נסגרה חברת סולידו לאחר כישלון בגיוס הון; רובוגרופ מפטרת 10% מהעובדים ומקצצת בשכר המנהלים

11 ינואר, 2011

סולידו פיתחה מדפסות תלת-מידיות שולחניות ונסגרה בעקבות הכישלון של גיוס הון מקרן פורטיסימו. עם פיטורי העובדים וסגירת שערי החברה, הגישה אתמול רובוגרופ בקשה למינוי כונס נכסים לחברת סולידו

סולידו פיתחה מדפסות תלת-מידיות שולחניות ונסגרה בעקבות הכישלון של גיוס הון מקרן פורטיסימו. עם פיטורי העובדים וסגירת שערי החברה, הגישה אתמול רובוגרופ בקשה למינוי כונס נכסים לחברת סולידו

אלקטרוניקה והייטק רובוגרופ
משרדי רובוגרופ בפארק אפק בראש העין

חברת רובוגרופ מבצעת תוכנית התייעלות המבוססת על פיטורי 10% מהעובדים בישראל ובחברה הבת בארה"ב והקטנת שכר של חברי ההנהלה.

בשבוע שעבר החליט הדירקטוריון לקצץ ב-75% את שכרם של מנהל העסקים הראשי ויו"ר הדירקטוריון רפאל ערבות, ואת שכרו של אחינועם קרא עוז, המשמש בתפקיד דירקטור ומנכ"ל משותף לתחום השיווק.

במקביל לקיצוצים בשכר, בשבוע שעבר פוטר חיים שלייפר, ששימש כמנכ"ל משותף לתחום הפיתוח, ודירקטוריון החברה החליט על פיטורי 10% מהעובדים בישראל ובחברה הבת בארה"ב, ולהעביר  חלק מהמחלקות בחברה לשבוע עבודה מקוצר של 4 ימים.

החברה הסבירה כי להתפתחויות ולזעזועים בשווקים בעולם היו השפעות שליליות על התוצאות העסקיות. חלק משמעותי מהכנסות החברה נובע מתקציבים ממשלתיים ותרומות שהצטמצמו או בוטלו עקב המשבר הכלכלי בעולם. יחד עם זאת פרסמה החברה ברבעון השלישי של 2010 כי זכתה בפרויקטים משמעותיים בהיקף של כ-1.7 מיליון דולר. במקביל, הודיעה החברה שקיימת סכנה להמשך קיומה של חברת סולידו, שרובוגרופ מחזיקה בכ-12.5% ממניותיה.

סולידו נסגרת

אלקטרוניקה והייטק סולידו
מדפסת שולחנית תלת-מימדית של חברת סולידו

לאחרונה הודיעה החברה על סכנה להמשך קיומה של סולידו (Solido), אשר רובוגרופ מחזיקה בכ-12.5% ממניותיה, ועוסקת בפיתוח מדפסות תלת-מימדיות לשוק ה-Rapid Prototyping.

רובוגרופ הזהירה בשבוע שעבר שקשיי מימון מאיימים על המשך פעילותה של סולידו. אחד מהקשיים המרכזיים נובע מביטול השקעה מובטחת של קרן פורטיסימו (Fortissimo).

בחודש אוגוסט הודיעה פורטיסימו על הסכם השקעה של 6-8.5 מיליון דולר בחברת סולידו, והסבירה את ההחלטה בכך שהחברה הקימה בסין קו ייצור למדפסות התלת-מימדיות שפיתחה, אשר נמכרות באירופה, בארה"ב ובאסיה.  הקרן הסבירה שלהערכת גרטנר, מדפסות תלת-מימדיות שולחניות יהיו מוצר נפוץ בשנים הבאות. עבור פורטיסימו מדובר היה בחזרה לעולם הדפוס הישראלי, לאחר שמכרה את השקעותיה בנור מאקרופרינטס לחברת HP תמורת 123 מיליון דולר.

ניסיון הצלה באמצעות הלוואת גישור

אלא שפורטיסימו העבירה לסולידו רק 3 מיליון דולר, וסירבה להשלים את ההשקעה המובטחת. לאחר משא ומתן בין החברות, נחתם הסכם שלפיו תשקיע פורטיסימו עד 1 מיליון דולר בתשלומים של 250 אלף דולר כל אחד, לפי שיקול דעתה הבלעדי, ברובוגרופ (לפי שווי חברה של 5 מיליון דולר), ורובוגרופ תעניק הלוואת גישור בהיקף דומה לסולידו. אלא שעד היום הועברו רק 250 אלף דולר, וככל הנראה שבכך ההזרמה תיפסק.

אתמול הגישה רובוגרופ בקשה לבית המשפט המחוזי למינוי כונס נכסים ולאכיפת איגרות חוב שנחתמו על מנת להבטיח את חובה של סולידו לחברה, על-פי הסכם הלוואת הגישור.

בתשעת החודשים הראשונים של 2010 הסתכמו מכירות רובוגרופ ב-7 מיליון דולר, בהשוואה ל-11 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד. בנוסף לסולידו, רובוגרופ מחזיקה בבעלותה שתי חברות בנות: חברת Intelitek המספקת מערכות לימוד אלקטרוניות המשלבות תוכנית לימודים ומיכשור מתקדם למקצועות טכנולוגיים, וחברת Robotec Technologies המשווקת בישראל מערכות לימוד למקצועות הטכנולוגיים של יצרנים שונים, בהם גם Intelitek.

לא ניתן היה להשיג את תגובת סולידו ואת תגובת פורטיסימו.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , תעשייה ישראלית