צורן נמכרה ל-CSR: האם מאבק השליטה הסתיים באיבוד החברה?

21 פברואר, 2011

עסקת המיזוג בשווי של 679 מיליון דולר מחסלת את מאבק השליטה הקשוח שקרע את צורן בחודשים האחרונים. CSR קנתה את צורן כדי לשלב בין הטכנולוגיה האלחוטית שלה לבין הטכנולוגיה הצרכנית של צורן - זו בדיוק הסיבה שבגללה רכשה צורן בשנה שעברה את חברת Microtune האמריקאית

CSR קנתה את צורן כדי לשלב בין הטכנולוגיה האלחוטית שלה לבין הטכנולוגיה הצרכנית של צורן – זו בדיוק הסיבה שבגללה רכשה צורן בשנה שעברה את חברת Microtune האמריקאית

צורן אלקטרוניקה הייטק
ד"ר לוי גרצברג, נשיא ומנכ"ל צורן

הסכם המכירה של חברת צורן (Zoran) לחברת CSR הבריטית תמורת 679 מיליון דולר, הפתיע רבים, את לאור מאבק השליטה האגרסיבי שהתקיים בחברה בארבעת החודשים האחרונים בין מייסדיהו מנהליה לבין חלק מהמשקיעים האמריקאים.

מדובר בעסקת החלפת מניות, שבה יקבלו בעלי המניות של צורן 1.85 מניות של CSR תמורת כל מניה של צורן. במקביל, תבצע CSR רכישה עצמית של מניותיה בסכום של 240 מיליון דולר, במטרה לא לדלל את בעלי המניות הנוכחיים שלה.

סכום הרכישה מעניק לבעלי המניות של צורן תמורה גבוהה ב-44% מעל מחירה הממוצע של מניית צורן ב-12 החודשים האחרונים. עם סיום העיסקה, יחזיקו בעלי המניות של צורן ב-35% ממניות קבוצת CSR.

ענקית Fabless חדשה

חברת CSR היא ספקית גלובלית של מערכות אלחוט ומיקום בעלת היקף מכירות של כ-800 מיליון דולר ב-2010. צורן הינה ספקית שבבים לשוקי  הווידאו הצרכני, DVD, מערכות בידור ביתיות, מצלמות דיגיטליות ומדפסות. מכירותיה בשנת 2010, כולל התוצאות של חברת Microtune שאותה רכשה בתחילת השנה הסתכמו ב-441 מיליון דולר. בהודעה המשותפת מסרו שתי החברות שבעקבות המיזוג תהיה החברה המאוחדת אחת מ-10 חברות ה-Fabless (יצרניות שבבים ללא מפעל ייצור) הגדולות בעולם.

אלקטרוניקה והייטק מיזוג צורן
יישומים לדוגמה במסגרת פלטפורמת ארבעת המסכים

השלמת העיסקה צפויה להתבצע במהלך הרבעון השני של 2011. עם השלמתה, תנוהל החברה הממוזגת על-ידי היו"ר, המנכ"ל ומנהל הכספים של CSR. ד"ר לוי גרצברג, מייסד ומנכ"ל צורן, יתמנה לדירקטור בחברה, ויקבל זכות להמליץ על דירקטור נוסף מטעמו.

גרצברג אמר שהמיזוג מעניק הזדמנות לשתי החברות, שכן לצורן יש מוצרים וטכנולוגיות רבים המשלימים למוצריה של CSR. "הצרכנים דורשים היום קישוריות בכל תחומי החיים. השילוב של פתרונות התקשורת והמיקום של CSR עם הטכנולוגיות של צורן, מעניק לחברה הממוזגת יכולת ייחודית להיענות לדרישת השוק".

פלטפורמה "ארבעת המסכים"

במצגת המתארת את יתרונות המיזוג, מוצגרת החברה הממוזגת כחברה בעלת תחזית מכירות של כ-1.25 מיליארד דולר, המבוססים על מכירות של כ-800 מיליון דולר של CSR ושל כ-440 מיליון דולר של צורן ב-2010.

אולם הנקודה המעניינת היא האופק הטכנולוגי שהן מציעות: שילוב הקישוריות האלחוטית של CSR עם יכולות עיבוד התמונה של צורן יביא "לפיתוח פלטפורמה חדשה עבור הדור הבא של אבזרי מולטימדיה".

מבחינת שוק, מדובר במעבר משוק יעד משותף שבשנת 2010 הסתכם בכ-6.9 מיליארד דולר, אשר צפוי לצמוח להערכת החברות ל-13.1 מיליארד דולר ב-2014.

השוק הזה כולל יישומים המקשרים בין טלפונים ניידים המבצעים שיחות וידאו, מכשירים אישיים וצגי טלוויזיה ביתיים, מצלמות דיגיטליות המקושרות ל-GPS ולמחשב האישי, יכולת חלקה להעברת תמונות בין "ארבעת המסכים" האישיים: טלפון נייד, מחשב, טאבלט, טלוויזיה ומצלמות ועוד.

מיזוג הפוך

מעניין לציין שעסקת צורן-CSR דומה מאוד לעסקת צורן-Microtune, אולם בהיפוך: בנובמבר 2010 אישרו בעלי המניות של חברת Microtune האמריקאית את הצעת הרכש של חברת צורן.

המניע מאחורי העיסקה ההיא היה זהה למניע שמאחורי העיסקה הנוכחית: חברת Microtune מפלנו, טקסס, היא יצרנית ציוד קליטה אלחוטי (RF) עבור שוקי האלקטרוניקה הצרכנית והרכב. לדברי גרצברג, היא נועדה להעניק טכנולוגיית תקשורת אלחוטית המשלימה לשבבים של צורן בתחומי הטלוויזיה הדיגיטלית וממירי הכבלים.

מאבק שליטה אכזרי

אחת מהשאלות המעניינות ביחס למיזוג הוא כיצד השפיע מאבק השליטה על החברה על ההחלטה לבצע את עיסקת CSR. מדובר בסכסוך אכזרי בין מנהיל ומייסדי צורן לבין קרן ההשקעות Ramius, אשר הגיע לפני שבועיים לשיא כאשר מנהלי הקרן הפיצו מכתב בין בעלי המניות המרכזיים, ובו הם מבקשים להדיח את הדירקטוריון של צורן.

לפני כשלושה חודשים פירסם מנהל הקרן, ג'פרי סמית', הודעה ובה טען ש"צורן הפסידה יותר ממחצית משווייה בחמש השנים האחרונות, בגלל השקעות חוזרות ונשנות בתחומים הבלתי ריווחיים של DTV ו-DVD. בעלי המניות לא יכולים לשבת בשקט ולהרשות להנהלה ולדירקטוריון לחסל את השקעתם בהשקעות גרועות שלא יביאו לצמיחה".

היה ברור שהתוצאות השנתיות יביאו להסלמת המאבק, וכך היה. לפני שבועיים פירסמה צורן את תוצאותיה לרבעון האחרון של השנה, מהן עולה שמכירותיה ב-2010 הסתכמו ב-357.3 מיליון דולר, בהשוואה ל-380.1 מיליון ב-2009, ובהפסד נטו (GAAP) של 47.6 מיליון דולר. מנהלי Ramius לא המתינו:  הקרן שלחה מכתב לכל המשקיעים הגדולים בחברה שבו הם מתבקשים להביע את תמיכם בהחלפת הדירטוריון. ההודעה על עיסקת המיזוג הגיע בשלב רגיש במיוחד, שבו ממתינים כולם לתשובתם של בעלי המניות לפניית Ramius. יש להניח שכעת התשובה לא רלוונטית.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , סמיקונדקטורס , תעשייה ישראלית