סוף סוף: שוק ההון סיכון הישראלי ניפתח בפני משקיעים מוסדיים

2 ינואר, 2011

משרדי התמ"ת והאוצר חשפו את תוכנית "יתרון יחסי", שנועדה לעודד גופים מוסדיים להזרים 800 מיליון שקל לתעשיית ההייטק בשנים 2011-2012. התוכנית מבוססת על השתתפות של המדינה ב-25% מההשקעות של הגופים המוסדיים. מנכ"ל איגוד ההייטק עודד חרמוני: "מדובר בתיקון עוול היסטורי"

תוכנית "יתרון יחסי" נועדה לעודד גופים מוסדיים להזרים 800 מיליון שקל לתעשיית ההייטק בשנים 2011-2011

אלקטרוניקה הייטק הון סיכוןהיום יצאה לדרך התוכנית לעידוד גופים מוסדיים להשקעות בתעשייה עתירת הידע. משרדי האוצר והתמ"ת הודיעו שהדבר ייעשה במסגרת סדרת תקנות חדשה בשם "יתרון יחסי".

התוכנית נועדה לעודד גופים פיננסיים ישראלים להגדיל את השקעותיהם בחברות הייטק ולהזרים לתעשייה 800 מיליון שקל בשנים 2011-2012.

על-פי התוכנית, גופים מוסדיים שיתחייבו להשקיע בקרנות הון סיכון המשקיעות בישראל, יוכלו לקבל את השתתפות המדינה בגובה של עד 25% מהשקעותיהם. הסכום אותו היקצתה הממשלה לנושא עומד על כ-200 מיליון ש"ח.

מנכ"ל משרד התמ"ת שרון קדמי, אמר שהתעשייה עתירת הידע מהווה את הקטר המרכזי להובלת הצמיחה במשק ותורמת לשימור יתרונה התחרותי של ישראל. "יישום התוכנית יסייע לקידום הייצוא הישראלי וליצירת מקומות תעסוקה".

"עוול היסטורי"

מנכ"ל איגוד תעשיות ההייטק בישראל, עודד חרמוני, אמר שהתוכנית מטפלת בכשל שוק מאוד ותיק המאפיין רק את התעשייה הישראלית, ושבגללו רוב המשקיעים בתעשיית ההייטק הם משקיעים זרים ולא משקיעים ישראלים. "התוכנית החדשה, שאנחנו היינו שותפים בבנייתה, נותנת תמריץ למשקיעים ישראלים שלא השקיעו עד כה בתעשייה, או שלא הצליחו להיכנס לקרנות החזקות".

להערכתו, מדובר גם בתיזמון מצויין למשקיעים החדשים, שכן התוכנית מאפשרת להם לבצע השקעות בתקופה טובה מאוד מבחינת התעשייה. לשלאה מדוע מתלוננות חברות רבות על קשיים לגייס הון מהקרנות הקיימות, אמר חרמוני שמדובר בתהליך המאפיין את תעשיית ההון סיכון בכל העולם. "גם בארה"ב הקרנות היום מבצעות סינון הרבה יותרק קפדני מאשר בעבר. למרות זאת, אני מעריך שהשנה אנחנו נראה יחסית הרבה מאוד השקעות בחברות צעירות הישראל".

נכס אסטרטגי

המדען הראשי היוצא במשרד התמ"ת, ד"ר אלי אופר, אמר שהתכנית באה על רקע משבר המימון העולמי והקשיים בגיוס השקעות לחברות חדשות. מנכ"ל משרד האוצר, חיים שני, אמר שהתעשיות עתירות הידע הן נכס אסטרטגי חשוב. "היום יוצא לדרך חלק חשוב בתוכנית שמטרתה להגביר את מעורבות הגופים המוסדיים הישראליים בהשקעות בתעשיית ההון סיכון הישראלית.

להערכת החשב הכללי במשרד האוצר, שוקי אורן, התוכנית מגדילה משמעותית את כדאיות ההשקעה של הגופים המוסדיים הישראלים בקרנות הון סיכון. "אני מאמין כי נראה הגדלה של היקף ההשקעות הישראליות בתעשיית ההי-טק המקומית".

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: השקעות והון סיכון , חדשות