INSA השלימה את בנייתו של הננו-לוויין הישראלי הראשון

28 ינואר, 2011

הלוויין נכנס בימים אלה לארבעה חודשי בדיקה בתנאי חלל של כל התת-מערכות. הוא שוקל 3.5 ק"ג בלבד, ויבצע ניסויים טכנולוגיים בחלל. בהם: איתור פאסיבי של השמש ומתן אישורי Space Prove לשעון אטומי של אקיוביט ולמקלט GPS של רוקר

הלוויין נכנס לארבעה חודשי בדיקה בתנאי חלל של כל התת-מערכות. הוא שוקל 3.5 ק"ג בלבד, ויבצע ניסויים טכנולוגיים הכוללים איתור פאסיבי של השמש ומתן אישורי Space Prove לשעון אטומי של אקיוביט ולמקלט GPS של רוקר

העמותה הישראלית ללוויינות זעירה (Israel Nano Satellite Association) תודיע ביום א' הקרוב, במהלך כנס החלל ע"ש אילן רמון הנערך בשיתוף מכון פישר ומשרד המדע והטכנולוגיה, על השלמת בנייתו של הננו-לוויין הישראלי הראשון, Inlkajn-1. בארבעת החודשים הקרובים ייכנס הלוויין לסדרת בדיקות הכוללות ניסויי הרעדה והלם, ניסויי ואקום ובדיקה פונקציונלית בתנאי חלל של כל תת-המערכות המשולבות בו.

אלקטרוניקה והייטק ננו לוויין
הלוויין המורכב בחדר הנקי בתעשייה האווירית. התע"א תומכת בפרוייקט

בימים אלה העמותה בודקת אופציות שיגור שונות, מתוך כוונה לשגר את הלוויין במחצית השנייה של 2011.  הלוויין קרוי על שמו של חלוץ החלל הישראלי ד"ר מרסל קליין. הוא מתוכנן לנוע במסלול שמש (הליו–סינכרוני) בגובה של כ-650 ק"מ ולהקיף את כדור הארץ בכל 90 דקות. בניגוד ללוויינים אחרים, הוא לא מכיל מנועי ניווט, והשליטה על יציבתו תתבצע באמצעות שלושה מגנטו-טורקרים.

משימות חלל

ללוויין Inlkajn-1 שתי משימות מרכזיות: משימת חלל ומשימת קרקע. משימת החלל: Space Open Laboratory לניסויים טכנולוגיים כוללת:

התמצאות פאסיבית בחלל: הלוויין כולל 4 פאנלים סולאריים הפרושים בתצורת כוכב ובעלי זווית נטייה פנימית של 10 מעלות. הזווית גורמת לכך שבכל רגע נתון קיימים הבדלים בצפיפות שטף הקרינה מהשמש על כל אחד מהפאנלים. מדידת הפרשים אלה תאפשר ללוויין לאתר תמיד את כיוון השמש, בלא צורך בציוד ייעודי יקר.

בדיקת עמידות חומרים בתנאי חלל: הלוויין יבצע ניסויי נדיפות של חומרים לתעשיית החלל שפותחו על-ידי ממ"ג. החומרים נצבעו על-גבי חלק מהתאים הסולאריים. קצב ועוצמת הנידוף שלהם ישפיעו על כמות האנרגיה הנקלטת בפאנלים הסולריים. למעשה, Inlkajn-1 הוא הלוויין הראשון שיפיק יותר אנרגיה מהשמש ככל ששהותו בחלל תתארך.

אלקטרוניקה והייטק פוד
מבט אל תוך הפוד ממנו ישוחרר הלוויין לחלל

בדיקת מצבר חללי חדש: הלוויין יבדוק את תיפקודו ומאפייניו של מצבר חדש המבוסס על 4 סוללות ליתיום-יון מתוצרת חברת ABSL.

בדיקת ציוד ניווט GPS: הלוויין יבדוק את תיפקודו ועמידתו בתנאי חלל של מקלט GPS שפותח בארץ על-ידי חברת Rokar-BEA.

בדיקת שעון אטומי: הלוויין יבדוק את תיפקודו בתנאי חלל של שעון אטומי חדש אשר פותח על-ידי חברת Accubeat הישראלית, המתכננת להיכנס באמצעותו לשוק החלל העולמי. ניסוי בשיטות אפנון: הלוויין יבדוק, בשיתוף פעולה עם אגוד חובבי הרדיו בישראל, את היתרונות והחסרונות של שיטות האפנון הדיגיטלי FSK ו-BPSK למערכות טלמטריה בחלל.

מחקר שנעשה בעמותה מגלה שכ-70% מהתקלות ברכיבי חלל הם ברכיבים קטנים מ-10 ס"מ. Inlkajn-1 מעניק פלטפורמה זמינה וזולה לבדיקת רכיבי חלל וקבלת אישורי Space Prove.

משימות קרקע

משימת הקרקע היא חינוכית: INSA סייעה בהקמת מעבדת החלל במרכז למדעים הרצליה. הסיוע כולל הרצאות לתלמידים, ליווי תלמידים וסיוע מקצועי בהקמת התשתית. תחנת קליטת לווייינים תחנת ניהול ובקרת הלוויין Inlkajn-1, הוקמה במרכז למדעים הרצליה ותתופעל על-ידי תלמידי המרכז.

עמותת INSA סייעה בהקמת חדר נקי להרכבת פיקו לווייינים וציוד טכנולוגי ייחודי, ובליווי פרוייקט Israel Student Pico Satellite, Duchifat-1. לפני כשנה זכו תלמידי המרכז בפרס שגרירות גרמניה במסגרת תחרות מדענים צעירים בישראל עבור פרוייקט בדיקת האנטנות של Inlkajn-1. מגמת החלל במרכז למדעים מקיפה כיום כ-300 תלמידים, מהם 40 תלמידים משתתפים בפרוייקטים הקשורים ישירות ל-Inlkajn-1.

אלקטרוניקה והייטק לוויין
תחנת בקרת הקרקע שנבנתה על-ידי תלמידים במרכז למדעים הרצליה. התלמידים יהיו אחראים על תחזוקת הלוויין בחלל
Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , תעופה וביטחון , תעשייה ישראלית