האוצר יוזם תוכנית לעידוד עיסקאות מיזוג בין חברות הייטק ישראליות

4 ינואר, 2011

בהן: הכרה במוניטין של חברה נרכשת לצורך הפחתת מס, והקמת גוף חדש במתכונת של אגד קרנות (Fund of Funds). הגוף יאגד כספים ממשלתיים עם כספים מקרנות הון סיכון לצורך השקעה בחברות הייטק הנמצאות "בין נסדק"ל לבין ה-VC"

בהן: הכרה במוניטין של חברה נרכשת לצורך הפחתת מס שנועדה להגדיל את כדאיות הרכישה, והקמת גוף חדש במתכונת של אגד קרנות (Fund of Funds) המשותף למדינה ולקרנות הון סיכון

אלקטרוניקה והייטק כנס
חיים שני בכנס השנתי של איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה

משרד האוצר הכיר בקושי של חברות הייטק ישראליות לגייס הון בשלבים המתקדמים.

בדרך כלל מדובר בשלבים שלאחר השקעת הון סיכון בחברה ולפני שהיא בשלה לצאת לבורסה. בשלב זה, חברות הייטק רבות מתקשות לגייס הון כדי למנף את הטכנולוגיות והמוצרים שפיתחו, ולכן הן נתקעות או מבצעות אקזיט (נמכרות לחברות זרות) במחירים נמוכים יחסית.

יוזמה בהשראת "יוזמה"

כך הסביר מנכ"ל משרד האוצר ולשעבר נשיא ומנכ"ל חברת נייס מערכות, חיים שני, במהלך הכנס השנתי של איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה שנערך היום בתל-אביב, בארגון חברת אנשים ומחשבים.

לדבריו, האוצר שוקל מספר תוכניות שנועדו לעודד חברות ישראליות קטנות ובינוניות על-ידי חברות ישראליות גדולות יותר, על-מנת לסייע בהקמת חברות מקומיות גדולות וצמצום בריחת הידע והתעסוקה לחו"ל.

בין השאר, האוצר מתכנן הכרה במוניטין של החברה הנרכשת וביצוע הםפחתה של המוניטין במשך 5 שנים, על-מנת להגדיל את כדאיות עסקת הרכישה הפנימית. לדבריו, בחודשים הקרובים תיערך באוצר בדיקה של כלים נוספים שנועדו להקל על גיוס ההון עבור חברות הייטק מקומיות בבורסה.

באוצר נערכת כעת עבודת חשיבה בתחום עידוד השקעות ההון בחברות הייטק, שבה משתתפים גם יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, פרופ' יוג'ין קנדל והנהלת הבורסה בתל-אביב. קנדל מסר במהלך הכנס על כלים נוספים הנבחנים לסייע לחברות המצויות לדבריו, "בין נסד"ק לבין ה-VC".

עתיד המולמו"פ

אחת מהתוכניות היא הקמת אגד של קרנות (Fund of Funds), אשר יאגד כספים ממשלתיים עם כספים מקרנות הון סיכון כדי להשקיע בחברות הבינוניות. "אנחנו בודקים את הרעיון לבצע בצורה זו השקעה משותפת בחברות הפעילות בתחומים נבחרים. אנחנו צריכים להביא לתעשייה כסף מקומי חכם, כמו שהקמת קרן יוזמה הממשלתית הביאה כסף חכם לחברות בשלב ההון סיכון".

לדבריו, אגד הקרנות יוכל לשמש כלי אסטרטגי במימון מדיניות אסטרטגית ארוכת טווח. "המולמו"פ (המועצה הלאומית למחקר ופיתוח אזרחי) המנוהג כיום על-ידי איציק בין ישראל יכול לשמש כגוף המבצע את החשיבה האסטרטגית קדימה. כיום אנחנו פועלים כדי להעניק לו את הכלים המתאימים לבצע את התפקיד".

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , תעשייה ישראלית