הבהלה לטאבלט מזניקה את שוק זיכרונות ה-NAND Flash

26 דצמבר, 2010

צריכת רכיבי NAND Flash תגדל ב-2011 ב-10% לפחות, בעקבות כוונתן של רוב יצרניות המחשבים להוציא לשוק מחשבי טאבלט כבר במחצית השנה הקרובה. מדובר בהזדמנות של פעם בעשור ליצרני הזיכרונות

אלקטרוניקה הייטק רכיבי זיכרוןהדרישה העולמית לזיכרונות NAND Flash תצמח ב-2011 ב-10% לפחות. כך העריכה השבוע חברת המחקר DRAMeXchange, העוקבת אחר שוק ה-DRAM העולמי. מדובר בהכפלת קצב הגידול בהשוואה לשנת 2010, שבה הוא הסתכם ב-5% בלבד.

החברה מסבירה את ההערכה בשינויים המתחוללים בשוק המחשוב האישי, בעקבות הפופולריות של מחשב הלוח אייפד של חברת אפל.

כולם בעקבות אחת

"רוב יצרניות מחשבי ה-PC והאבזרים הניידים מזרזות את קצב הייצור של מחשבי לוח מתוצרתן מתוך כוונה להוציא אותם לשוק במחצית השנייה של 2010. אולם כדי להתחרות באייפד, המחשבים החדשים יצויידו במערכות חומרה חזקות ביותר: מעבדים מרכזיים חזקים יותר, נפחי זיכרון גדולים יותר ויהיו פתוחים יותר, כלומר יריצו את תוכנות אדובי ויאפשרו חיבור באמצעות USB".

ניתן כבר כעת לחוש במגמות החדשות: חברת סמסונג השיקה את המחשב Galaxy Tab ביחד עם תמיכה של חברות תקשורת. RIM מתכננת להשיק ברבעון השני של 2011 את מחשב הלוח שלה Playbook, בקרב קהל הלקוחות הארגוניים של משתמשי Blackberry. בסוף נובמבר הכריזה Acer על סדרה חדשה של מחשבי מחברת שיגיעו לשוק במרץ או אפריל 2011.

אנדרואיד תפרוץ

"אנחנו צופים שבזכות יכולות הניהול והבקרה המשופרות של אנדרואיד, מחשבים רבים ייצאו לשוק כבר בסוף הרבעון הראשון ובתחילת הרבעון השני של 2011. בינתיים, יתחילו להופיע בשוק מחשבי לוח של יצרנים סיניים. הניסיון שניצבר בשוק הטלפונים הסלולריים מלמד שהמחשבים החדשים ייקלעו לתחרות מחירים עזה, ולכן רובם יצויידו בצגי 7 אינטש ובמערכת ההפעלה אנדרואיד".

להערכת DRAMeXchange, לעומת 15 מיליון מחשבי לוח שנמכרו ב-2010, בשנת 2011 יזנק השוק להיקף של כ-50 מיליון מחשבים. מדובר בחלון הזדמנויות נדיר להופעת מותגים חדשים בשוק, שכן "רוב היצרנים הגדולים עדיין מצויים בשלבי פיתוח".

אלא שגם לתעשיית ה-NAND Flash זו הזדמנות של פעם בעשור, מכיוון שמחחשבי טאבלט הם עתירים ברכיבי זיכרון. יותר מ-80% מהטאבלטים צפויים להכיל זיכרונות NAND Flash כמו eMMC או התקני איחסון על-גבי לוח האם בנפחים של 16GB/32GB, והדבר יביא לגידול עצום בדרישה העולמית לזיכרונות NAND Flash.

שרשרת אספקה

ראוי לציין שהמחקר התייחס לעלייה בדרישה לרכיבי הזיכרון, אולם לא לעלייה במחיר. במידה והיצרנים לא יעמדו בביקוש, יתפתח מחסור בשוק והמחיר ינסוק באופן חד. בשלב כזה, יצרני המותגים יתחילו להיאבק על אבטחת מקורות אספקה ומעניין יהיה לראות אלה חברות יבטיחו לעצמם אספקה ארוכת טווח, ואילו יצרני OEM ישיקעו בחברות ייצור על-מנת להבטיח להן אספקה שוטפת של רכיבי זיכרון.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , מחקרים ונתוני שוק , מחשבים ומערכות משובצות , סמיקונדקטורס , רכיבים