רפאל מתנגדת לשיווק האנטנות של סטרלינג עם הקניין הרוחני שלה

19 מאי, 2011

אם רפאל תסרב לאשר את השימוש בטכנולוגיות שהעבירה לסטרלינג, החברה תתקשה לממש את תוכנית ההבראה שלה, המבוססת על התמקדות בשוק הביטחוני. סטרלינג נמצאת במו"מ למכירת פעילותה האזרחית לחברה זרה תמורת 17 מיליון דולר

סטרלינג במו"מ למכירת פעילותה האזרחית לחברה זרה ב-17 מיליון דולר

חברת סטרלינג תקשורת מתקדמת (Starling) צריכה להתגבר על מכשול חדש ובלתי צפוי בדרך לביצוע תוכנית ההבראה: חברת רפאל מתנגדת לשיווק אנטנות של סטרלינג לשוק הצבאי, שמוטמעת בהן טכנולוגיה של רפאל. בימים אלה מנהלות שתי החברות משא ומתן על קבלת האישור.

היום הודיעה סטרלינג שאם לא יתקבל אישור של רפאל ושל חברת RDC, שהיא זרוע מסחור הטכנולוגיות של רפאל, היא "תשקול את יכולתה למכור לשוק הבטחוני מוצרים הכוללים את טכנולוגיית רפאל, ותבחן את ההשלכות באשר לעסקאות הקיימות".

בפועל, מדובר באיום ממשי על קיומה של החברה, אשר אסטרטגיית ההבראה שלה מבוססת על יציאה מהשוק האזרחי והתמקדות בשוק הצבאי.

Starling Advanced Communicationsהסכמי העברת ידע

חברת סטרלינג החלה כמיזם משותף של אלביט ורפאל, ובשנת 2003 היא התאגדה כחברה בשותפות של אלביט ו-RDC וחתמה על הסכמי העברת ידע מאלביט ורפאל.

המוצרים העיקריים של החברה הם אנטנות מיוחדות המאפשרות למטוסים ולכלי-רכב המצויים בתנועה לשמור על קשר רציף עם לווייני תקשורת ולספק שירותי תקשורת בפס רחב: אנטנה למטוסים מסחריים, אנטנה למטוסים צבאיים, אנטנה לכלי-רכב קרקעיים ואנטנה לרכבות מהירות. החברה פיתחה גם את טכנולוגיית CoMPATM, שהיא טכנולוגיה עצמית מוגנת בפטנט המאפשרת לייצר אנטנה מרובת משטחים המשיגה גורם צורה קטן במיוחד. בין השאר, היא מאפשרת לאחסן את כל היחידות האלקטרוניות בתוך האנטנה עצמה.

בשנה האחרונה החברה נקלעה לקשיים עקב הוצאות מו"פ גדולות ומכירות מעטות. בשנת 2010 היא הפסידה כ-41 מיליון שקל וברבעון הראשון של 2011 היא הפסידה כ-8 מיליון שקל. במסגרת מאמצי ההבראה שהיא נקטה בהם בחודשים האחרונים, התחלפו המנהלים הבכירים בחברה, והיא חתמה על הסכמים לקבלת הלוואות מבעלי המניות העיקריים (אלביט, אלרון ו-RDC) בהיקף כולל של קרוב ל-8.5 מיליון דולר.

עסקה זרה

המהלך החשוב ביותר היה הסכם למכירת כל פעילותה האזרחית לחברה זרה בסכום של 17 מיליון דולר. ביצוע ההסכם צפוי להימשך כשנה וחצי, ובין השאר הוא תלוי באישור מערכות התקשורת שהיא צפויה למסור לחברת EMS Technologies.

השלמת ההסכם יאפשר לסטרלינג למקד את כל פעילותה בשוק הביטחוני. בעבר מסרה החברה שההלוואות שקיבלה מבעלי המניות נועדו לאפשר לה לעמוד בהתחייבויות ל-EMS Technologie, כדי להשלים בהדרגה את הסכם המכירה. על רקע זה, יש למשא ומתן עם רפאל חשיבות רבה מאוד לעתידה של סטרלינג, שכן הקניין הרוחני שקיבלה מרפאל במסגרת הסכם הקמת החברה, מהווה חלק בלתי נפרד מהטכנולוגיה הצבאית שברשותה.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , תעופה וביטחון , תעשייה ישראלית , תקשורת