אלביט מפתחת נשק לייזר ומרחיבה את פעילותה בתחום הסייבר

16 מרץ, 2011

מדובר במערכת הגנתית שנועדה להשמיד איומים באמצעות קרן לייזר. המערכת מבוססת על ידע בתחומי ה-RF שפותח באלישרא, וידע בתחומי הלייזרים שפותח באלאופ. מכירות אלביט ב-2010 ירדו ב-5.7% והסתכמו ב-2.67 מיליארד דולר. צבר ההזמנות עלה ל-5.4 מיליארד דולר

אקרמן אמר שאין בישראל מקום לחברת מכ"ם נוספת כמו אלתא, "אולם אלביט נכנסת לגומחת שוק ייחודית באמצעות טכנולוגיית RF של אלישרא המאפשרת לספק מכ"ם קרקעי לטווחים קצרים"

techtime akerman
יוסי אקרמן, נשיא אלביט מערכות

חברת אלביט מבצעת פרוייקט לפיתוח מערכת הגנתית שנועדה להשמיד איומים באמצעות קרן לייזר.

המערכת מבוססת על ידע בתחומי ה-RF שפותח באלישרא, וידע בתחומי הלייזרים שפותח באלאופ. כך גילה אתמול נשיא אלביט מערכות, יוסי אקרמן, במהלך מסיבת עיתונאים שבה הציגה החברה את תוצאותיה לשנת 2010.

בתשובה לשאלה האם אלביט תרכוש טכנולוגיות מכ"ם, אמר אקרמן שאין בישראל מקום לחברת מכ"ם נוספת כמו חברת אלתא שבבעלות התעשייה האווירית, "אולם אלביט נכנסת לגומחת שוק ייחודית באמצעות טכנולוגיית RF של אלישרא המאפשרת לספק מכ"ם קרקעי לטווחים קצרים".

ירידה שנתית, עלייה רבעונית

בשנת 2010 חלה ירידה של 5.7% בהכנסות החברה, והן הסתכמו ב-2.67 מיליארד דולר. הירידה נבעה בעיקר מירידה במכירות בתחומי מערכות היבשה והתקשו"ב. הירידה בהכנסות החברה מפעילות מערכות היבשה באירופה נבעה מהירידה בפרויקט M-60 בטורקיה, הנמצא בשלבי סיום ומירידה במכירות פרויקט Bradley בארה"ב. הירידה בהכנסות בתחום התקשו"ב בעיקר באירופה נבעה מירידה בפרויקט Watchkeeper הבריטי.

למרות הירידה השנתית, ברבעון היה רבעון של צמיחה: ההכנסות גדלו ב- 11.8% ל-798.7 מיליון דולר, בעיקר בזכות גידול במכירות של מערכות אלקטרו-אופטיקה ומערכות המוטסות. הוצאות המחקר והפיתוח של אלביט הסתכמו בכ-234 מיליון דולר (8.8% מההכנסות), בהשוואה ל-216.8 מיליון דולר. הגידול בהוצאות המו"פ נובע בעיקר כתוצאה מהאצת תוכניות פיתוח טכנולוגי והתאמת מוצרים, וכן מגידול בפעילות ההנדסית של החברה בעולם.

אקרמן אמר שהחברה בנויה היטב למגמות המרכזיות בשוק הביטחוני בעולם בחמש השנים הבאות, וצבר ההזמנות שלה גדל להיקף של יותר מ-5.4 מיליארד דולר. "תקציבי הביטחון בעולם שומרים על קצב עלייה מתון של כ-1.4% לשנה, אולם צורכי הביטחון משתנים. בארצות הברית ובאירופה קיימת נטייה ברורה לצמצם את ההשקעות בפרוייקטים גדולים ובפיתוח פלטפורמות עתידיות, לטובת מוצרים מיידיים שניתן להביא מיד לשדה הקרב".

techtime elbit viper
הפעלת הרובוט ViPer מתוצרת אלביט

שינויים בתמונת השוק

לדבריו, גם אופי הדרישות של הלקוחות נמצא בתהליכי שינוי: הלקוחות מבקשים מענה למספר איומים בו-זמנית – איומים צבאיים, איומי טרור, לוחמת גרילה ואיומים לרשת המידע (סייבר). "כיום הצבאות משקיעים הרבה מאוד מאמצים בשמירה על חיי אדם, מחפשים פתרון לתחזוקת מערכות מורכבות ומבקשים פתרונות המאפשרות לנצל ביעילות את התקציבים.

אקרמן: "פעולות האימון, ההפעלה והתחזוקה מהוות 30% מתקציבי הביטחון בעולם. לכן שוק הסימולציה נמצא בעלייה והיקפו נאמד בכ-11.2 מיליארד דולר ב-2013. אלביט מציעה ללקוחות פיתרונות חדשים המאפשרים להם להעביר לידינו את התחזוקה ולחייב אותם לפי שעות. קיבלנו על עצמנו את כל נושא התחזוקה של מערכת Watchkeeper הבריטית, אנחנו בונים כעת חוות מאמנים עבור חיל האוויר הישראלי ונספק שירותי תחזוקה בארה"ב באמצעות חברת M7. בשלוש השנים האחרונות הוכפל התחום הזה באלביט".

אקרמן סיפר שהחברה נכנסת לתחום חדש שאותו הגדיר כ"סייבר". לדבריו, מדובר בכל הפתרונות הנדרשים להגנה על תשתיות המידע והתקשוב הצבאיות. מגמה מעניינת נוספת היא סגירת מעגל האש באמצעות כלי נשק. בתחום זה לסולתם יש חשיבות רבה עבור אלביט, שכן היא מייצרת נשק ארטילרי המאפשר להשלים את מעגל האש.

מיזוגים ורכישות

בשנה האחרונה המשיכה אלביט באסטרגיית הרכישות שלה המבוססת על הגדלת ההיצע הטכנולוגי הישראלי, ורכישת חברות בשוק היעד המרכזיים שלה בחו"ל.

בחודש דצמבר 2010 רכשה החברה הבת אלביט מערכות ארה"ב, את החברה האמריקאית M7 Aerospace תמורת 85 מיליון דולר. החברה מתמחה במתן שירותי אוויוניקה משולבים בתחומי מבנאות מטוסים, תמיכה לוגיסטית ללקוחות ממשלתיים, תחזוקה ותיקונים, שירותי הנדסה, חלקי גוף וכן שירותי ניהול שרשרת אספקה ורכש.

באותו חודש היא רכשה את החברות  הברזילאיות Ares Aerospacial e Defensa ו- Periscopio Equipamentos Optronicos בהיקף כולל של כ-35 מיליון דולר. Ares ו-Periscopio עוסקות בתחום המערכות האלקטרוניות הצבאיות ומספקות מגוון רחב של מוצרים לצבא ברזיל ולמדינות נוספות בדרום אמריקה.

בינואר 2011 חתמה אלביט על הסכם השקעה בהיקף של כ-18 מיליון דולר בחברת פניני חוכמה, המפתחת חיישנים זעירים לאיסוף מודיעין מדויק לצורך אחיזת שטח. בפברואר 2011 הושלמה רכישת ITL הישראלית בסכום של כ-5.9 מיליון דולר, ובאותו חודש הגיעה אלביט להסכמה על רכישת יתרת 30% מניות אלישרא המוחזקות על-ידי אלתא, תמורת 67.5 מליון דולר. כיום מחזיקה אלביט מערכות ב-70% ממניות אלישרא. בעקבות הרכישה תהיה אלישרא חברה בת בבעלות מלאה של אלביט מערכות.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , תעופה וביטחון , תעשייה ישראלית