פאנאסוניק משתלטת על סאניו

29 דצמבר, 2010

פאנאסוניק החלה בתהליך מיזוג ענק בהיקף של כ-49 מיליארד דולר שבמהלכו היא תתמזג עם סאניו ועם פאנאסוניק אלקטריק, במטרה ליהפך לחברת האלקטרוניקה הירוקה הגדולה בעולם

פאנאסוניק החלה בתהליך מיזוג ענק בהיקף של כ-49 מיליארד דולר שבמהלכו היא תתמזג עם סאניו ועם פאנאסוניק אלקטריק, במטרה ליהפך לחברת האלקטרוניקה הירוקה הגדולה והמובילה בעולם עד לשנת 2018 – שהיא יובל ה-100 להקמת פאנאסוניק

אלקטרוניקה הייטק פאנאסוניק
נשיא פאנאסוניק

התחרות העזה בשוק האלקטרוניקה מייצרת מיזוגים ורכישות גם בתחום מוצרי הצריכה. חברת פאנאסוניק (Panasonic) הודיעה שהיא חתמה על הסכם החלפת מניות שיהפוך את סאניו (SANYO Electric) לחברה בת בבעלותה המלאה.

העיסקה תצאה לפועל לאחר אישור בעלי המניות של סאניו, ב-4 למרץ 2011. עם קבלת האישור, תצא סאניו מהמסחר בבורסת טוקיו ב-29 במרץ וב-1 באפריל תתבצע החלפת המניות וסאניו תהיה חברה-בת של פאנאסוניק.

במקביל למיזוג הזה, תבצע פאנאסוניק תהליך השתלטות מקביל על חברת פאנאסוניק אלאקטריק (Panasonic Electric Works) שגם הוא יסתיים ב-1 באפריל. מדובר במיזוג ענק: חברת פאנאסוניק מעסיקה 385 אלף עובדים ונסחררת בבורסה לשפי שווי של יותר מ-29 מיליארד דולר.

סאניו נסחרת בשווי של 10 מיליארד דולר ופאנאסוניק אלקטריק נסחרת בשווי של 9.8 מיליארד דולר. פאנאסוניק הודיעה שלאחר סיום תהליך ההשתלטות, ייפגשו הנהלות שלוש החברות ויתכננו את השלב הבא: פירוק החברות הבנות ויצירת חברה אחת מאוחדת בשם פאנאסוניק.

הסכם החלפת המניות הוא סיומו של תהליך שהחל בשנת 2008 והתגבש בסוף יולי 2010, למכרז קניית המניות הציבוריות של סאניו על-ידי פאנאנסוניק. עד ספטמבר 2010 הצליחה פאנאסוניק לרכוש מהציבור כ-81% מהמניות. אולם מכיוון שלא הצליחה לרכוש את מלוא המניות מהציבור, החליטו בעלי השליטה בסאניו לחתום על הסכם העברת מניותיהם לפאנאסוניק.

שיקולי אנרגיה

אלקטרוניקה הייטק סאניו
סוללה לרכב היברידי מתוצרת סאניו

פאנאסוניק הסבירה את המהלך בתחרות הגוברת בעולם ובחשיבות הגוברת של שוק האנרגיה.

נשיא פאנאסוניק, פומיו אוסוטו, פירסם הודעה מיוחדת שבה הסביר כי "החברה החליטה ליהפך לספקית החשובה בעולם של מוצרי אלקטרוניקה ירוקה, ולהשיג את היעד עד לשנת 2018 – שהיא שנת יובל ה-100 להקמתה".

אלא שלדבריו, "התחרות העזה בין חברות יפניות, סיניות, קוריאניות אירוםפאיות ואמריקאיות, דורשת נקיטה בצעדים מיוחדים כדי לפעול במהירות וביעילות".

בינואר 2010 נערכה פגישה מיוחדת של הנהלת פאנאסוניק ובה התגבשה האסטרטגיה של החברה שמטרתה להיות חברה החדשנית המובילה בעולם בתחומי האלקטרוניקה הירוקה עד לשנת 2018 – יובל ה-100 להקמת החברה.

במסגרת האסטרטגיה החדשה, נקבע יעד ביניים בשם Green Transformation 2012, שנועד לבסס את היסודות העסקיים של הקבוצה בתחומי החדשנות הסביבתית. במסגרת זאת, החברה תבצע הסטה של רוב עסקיה לשישה תחומים עיקריים: אנרגיה, חימום/קירור/מיזוג אוויר, רשתות אודיו-ויזואליות לשיפור התקשורת בין בני אדם (Network AV), בריאות, אבטחה ו-LEDs. החברה מעריכה שעיקר עסקיה יהיה בתחומי האנרגיה והמיזוג ובתחום ה-Network AV.

"לחברת סאניו נתח שוק חשוב בעולם וטכנולוגיות מתקדמות, וממוקמת כמובילה עולמית בתחום סוללות הליתיום-יון למוצרים צרכניים, מכוניות היברידיות ומכוניות חשמליות – תחומים בעלי פוטנציאל צמיחה מהירה בשנים הבאות.  פיתוחים משותפים עם יצרני רכב מקומיים (יפניים) וזרים. בתחום האנרגיה הפוטו-וולטאית, סאניו מקימה תשתית ייצור גדולה מאוד לתאים סולאריים מסוג Crystalline Silicon".

מיזוג מרצון

חברת סאניו הגדירה את מטרותיה בתיאום עם תוכנית GT12 של פאנאסוניק, ובמאי 2010 היא קבעה מטרה להיות החברה הגדולה ביפן לאספקת פתרונות סולריים עד לשנת 2013, ולאחת מ-3 החברות הגדולות בעולם בתחום עד לשנת 2016. בתחום אספקת הסוללות לרכב חשמלי ולרכב היברידי, החברה מתכננת להשיג נתח של 40% מהשוק העולמי עד לשנת 2021.

במקביל לרכישה המלאה של סאניו, תבצע פאנאסוניק התשלטות זהה על חברת Panasonic Electric Works . גם מיזוג זה עבר שלבים מקבילים, ולאחר שעד ספטמבר 2010 רכשה פאנאסוניק רק 82% ממניות החברה מהציבור, החליטו בעלי השליטה על מיזוג באמצעות החלפת מניות, שיושלם ב-1 באפריל 2010.

מאז הקמתה ב-1935 התמחתה פאנאסוניק אלקטריק בציוד ביתי חשמלי למטבחים ולנוחיות ביתית. תוכנית הפעולה של החברה מבוססת על היעד להיות ספקית ציוד החשמל הביתי המובילי בדרום מזרח אסיה באמצעות פיתוח מוצרים חדשים המבוססים על פתרונות LEDs ומערכות ניהול אנרגיה. לאחר השלמת כל תהליכי המיזוג לאחר מכן, ייפגשו הדירקטוריונים של שלוש החברות: פאנאסוניק, סאניו ופאנאסוניק אלקטריק, כדי לתכנן את השלב במיזוג: מיזוג שלוש החברות לחברה המנוהלת על-ידי הנהלה אחת.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: אנרגיה וסביבה , חדשות