רובוט ישראלי זעיר מבצע "פעולות תחזוקה" בתוך המוח

13 יוני, 2011

הרובוט הזעיר יושתל בתוך הנקז וידאג לניקויו. הפעלת הרובוט נעשית מבחוץ באמצעות שדות אלקטרומגנטיים ולפיכך הוא אינו נזקק לסוללות ויוכל לשרת את החולה במשך כל ימי חייו, כ-80 שנה

מכשור רפואי הייטק רובוטיקה קוטרו של הרובוט הזעיר הוא מילימטר אחד ואורכו כ-10 מילימטרים

רובוט זעיר שפותח על-בסיס ידע של הטכניון מיועד להיכנס לתוך הגוף ולנקות צינוריות ניקוז אצל חולי הידרוצפולוס. הרובוט פותח בחברת הסטארט-אפ "מיקרובוט מדיקל" על בסיס פיתוח של פרופ' משה שהם מהפקולטה להנדסת מכונות בטכניון וראש המעבדה לרובוטיקה, בשיתוף עם פרופ' מנשה זערור ראש המחלקה לנוירוכירורגיה ברמב"ם ועודד סלומון. חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון השקיעה בחברה כמה מאות אלפי דולרים.

קוטרו של הרובוט הזעיר הוא מילימטר אחד ואורכו כ-10 מילימטר, הוא מיועד להיכנס לכלי הדם או מערכת הנשימה, ולבצע פעולות בתוך הגוף כגון ניקוי כלי הדם, או העברת חומרים כימותרפיים ישירות לגידול המטרה.

לדברי פרופ' שהם, היישום הראשון יהיה בניקוי צינורות ניקוז המושתלים אצל חולים הסובלים מהידרוצפולוס, בעיית ניקוז של המוח. הנקז, המושתל אצל החולים עוד בינקותם, נשאר במוחם במהלך כל ימי חייהם. ואולם בהיותו בתוך הגוף רקמות המוח נוטות לחדור לתוך הצינור ולסתום אותו. החולים נאלצים לעבור צילומי CT כל אימת שהם סובלים מכאב ראש, ואם מתגלה שהצינורית נסתמת, צריך לבצע ניתוח מוח חדש ולהשתיל צינורית חדשה.

הרובוט הזעיר יושתל בתוך הנקז וידאג לניקויו. הפעלת הרובוט נעשית מבחוץ באמצעות שדות אלקטרומגנטיים ולפיכך הוא אינו נזקק לסוללות ויוכל לשרת את החולה במשך כל ימי חייו, כ-80 שנה.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , מכשור רפואי