר להשתמש בטלפון כארנק נייד לביצוע רכישות בחנויות. ניסויי פיילוט ראשונים הוכיחו שהלקוחות מתלהבים מהרעיון, וצפוי שבעיתד הוא יהיה פופלרי לפחות בארה"ב, אבל לא ב-2011. כיום רוב הצרכנים מצויידים בכרטיסי אשראי מגנטיים ורוב החלנויות מכבדות אותם. ללא מעורבות מאסיבית של הבנקים וחברות האשראי שיספקו את שירותי הסליקה ל-NFC, הטכנולוגיה לא תתבסס בשוק. אולם הם מתמהמהים, מכיוון שעדיין לא הבטיחו את חלקם בעסקאות, וממתינה לראות כיצד היא תתפתח.

האייפון לא יחסל את BlackBerry

למרות התחזיות המרובות שה-iPhone של אפל יוציא לגמלאות את מכשיר ה-BlackBerry של RIM – הדבר לא יתרחש. האייפון סובל מבעיות אבטחה רבות מאוד ואינו יכול לתמוך ביישומים קריטיים הועלים מאחורי Firewall ארגוני, כפי שמציה פלטפורמת RIM. הוא ימשיך לכבוש נתחים מהשוק הצרכני לשימוש אישי, אולם הארגונים רגישים מאוד לסוגיות אבטחה ויישארו נאמנים ל-BlackBerry.

LTE לא יהרוג את WiMAX

רשתות מבוססות TD-LTE נמצאות כעת רק בשלבי הניסויים הראשונים וגם המשקיפים התעשייתים האופטימיסטיים ביותר לא צופים פריסת רשתות לפני המחצית השנייה של 2011. תחזיות שמרניות יותר צופות פריסה של רשתות TD-LTE רק ב-2013. מכל מקום, החלפת רשת WiMAX ברשת LTE אינה פעולה פשוטה: היא דורשת תהליך מעבר הדרגתי שבמהלכו מפוצל הספקטרום לשני תקנים שונים, החלפת מכשירי קצה זולים במכשירי LTE יקרים יותר והתאמת ליבת הרשת לתקן LTE. המשימה קשה, וכמעט לא מעשית.

Huawei הסינית לא תהיה ספקית תשתיות התקשורת הגדולה בעולם

אומנם Huawei מצליחה לנגוס בנתחי שוק עצומים על חשבון ספקיות ציוד התקשורת הנייד המתחרות, ובמיוחד מהענקית אריקסון, ומדורגת כיום במקום השני אחרי נוקיה-סימנס נטוורקס, אולם עיסקת נוקיה-מוטורולה משנה את כללי המשחק. העיסקה שבה רכשה נוקיה-סימנס את חטיבת מערכות התקשורת של מוטורולה (אושרה בשבוע שעבר) יצרה פער עצום ביחס לספקית הסינית. לאחרונה סובלת Huawei מקשיים בסין ובהודו, וכניסתה לשוק האמריקאי צפוייה להיות קשה מאוד עקב סוגיות ביטחון הנחשבות למרכזיות בארה"ב.

Google TV  לא מתה בלידתה

הלעגנים צודקים בטענתם כי מערכת Google TV נמצאת רק בשלב הביטא וכי היא לא מצליחה לספק תכנים ברמת ה-PC. אולם הם שוכחים מספר דברים: חברות הטלוויזיה יושבות על פרת המזומנים של הכבלים ומסרבות בשלב הראשון לשחרר את הרסן, והם משווים את Google TV למחשב PC במקום להשוות אותה למכשיר טלוויזיה. בהשוואה לפלטפורמות טלוויזיה מקושרות אחרות, גוגל מציעה מנגנון חיפוש יעיל (אם כי עדייו לא מושלם), ובשנה הקרובה היא תשיק מעין בזאר מזרח תיכוני של אפילקציות. החיפוש של גוגל לא מתאים לך? אין בעיה, תהיה אפליקציה לטעמך! זו הסיבה שחברות כמו סמסונג, טושיבה ו-Visio ממהרות להצטרף אל המסיבה של סוני  ולוג'יטק. מערכת Google TV היא מערכת קוד פתוח שתאפשר להן לבצע קיצוץ מאסיבי בגודל צוותי התוכנה – ולהמשיך לספק תכונות מלהיבות. השלב הבא, הבלתי נמנע, הוא שהפלטפורמה תעבוד גם על-גבי מעבדי ARM באבזרים ניידים.

להורדת ABI Research: What's NOT Going to Happen in 2011 – לחץ כאן

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , מחקרים ונתוני שוק