מיזוג ענק בתעשיית השבבים: טקסס אינסטרומנטס רוכשת את נשיונל סמיקונדקטורס תמורת 6.5 מיליארד דולר במזומן

5 אפריל, 2011

העיסקה מעניקה לבעלי המניות של נשיונל פרימיום של 85% על שווי המנייה. נשיונל תשולב בחטיבת הרכיבים האנלוגיים של TI. היקף המכירות המשותף של נשיונל ושל TI בתחום האנלוגי הסתכם ב-7.6 מיליארד דולר ב-2010, המהווים 17% מהשוק העולמי

היקף המכירות המשותף של נשיונל ושל TI בתחום האנלוגי הסתכם ב-7.6 מיליארד דולר ב-2010, המהווים 17% מהשוק העולמי

Techtime TI National
נשיא TI, ריץ' טמפלטון

חברת טקסס אינסטרומנטס (TI) חתמה היום בלילה על הסכם לרכישת כל המניות של חברת נשיונל סמיקונדקטורס (National Semiconductor) בסכום כולל של 6.5 מיליארד דולר במזומן, לפי מחיר של 25 דולר למנייה.

הרכישה ממזגת שתי חברות מובילות בתחום השבבים האנלוגיים, ואושרה פה אחד על-ידי הדירקטוריון של שתי החברות.

42,000 רכיבים

מדובר בשתי שחקניות מרכזיות ביותר בשוק השבבים האנלוגיים: חברת TI מספקת 30 אלף רכיבים אנלוגיים שונים, ומפעילה את מתקן ייצור השבבים האנלוגיים הראשון בתעשייה המייצר באמצעות פרוסות סיליקון גדולות בקוטר של 300 מ"מ. חברת NS מספקת 12 אלף מוצרים אנלוגיים. היא נחשבת לשחקנית מרכזית בשוק ההספק התעשייתי ומספקת כלי-פיתוח ותכנון מובילים.

Techtime National Semiconductor
מנכ"ל NS, דונלד מקלאוד

לחברה 3 מפעלי ייצור שבבים: במיין, ארה"ב, בסקוטלנד ובמלאזיה. הם ימשיכו לפעול גם במסגרת TI. עם השלמת העיסקה, תמוזג נשיונל בחטיבה האנלוגית של TI.

"הרכישה נועדה להשיג חיזוק וצמיחה", אמר יו"ר, נשיא ומנכ"ל TI, ריץ' טמפלטון. "לנשיונל יש צוות פיתוח מצויין והשילוב של מוצריה במוצרים שלנו מספק ללקוחות פורטפוליו של פתרונות אנלוגיים בהיקף ובעומק חסרי תחרות.

"בשנים האחרונות ביצעה הנהלת נשיונל עבודה מצויינת בשיפור היעילות, אשר תסייע לשפר את הריווחיות של TI עם סגירת העיסקה. צוות המכירות המשותף יהיה גדול פי 10 מצוות המכירות הנוכחי של נשיונל כיום, ויאפשר להביא את מוצריה בפני יותר שווקים ולקוחות".

שוק חצאי-המוליכים האנלוגי בעולם נאמד בכ-42 מיליארד דולר ב-2010. חברת TI נחשבת למובילה בתחום, עם נתח שוק של 14% (6 מיליארד דולר). מכירותיה של נשיונל ב-2010 הסתכמו בכ-1.6 מיליארד דולר – המהוות כ-3% מהשוק.

הרקע לעיסקה

חברת טקסס אינסטרומנטס מוכרת כחברה שאינה נרתעת מעיסקות מיזוג ורכישה גדולות. עסקת הענק הקודמת שלה היתה רכישת חברת Burr-Brown בשנת 2000 תמורת 7.6 מיליארד דולר. הבוקר העריכו אנליסטים שאחד מהמניעים להחלטה היה פיננסי: חברת TI היא ענקית שמכירותיה ב-2010 הסתכמו בכ-14 מיליארד דולר ובקופתה הצטברו יותר מ-3 מיליארד דולר במזומן. החולשה המתמשכת בהיקף ההשקעות הפיננסיות בחברות שבבים בעולם הופכת את השימוש בקופה זו לצורך רכישה לרעיון כמעט מתבקש.

העיסקה גם משתלבת במהלך אסטרטגי רחב היקף שאותו מבצעת TI בשנים האחרונות, של התרחבות הפעילות בתחום הרכיבים האנלוגיים. המגמות בשוק האלקטרוניקה, הכוללות עלייה דרמטית במשקל האלקטרוניקה הצרכנית, הופעת אבזרים חדשים הרוויים במערכות אנלוגיות, כמו טאבלטים וסמארטפונים, המשקל הגובר של אלקטרוניקה ממונעת ומערכות לניהול הספק, הופכות את הרכיבים האנלוגיים למרכיב חשוב מבעבר בשוק חצאי-המוליכים. אם בעבר יצרניות רכיבים אנלוגיים ודיגיטליים פעלו זו לצד זו, כיום משולבים רכיבים אנלוגיים בתוך המערכות הדיגיטליות – ותחום זה נעשה קריטי להצלחתה של יצרנית שבבים ברמת "סופרמרקט", כמו TI.

שיקולי אנרגיה

לאחרונה הכריז מנכ"ל נשיונל, דונלד מקלאוד, על יוזמה רחבת היקף, שיווקית וטכנולוגית, בתחום החסכון באנרגיה. היוזמה כוללת פיתוח רכיבים חדשים לניהול הספק במערכות אלקטרוניות, לצד הקמת מרכז פיתוח והשקת סדרה חדשה של רכיבים בשם SolarMagic לניהול ההספק של תחנות כוח סולאריות. תחום האנרגיה האלטרנטיבית, במיוחד אנרגיית שמש, הוא עתיר ברכיבי אלקטרוניקה עתירי הספק להעברת האנרגיה ולניהול מערך בקרת ההספק של תחנות הכוח. מדובר בתחום צומח שחברות רבות נכנסות אליו. עיסקת הרכישה של NS מאפשרת ל-TI לתפוס מיידית מעמד מרכזי בשוק החדש.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: השקעות והון סיכון , חדשות , סמיקונדקטורס