מלחמת הארכיטקטורות: יצרני המעבדים נאבקים על שוק של 4 מיליארד מכשירים ניידים ב-2014

28 דצמבר, 2010

המאבק כיום מתנהל בעיקר בין אינטל, ARM ו-MIPS, אולם להערכת חברת In-Stat, יצרנים חדשים ינסו להיכנס לתחום הצומח במהירות של אבזרים חכמים ניידים

המאבק כיום מתנהל בעיקר בין אינטל, ARM ו-MIPS, אולם להערכת חברת In-Stat, יצרנים חדשים ינסו להיכנס לתחום הצומח של אבזרים חכמים ניידים

אלקטרוניקה הייטק ארכיטקטורההתפתחות שוק האבזרים הניידים, עם הופעת מכשירים בעלי תכונות מיוחדות כמו טאבלטים, נטבוקים וטלפונים חכמים, מטשטשת את קווי הגבול המסורתיים בין יצרני ארכיטקטורות מחשוב מרכזיות בשוק הנייד, כמו חברת ARM וחברת אינטל.

להערכת חברת המחקר In-Stat, שוק האבזרים הניידים יגיע להיקף של 4 מיליארד יחידות בשנת 2014.

ההתפתחויות האחרונות בשוק מביאות את ARM הבריטית ואת אינטל לידי עימות בשוק מכשירי הביניים, ופותחות הזדמנויות חדשות בפני ספקית הארכיטקטורה השלישית, MIPS, ובפני מתחרות חדשות שייכנסו לתחום.

אינטל נגד ARM

"אנחנו צופים שחברת ARM תהיה החברה הדומיננטית בשוק המכשירים בסלולריים ובאבזרים ניידים מהקצה הגבוה יותר כמו מחשבי טאבלט ומכשירי קריאה (e-readers)", הסביר אנליסט הטכנולוגיה הראשי ב-In-Stat, טים מק'גרגור.

"ארכיטקטורת x86 של אינטל צפויה להיות הדומיננטית ביותר במוצרים דמויי PC, המאפיינים מגוון של מכשירים החל מנטבוק וכלה במחשבים ניידים מסורתיים. חברת MIPS  תמשיך להיות דומיננטית באבזרים ניידים פשוטים יותר ו-SH של Renesas תמשיך לשמור על שוק הנישה שלה ביפן בלבד".

אלא שלצד מתחרות מסורתיות אלה, החברה צופה כי חברות חדשות ינסו להיכנס לתחום זה, במיוחד חברות המספקות כיום מעבדים ייעודיים כמו מיקרו-בקרים (MCU), יצרניות שבבים בתכנון עצמי (ASIC) וחברות המספקות פתרונות קישוריות.

קישוריות ממותגת

המגמה הטכנולוגית המרכזית היא ריבוי ליבות: 75% מכל האבזרים הניידים ב-2014 ינוהלו באמצעות מעבדים מרובי-ליבות. במקביל, תתפתח תחרות עזה על שילוב מודמים ויכולות תקשורת אל הרשת הסלולרית בתוך ארכיטקטורות העיבוד. יכולות אלה יהיו מרכזיות במיתוג המעבדים השונים, אפילו יותר מעוצמת העיבוד הגולמית שלהם.

מחשבי הלוח זינקו אל קידמת הבימה כשוק בעל הצמיחה המהירה ביותר, והיקף המכירות שלהם (ביחידות) יצמח בקצב של יותר מ-123% בשנה עד לשנת 2014. למרות זאת, הטלפונים הניידים ישמרו על מעמדם כשוק הגדול ביותר עבור יצרני המעבדים ליישומים ניידים.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , מחקרים ונתוני שוק , מחשבים ומערכות משובצות , תקשורת