הספקיות מכינות מלאי של רכיבים בציפייה לגידול במכירות סוף השנה

10 יולי, 2011

המלאים ניצברים כבר 7 רבעונים ברציפות לכל רוחב שרשרת האספקה האלקטרונית: יצרני שבבים, מפיצי רכיבים וקבלני ייצור. חברת iSuppli סבורה שייתכן ומתפתחת נורמה חדשה בתעשייה, כמענה למשברים כלכליים, פוליטיים ואסונות טבע כמו רעידת האדמה ביפן

הצבירה הגדולה ביותר היא של רכיבי זיכרון ורכיבים אנלוגיים

ספקיות השבבים בכל העולם מגדילות את המלאים במחסניהן, מתוך ציפייה לגידול בדרישה לקראת סוף השנה. כך דיווחה השבוע חברת המחקר IHS iSuppli. להערכתה, ברבעון השני חלה צמיחה של 1.5% בהיקף המלאי, המייצג כיום 81.5 ימי אספקה, בהשוואה ל-80.3 ימים ברבעון הראשון. מדובר בעלייה עקבית הנמשכת כבר 7 רבעונים ברציפות.

סמיקונדקטורס שבבים רכיבי זיכרון מלאי יפןלדברי שרון שטיפל, אנליסטית שוק הסמיקונדקטורס ב-IHS, "העלייה בהיקפי המלאי מבטאת את המאמץ של הספקים להצטייד ברכיבים שסבלו ממחסור במהלך משבר הייצור של 2010. במקביל, הם מכינים מלאי אסטרטגי מתוך הערכה לגידול בדרישה לקראת סוף השנה".

ה-PC מפגר אחרי כולם

הגידול במלאים מאפיין את כל החוליות בשרשרת האספקה האלקטרונית: יצרני שבבים, מפיצים וקבלניות ייצור אלקטרוני, המבצעות את רוב הייצור בעולם. הוא מאפיין גם את כל השווקים מלבד שוק המחשבים – שבו ירדו המלאים ב-8% לאחר המשלוח המאסיבי של מחשבים לשוק בעונת החגים של סוף 2010.

יצרניות רכיבי זיכרון ורכיבים אנלוגיים מובילות עם עלייה של 15% בהיקף המלאים. החברות בעלות שיעור הצבירה הנמוך ביותר הן מפיצות רכיבים ויצרניות שבבים ללא מפעל (Fabless). החברה מעריכה שצבירת המלאים תימשך לאורך כל שנת 2011, לאור המגמות המקרו-כלכלכיות המצביעות כולן (מלבד העלייה במחירי הדלק ומצב משקי הבית בארה"ב) על צמיחה בשוק האלקטרוניקה. הצמיחה תואץ במיוחד בעקבות הגידול בדרישה למוצרים פופולריים כמו סמארטפונים וטאבלטים, והדרישה היציבה למחשבי PC.

נורמה חדשה

השפעות רעידת האדמה ביפן כמעט ולא מורגשות על הצטברות המלאים, מלבד תחום אחד המעורר דאגה: אספקת פרוסות סיליקון המשמשות כמצע שעליו מיוצרים השבבים. להערכת iSuppli, למרות שיפן אחראית לאספקת 60% מפרוסות הסיליקון לתעשיית הסמיקונדקטורס בעולם, עדיין לא דווח על מחסור בפרוסות.

החברה סבורה שיכול להיות שרמות מלאי גבוהות הופכות להיות נורמה חדשה בתעשייה, מכיוון שהן מאפשרות ליצרניות ולספקיות השבבים לספוג זעזועים בלתי צפויים כמו משברים כלכליים, אסונות טבע ותהפוכות פוליטיות.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , מחקרים ונתוני שוק , סמיקונדקטורס