"ריבוי ליבות הוא גל הלם בשוק המערכות המשובצות"

10 אפריל, 2011

שיקולי הספק וביצועים דוחפים בשנים האחרונות את כל יצרניות המעבדים לאמץ את אסטרטגיית ריבוי הליבות, אולם מבחינת המתכתנים ומהנדסי המערכות, הדבר דורש התמודדות עם קשיים בלתי צפויים

techtime embeddedשיקולי הספק וביצועים דוחפים בשנים האחרונות את כל יצרניות המעבדים לאמץ את אסטרטגיית ריבוי הליבות: הלקוחות נהנים, והמתכנתים מזיעים

מבחינת המתכנתים בתחום המערכות המשובצות (Embedded Systems) ריבוי הליבות מייצר קשיים בלתי צפויים. כך עלה במהלך רב-שיח שנערך בסוף השבוע בבית אנשים ומחשבים בהנחיית רפאל פוגל, לקראת ועידת Embedded Software 2011 שתתקיים ב-22.6.2011 באולם אבניו בקרית שדה התעופה.

הסינכרון משתבש

"המולטי-קור דורש מאיתנו לשנות את הראש", סיפר מנכ"ל חברת Pacific Software, חיים גירון. "המעבדים מרובי-הליבות מהווים כיום את אחד מהאתגרים המעניינים ביותר בעולם האמבדד. "המתכנתים צריכים לחשוב בטאסקים ולא בפסיקות, שינוי שהוא חשוב במיוחד במערכות זמן-אמת".  שמואל פניג'ל מחברת Wind River ישראל הסכים עם תיאור הבעייה: "ריבוי ליבות הוא גל הלם בתעשייה שלנו. כל הסינכרון משתבש ואתה צריך לעשות תיכנות מחדש".

הוא גילה שמזה כשנתיים פועלת בישראל קבוצת פיתוח אשר מפתחת את מערכת Wind River Test Management המבצעת בדיקות אוטומטיות של תוכנה עבור מערכות משובצות.  כיצד הישראלים משתלבים בשוק המערכות המשובצות? גם כאן היו אבחנות מעניינות. פניג'ל סיפר שהלקוח הישראלי ייחודי בכך שהוא תמיד רוצה את המערכת המתקדמת ביותר. "כיום יש לנו לקוח שרוצה מעבד של פריסקייל שאפילו לא ברור מתי הוא ייצא לשוק".

היכן ישראל?

אסף גליל מחברת Tenasys, אשר רכשה את כל הקניין הרוחני של אינטל בתחום מערכות הפעלה זמן-אמת ועוסקת במתן יכולות זמן-אמת למערכות חלונות, מזהה את הנקודה בה יש לישראל יתרון: שוק המערכות המשובצות בנוי משלוש חטיבות עיקריות: רכיבים מיתכנתים, מכשירים למשתמשי קצה כמו טלפונים למשל, ומכשירים מתוכנתים מולטי-דיסציפלינריים הכוללים מיקרו-פרוססור למגוון משימות. זה השוק הקלסי של ישראל, וכאן עיקר התרומה של ישראל לתעשייה".

גירון סבור שמקומה של התעשייה הישראלית גדול יותר: "למרות שסין והודו מכשירות עשרות אלפי מהנדסים ומתכנתים בשנה, לישראל יש יתרון מהותי בזכות הרקע הביטחוני של המפתחים הישראלים. התעשייה הביטחונית היא מולטי-דיסציפלינרית במהותה ודורשת שילוב הדוק בין חומרה לתוכנה".

רז בן-יהודה, יועץ בכיר בחברת Pacific Software, הסביר שבתחום המערכות המשובצות יש לחומרה השפעה חזקה מאוד על התוכנה, ולכן לקוחות רבים חשים שהם כבולים לספקים, ומעוניינים להשתחרר מתלות זו. לדבריו, גם היתרון הישראלי אינו מובן מאליו: יש הרבה מאוד מתכנתים בהודו ואסור לנו לזלזל בהם".

גישת Wintel

דני מורין מחברת Arrow המשווקת את מוצרי מיקרוסופט, הסביר ששוק האמבדד מהינת מיקרוספט ייחודי בכך שפועלות בו הרבה מערכות הפעלה שכבר לא קיימות בשוק ה-IT. "מערכות Windows Embedded דומות למערכות הפעלה למחשבים אישיים ויושבות על תשתית Dot.NET".  עומר לוי ממרכז הפיתוח של אינטל בירושלים, אמר שאינטל מרחיבה את פעילותה בתחום המערכות המשובצות במספר כיוונים: פיתוח טכנולוגיות אבטחה למערכות משובצות כמו vPro, קו מוצרי מעבדי Atom, ופיתוח גישה של מעבדי-עזר המעניקה אבטחה לפלטפורמה כולה.

"באבזרים משובצים מותקנות מערכות הפעלה קטנות מאוד, ולכן מעבד-עזר יכול להגן עליהן מפני וירוסים. צריך לזכור שבעולם האמבדד יש הרבה מערכות הפעלה שבהם אתה משלם על ביצועים, אבל מרוויח מערכת יציבה יותר".

להשתתפות חינם בוועידה: Embedded Software 2011

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , מחשבים ומערכות משובצות , תעשייה ישראלית