שוק ההון סיכון מזדקן – הקרנות נמנעות מסיכונים

8 פברואר, 2011

סקר Dow Jones VentureSource מגלה שלאחר ארצות הברית ואירופה – גם בישראל, בסין ובהודו - קרנות ההון סיכון נמנעות מלקיחת סיכונים ומעדיפות להשקיע בחברות טכנולוגיה בוגרות ולא בחברות טכנולוגיה מתחילות

סקר Dow Jones VentureSource מגלה שלאחר ארצות הברית ואירופה – גם בישראל, בסין ובהודו – קרנות ההון סיכון נמנעות מלקיחת סיכונים

אם חשבנו שההימנעות של קרנות ההון סיכון מהקעה בחברות חדשות בישראל, כפי שפורסם לאחרונה בסקר IVC, היא תופעה ישראלית מיוחדת – סקר גלובלי חדש מגלה שחלים שינויים מהותיים בתעשיית ההון סיכון בכל העולם. עד כדי כך שניתן אולי להתחיל לחשוב על תעשיית ההון סיכון כתעשיית השקעות הנמנעת מסיכונים – ואולי לחפש מודל השקעות חדש.

דילמה עולמית

השלכות אלה עולות מהסקר הגלובלי האחרון של חברת המחקר Dow Jones VentureSource. מהסקר עולה שבשנת 2010 הסתכם היקף ההשקעות של קרנות ההון סיכון בעולם בכ-37.7 מיליארד דולר. הקרנות ביצעו 4,377 עיסקות בעיקר בארה"ב, אירופה, קנדה, ישראל, סין והודו. מדובר בעלייה של 14% בהיקף ההשקעות בהשוואה לשנת 2009 (33 מיליארד דולר) אולם עלייה של 2% בלבד במספר העיסקאות.

"היקף ההשקעות בסין ובישראל גדל במהירות גדולה יותר מאשר מספר העסקאות מכיוון שהמשקיעים מחפשים חברות בוגרות יותר", אמר מנהלת המחקר הגלובלי ב-Dow Jones VentureSource.  "במרכזים של תעשיית ההון סיכון, כמו הודו, סין וישראל, בוצעו השקעות ביניים גדולות מאוד, וגם זה סימן להתבגרות תעשיית ההון סיכון במקומות אלה. באירופה ובארה"ב הגידול היה איטי יותר- מכיוון שתעשיית ההון סיכון ותיקה יותר".

הודו, סין וישראל

בשנת 2010 הסתכמו השקעות ההון סיכון באירופה ב-5.2 מיליארד דולר, כמעט כמו בשנת 2009 (5.1 מיליארד דולר). סין הובילה עם גידול של 59% בהשקעות להיקף של 4 מיליארד דולר, אולם שם חלה ירידה במספר העיסקאות. בהודו, צמחו השקעות הקרנות ב-15% ל-895 מיליון דולר. בישראל, היקף ההשקעות ב-2010 צמח ב-23% ל-655 מיליון דולר – אולם מספר העיסקאות ירד ב-33%. הדבר מתבטא גם בהיקף העיסקה החציונית: 5 מיליון דולר ב-2010 לעומת 3 מיליון דולר ב-2009.

ארצות הברית ממשיכה להיות מרכז תעשיית ההון סיכון: ב-2010 חל גידול של 11% בהיקף ההשקעות, ל-26.2 מיליארד דולר. גם שם הגידול במספר העיסקאות קטן יותר: 6% בלבד ל-2,799 עסקאות, והמרכיב הגדול ביותר הוא של השקעות מאוחרות: 61% מכלל ההשקעות.

אלקטרוניקה הון סיכון

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: השקעות והון סיכון , חדשות , מחקרים ונתוני שוק