פלקסטרוניקס ישראל רכשה את בורסוק: מקימה חטיבת מכניקה המעסיקה 500 עובדים

9 יוני, 2011

בורסוק העסיקה כ-200 עובדים. חטיבת המכניקל החדשה תתחרה על הפרוייקטים הגדולים של אפלייד מטירילאס, HP-אינדיגו ואורבוטק ומיועדת לשמש גם כבית ההרכבות המכניות הגדולות של פלקסטרוניקס עבור כל השוק האירופאי

פלקסטרוניקס מכניקל תהיה מרכז ייצור לציוד קפיטלי עבור השוק האירופי, ותתחרה על ייצור מערכות אלקטרו-מכניות גדולות

ייצור אלקטרוני EMS פלקסטרוניקס Flextronics
ייצור מכני בחברת בורסוק לשעבר

קבלנית הייצור האלקטרוני הגלובלית פלקסטרוניקס (Flextronics) השלימה את רכישת חברת בורסוק (Borsuk) מיבנה, שהעסיקה כ-200 עובדים. בחודש שעבר מוזגה בורסוק לתוך חטיבת פלקסטרוניקס מכניקל החדשה, אשר תספק שירותי ייצור והרכבה של מכונות אלקטרו-מכניות גדולות ומורכבות. החטיבה החדשה מעסיקה כיום כ-500 עובדים. שאר 300 העובדים בחטיבה הם עובדי חברת נפקון, שאותה רכשה פלקסטרוניקס בחודש אוגוסט 2010.

בראיון ל-Techtime לא מסר מנכ"ל פלקסטרוניקס ישראל, אורי בכור,  מהו היקף העיסקה. אולם לדבריו בשלוש השנים האחרונות השקיעה פלקסטרוניקס בישראל יותר מ-50 מיליון דולר. ההשקעות כללו את רכישת בורסוק ונפקון, רכישת מפעל הייצור של מוטורולה בערד והקמת מתקן ייצור מרכזי חדש במגדל העמק. כיום מעסיקה פלקסטרוניקס יותר מ-3,500 עובדים בישראל, ומכירותיה השנתיות מסתכמות בסכום גבוה מחצי מיליארד דולר.

ענק גלובלי

EMS ייצור אלקטרוני פלקסטרוניקס הייטק Flextronics
הנהלת חברת פלקסטרוניקס בסינגפור

חברת פלקסטרוניקס שמרכזה בסינגפור נחשבת לקבלנית שירותי הייצור האלקטרוניים (EMS) השנייה בגודלה בעולם לאחר פוקסקון הטאיוואנית. לחברה עשרות מפעלי ייצור ב-30 מדינות בעלי שטח ייצור כולל של יותר מ-29 מיליון מ"ר. בשנת 2010 הסתכמו מכירותיה ביותר מ-24 מיליארד דולר.

מדוע רכשתם שני מפעלים העוסקים בייצור מכני?

בכור: "הרכישות נעשו במסגרת אסטרטגיית כניסה לתחום ב-High Level Assembly, כלומר הרכבה מלאה של מכונות גדולות, כמו המערכות של אפלייד מטיריאלס, אורבוטק או HP-אינדיגו. בתעשייה המוצרים האלה קרויים 'ציוד קפיטלי', כלומר ציוד שהוא לא קומודיטי, אלא מכשירים גדולים הכוללים הרבה מאוד מכניקה ואלקטרוניקה ומיוצרים בכמויות לא גדולות של כמה עשרות יחידות".

השוק בישראל מספיק גדול?

"האטרטגיה הזו לא נועדה רק ללקוחות הישראלים – אנחנו מכניסים את פלקסטרוניקס אירופה לתחום הקפיטלי, ונהייה הפתרון של אירופה לכל הציוד הקפיטלי. לכן נגדיל את פלקסטרוניקס מכניקל לרמה שבה הוא יהיה אחד מהמפעלים המשמעותיים בתחום הזה באירופה. עבור פלקסטרוניקס אירופה מדובר בפיתרון ייחודי, ועבור פלקסטרוניקס ישראל ישמש תחום המכניקל כמנוע צמיחה".

למרות ההתכוונות לאירופה, פלקסטרוניקס מכניקל תמשיך לפעול מהאתרים הקיימים של נפקון ובורסוק ביבנה, בזכות קירבתם ללקוחות היעד הישראלים המרכזיים: אפלייד מטירילאס, HP ואורבוטק. בחברה מאמינים כי בניגוד לשני המפעלים שנירכשו, החטיבה החדשה תיהה ריווחית, מכיוון שפלקסטרוניקס העולמית תוכל להעניק לה גב פיננסי בהיקף של עשרות מיליוני דולרים, הדרוש לזכייה בפרוייקטים הגדולים של ייצור ציוד קפיטלי.

בתוך כך סיימה פלקסטרוניקס לשלב בתוכה את מפעל הייצור על מוטורולה ערד, אשר הכניס אותה למגזרי ייצור חדשים בישראל: "מפעל מוטורולה התמחה בייצור הציוד של מוטורולה, ואנחנו מביאים את היכולות שלו לתחומי הציוד הצבאי וציוד התקשורת".

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , ייצור וקבלנות משנה , תעשייה ישראלית