כאשר שוק ה-PC מגמגם – אפל היא קניינית השבבים הגדולה בעולם

9 יוני, 2011

בתוך שלוש שנים זינקה אפל מהמקום השמיני למקום הראשון. בזכות המוצרים האלחוטיים שלה, היא תמשיך לצמוח ובשנה הבאה תרחיב את הפער בינה לבין HP, אשר ממשיכה להיצמד לשוק המחשבים המדשדש, ליותר מ-7.5 מיליארד דולר

פרופיל הרכש מגלה שאפל היא כבר לא חברת מחשבים – אלא יצרנית ציוד תקשורת אלחוטי

חברת גרטנר מתקנת את התחזית שלה לשוק המחשבים האישיים, ומורידה את הערכת הצמיחה של 2011 ל-9.3% בלבד (לעומת הערכות קודמות של 10.5%). בסך הכל, החברה מעריכה שהשנה יימכרו כ-385 מיליון מחשבים אישיים בכל העולם.

chip iSuppli Semiconductor Apple HP Samsungמנהל המחקר בגרטנר, ראנג'ט אטוואל, הסביר ששוק המחשבים נמצא במהלכו של תהליך שינוי דרמטי: "המחשבים האישיים יפסיקו להיות שוק בפני עצמו, אלא יהיו חלק משוק רחב של אבזרי מחשוב, אשר משתרע על הטווח שבין מסכי טלוויזיה חכמים לבין מכשירי הטלפון הבסיסיים ביותר. בתוך השוק הרחב הזה ישתמשו צרכנים ואנשי מקצוע בשילובים שונים של מספר אבזרים שונים, בהתאם לצורכיהם".

תהליך דרמטי

את התוצאות של התהליך ניתן לראות כבר היום בשוק הרכיבים. סקר שוק שפורסם השבוע על-ידי חברת המחקר IHS iSuppli מגלה שחברת אפל (Apple) היתה בשנת 2010 קניינית השבבים הגדולה בעולם. זו הפעם הראשונה בתולדותיה שאפל מגיעה למעמד כזה, לאחר שהצליחה לעקוף בקלילות ענקיות כמו HP וסמסונג.

המספרים עוצרי נשימה: בשנת 2010 הגדילה אפל את היקף רכישת השבבים ב-79.6% והגיעה להיקף של 17.5 מיליארד דולר. קצת פרופורציות: ב-2009 היא היה במקום השלישי וב-2008 היא היתה במקום השמיני.

וויינלי יי, אנליסט IHS iSuppli שערך את המחקר, הסביר שקפיצה הנחשונית של אפל נובעת ממהלחה האדירה של המוצרים האלחוטיים שלה, iPhone ו-iPad. כל המוצרים האלה כוללים כמויות עצומות של זיכרונות NAND flash, שבזכותם הגיעה אפל למקום הראשון".

אפל ו-HP: שני שווקים

להערכתו אפל תמשיך בתנופת הצמיחה, ותגדיל את היקף קניית השבבים בשיעור גדול יותר משאר התעשייה. התוצאה תהיה שלעומת פער של 2.4 מיליארד דולר ב-2010, השנה היא תגדיל את הפער בינה לבין HP (המדורגת במקום השני) ליותר מ-7.5 מיליארד דולר.

למרות ששתי החברות נחשבות למתחרות בתחום המחשבים האישיים, פרופיל רכש הרכיבים שלהן מלמד שהמצב האמיתי שונה: כיום אפל היא חברת תקשורת אלחוטית ולא חברת מחשבים. 61% מרכש הרכיבים שלה היה מיועד למכשירים אלחוטיים כמו  iPhone ו-iPad, בעוד ש-HP ייעדה 81% מרכש הרכיבים שלה לייצור מחשבים אישים ושרתים.

ההבדל בפרופיל של שתי החברות סייע לאפל לשפר את מעמדה בטבלה. שכן, בעוד שמספר מכשירי הסמארטפון שנימסרו ללקוחות ב-2010 צמח ב-62% – שוק המחשבים האישיים צמח (ביחידות) ב-14.2% בלבד. לאור העידכון האחרון של חברת גרטנר – נראה שהפער בין שני השווקים רק יילך ויגדל.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , מחקרים ונתוני שוק , מחשבים ומערכות משובצות