תקלת 700 מיליון הדולר של אינטל היא בתכנון השבב Cougar Point

1 פברואר, 2011

התקלה עשויה לגרום לירידה הדרגתית בביצועי ערוץ ה-SATA בתוך ערכת השבבים, ועל-ידי כך לפגוע בביצועי רכיבים היקפיים הקשורים אל הערוץ, כמו כוננים קשיחים ונגני DVD . הערכה מיועדת לתמיכה במעבדי סנדי ברידג' - אולם התקלה אינה קשורה לתכנון משפחת המעבדים החדשה

התקלה עשויה לגרום לירידה הדרגתית בביצועי ערוץ ה-SATA בתוך ערכת השבבים, ועל-ידי כך לפגוע בביצועי רכיבים היקפיים הקשורים אל הערוץ, כמו כוננים קשיחים ונגני DVD

חברת אינטל גילתה תקלה בתכנון ערכת שבבים המלווה את מעבדי סנדי ברידג' (Sandy Bridge). להערכת אינטל, תיקון התקלה יגרום לה נזק מצטבר בהיקף של 700 מיליון דולר. חשוב להדגיש: מדובר בתכנון הקשור לערכת השבבים על לוח-האם של המחשב, ולא בתקלה בתכנון מעבדי סנדי ברידג' החדשים עצמם, אשר פותחו בישראל.

אלקטרוניקה והייטק תקלה באיטל
השבב המרכזי בערכת Cougar Point שבו התגלתה התקלה

מדובר בערכות השבבים Intel® 6 Series ו-Intel® C200 Series Chipset, אשר שייכות למשפחת ערכות שבבים חדשה שקבלה את שם הקוד Cougar Point. התקלה עשויה לגרום לירידה הדרגתית בביצועי ערוץ התקשורת הטורי (SATA) בתוך המחשב, ועל-ידי כך לפגוע בביצועי רכיבים היקפיים הקשורים אל הערוץ, כמו כוננים קשיחים ונגני DVD.

אתמול הודיעה אינטל שבעקבות גילוי התקלה, היא עצרה את הפצת הערכה, תיקנה את התקלה, והחלה בייצור מחודש. אינטל לא פירטה את מהות התקלה, אולם מההודעה שלה ניתן היה להבין שמדובר בתקלה ברמת הסיליקון. בהודעה מיוחדת שפירסמה אתמול, העריכה אינטל שהשבבים המתוקנים הראשונים יגיעו לשוק במהלך פברואר, ויחזרו לייצור בהיקף מלא במהלך חודש אפריל.

למעשה, מדובר בגילוי מוקדם מאוד יחסית של תקלה מסוג זה. השבבים החלו להימסר ללקוחות ברבעון האחרום של 2010, והמחשבים הראשונים עם שבבי Cougar Point יצאו לשוק רק ב-9 לינואר 2011. מדובר רק במחשבים המבוססים על שבבי Second Generation Core i5 ושבבים מרובעי-ליבות מסוג Core i7 , לכן ההערכה היא שרק לקוחות מעטים הושפעו מהתקלה.

מהו Cougar Point?

השבב בערכת Cougar Point מיועד למחשבים ניידים ולמחשבים שולחניים. ככל הנראה, בעתיד הוא יותקן גם בשרתים ובתחנות עבודה. מדובר בסדרת שבבים המשמשים מעין מרכזת תקשורת (Hub) מהירה, המאפשרים למעבד להתקשר במהירות עם שאר האבזרים ההיקפיים במחשב. הסדרה מופיעה במספר וריאציות, כאשר ידיעות לא מוסמכות שהתרסמו בלילה באינטרנט מייחסות את התקלה לערכות השבבים H67 ו-P67.

לערכה מספר תכונות מיוחדות. היא תומכת בטכנולוגיית Turbo Boost, המאפשרת לשפר את ביצועי המעבד על-פי העקרון של תדר-לפי-דרישה, כלומר להגדיל או להפחית את תדר העבודה של המעבד ולהתאים אותו לדרישות היישום. היא גם מאפשרת לכל ליבה בתוך המעבד לעבוד בתדר שונה מזה של הליבה השכנה, בהתאם לדרישות היישום או הפקודות הספציפיות שהליבה מבצעת. ניתן לנהל את מדיניות ההפעלה של טכנולוגיית Turbo Boost באמצעות מערכת ההפעלה או באמצעות הגדרות ה-BIOS של מנהל המערכת.

יכולות מיוחדות נוספות כוללות: הגנה על המידע באמצעות יכולות איחסון מהירות התומכות בדיסקים המוגנים באמצעות RAID 5, 10, 15 , טכנולוגיית Intel® Rapid Recover המספקת נקודות התאוששות המאפשרות לשחזר את המידע במקרה של תקלה או השחתת המידע במחשב.

המרכיב החשוב ביותר מההיבט של התקלה הוא ממשק ה-Serial ATA שבערכת השבבים. הממשק כולל אפשרות להתקנה של עד ארבעה פורטים, ולקבל קצב העברת מידע מהמחשב לרכיב האחסון ולהיפך, המגיע עד למהירות של 6 Gb/s.

אלקטרוניקה והייטק אינטל תקלה
דיאגרמת מלבנים המתארת את מיקומו ותפקידיו של Cougar Point במחשב
Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: סמיקונדקטורס