מוטורולה מכרה את חטיבת ה-m2m הישראלית

30 ינואר, 2011

החטיבה פועלת מתל-אביב ובשיאה העסיקה כ-250 עובדים. Telit הוקמה בעקבות השתלטות חברת ההפצה הישראלית Dai על חברת Telit האיטלקית

החטיבה פועלת מתל-אביב ובשיאה העסיקה כ-250 עובדים. בשנת 2010 הסתכמו מכירותיה בעולם בכ-50.9 מיליון דולר

אלקטרוניקה והייטק עוזי כץ
מנכ"ל Telit, עוזי כץ

חברת Telit Communications הנסחרת בבורסת לונדון הודיעה ביום שיש על הסכם לרכישת חטיבת ה-m2m של מוטורולה תמורת 26 מיליון דולר.

חטיבת Motorola m2m הוקמה בישראל בשנת 2000 במטרה לאתר שווקים עבור המנועים הסלולריים מתוצרת מוטורולה. החטיבה עסקה בפיתוח ואינטגרציה של יישומי תקשורת m2m (מכונה למכונה) עבור מודולי GSM, GPRS, CDMA ו-WCDMA, ליותר מ-100 לקוחות בעולם.

החטיבה נוהלה מתל-אביב ורוב עובדיה הם ישראלים. הייצור נעשה במפעלי מוטורולה בערד, בסין ובברזיל. בשיאה העסיקה החטיבה כ-250 עובדים בישראל, אולם בשנתיים האחרונות היא הצטמצמה מאוד. להערכת Telit, בשנת 2010 הסתכמו מכירותיה ב-50.9 מיליון דולר.

מוטורולה סולושנס הודיעה שהיא תמקד את כל משאביה בישראל ובעולם בתחומי הליבה שלה: פתרונות תקשורת ליישומים קריטיים עבור ממשלות, גופי ביטחון, הציבור ועסקים. קו מוצרי המודולים m2m איננו נכלל בתחומי הליבה שלה ולכן "מצאה לו בעלים הולמים".

עסקה אסטרטגית

חברת Telit מסרה שהרכישה תאפשר לה לחזק את מעמדה בתחום הצומח של יישומי m2m, לשווק ללקוחותיה הקיימים יישומי m2m חדשים, לחזק את יכולתה בתחום המחקר והפיתוח שלה ולשפר עלויות. כדי לממן את העסקה, Telit גייסה 19 מיליון ליש"ט.

אלקטרוניקה והייטק telit
מודם GSM/GPRS מתוצרת Telit

מנכ"ל Telit, עוזי כץ, אמר שהעיסקה היא אבן דרך מרכזית בתולדות החברה. "היא תאפשר לנו להגשים את האסטרטגיה שלנו ליהפך לספקית פתרונות התקשורת ליישומי m2m המובילה בעולם".

להערכת החברה, היקף המכירות המשותף שלה ושל חטיבת ה-m2m של מוטורולה מסתכם ב-180 מיליון דולר ב-2010. השלמת העיסקה תלויה במספר גורמים: בהם קבלת אישורים של הממונה על ההגבלים העסקיים בישראל ושל לשכת המדען הראשי במשרד התמ"ת.

הצלחה מפתיעה

חברת Telit היא מחברות התקשורת המפתיעות בארץ. למרות שהנהלתה פועלת מרומא, איטליה, היא נחשבת בעיני רבים לחברה ישראלית. בשנת 2000 הקים עוזי כץ (לשעבר מייסד אוטו דיפו ישראל) את חברת ההפצה Dai Telecom ששיווקה טלפונים סלולריים בישראל. בשנת 2002 השתלטה Dai על חברת Telit האיטלקית, והונפקה בבורסת AIM הלונדונית בשנת 2005. כיום היא נסחרת בבורסה לפי שווי של 56.9 מיליון ליש"ט (90.4 מיליון דולר).

חברת Telit מתמקדת באספקת מודולי תקשורת ליישומי m2m בטכנולוגיות GSM, GPRS, UMTS, HSDPA, CDMA ומודולים לתקשורת קצרת טווח כמו Wi-Fi ו-ZigBee. החברה מתמחה באינטגרציה של המודולים וביצירת פתרונות אנכיים מלאים לפי צורכי הלקוח. החברה פועלת מול 1,000 לקוחות ב-50 מדינות ומעסיקה כ-350 עובדים.

החברה מייצרת את מוצריה במקומות שונים בעולם, כולל אצל קבלני ייצור אלקטרוני ישראלים. לאחרונה העריכה Telit שהיקף מכירותיה ב-2010 יסתכמו ב-132 מיליון דולר – צמיחה של 48% בהשוואה ל-2009. להערכת חברת המחקר Beecham Research, בשנת 2010 הסתכם שוק ה-m2m העולמי ב-842 מיליון דולר, והוא צפוי לגדול בקצב שנתי של 17% עד 2014.

אלקטרוניקה והייטק מוטורולה
מכירות Telit במיליוני דולרים
Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , תעשייה ישראלית , תקשורת