קיידנס רוכשת את Azuro, המפתחת תוכנות לשיפור רשת התיזמון הפנימית בתוך השבב

14 יולי, 2011

חברת Azuro מסנטה-קלרה, פיתחה טכנולוגיה המאפשרת לשפר את רשת אותות התיזמון בתוך השבב. היא מתמודדת עם בעיה מחמירה ככל שהרכיבים קטנים ומהירים יותר - חוסר סינכרון בין פעולת המודולים השונים בתוך מערכות על-גבי שבב (SoC)

הטכנולוגיה של Azuro מאפשרת להפחית בעד 30% את צריכת הספק השעון, עד 10% בהספק הכולל של השבב, ועד 30% בשטח רשת השעון הפנימית

תכנון אלקטרוני סמיקונדקטורס שבבים EDA360 Clock Skew
ד"ר צ'י-פינג

חברת קיידנס (Cadence) רכשה את חברת Azuro מסנטה קלרה, קליפורניה, המפחת פתרונות אופטימיזציה ויישום הדיגיטלי של מערכות על-גבי שבב (SoCs). הטכנולוגיה של החברה ממוקדת במיטוב אותות השעון בשבבים מורכבים. החברה הוקמה בשנת 2002 ומעסיקה כ-50 עובדים.

בחודש מאי השנה רכשה קיידנס את חברת Altos Design Automation, ספקית של קניין רוחני (IP) לתכנון מערכות על-גבי שבב (SoC) מורכבות בצמתים מתקדמים. גם הרכישה הזו, כמו רכישת Azuro, נעשתה במסגרת קידום אסטרטגיית EDA360 של קיידנס. בשני המקרים החברה לא מסרה את ההיקף הכספי של העיסקאות.

קיידנס תכנון אלקטרוני מערכת על שבב סמיקונדקטורס מעבדים
תכנון מסורתי של השבב (מימין), ותכנון בסיוע תוכנת Rubix

סמנכ"ל מו"פ בקבוצת מימוש הסיליקון בקיידנס, ד"ר צ'י-פינג הסו, אמר שאזורו המציאה טכנולוגיה מהפכנית אשר תשתלב ב-Encounter Digital Implementation של קיידנס. "רשת השעון היא לב לבו של כל תכנון מהיר ו/או דל-הספק, ובעלת חשיבות קריטית בהשגת יעדי ההספק, הביצועים והשטח של השבב".

בעיית שעון

חברת Azuro פיתחה את תוכנות PowerCentric ו-Rubix המיועדות לשפר את תכנוני רשת התיזמון בתוך השבב. המודולים השונים בתוך שבב או מעבד פועלים בתיאום בזכות מערכת של הפצת אותות שעון, המתזמנים בין הרגיסטרים והאלמנטים הלוגיים בתוך השבב.

בדרך כלל, מהנדסי הפיתוח מתמקדים בתיפקוד האלמנטים הפונקציונליים, מתוך הנחה שרשת התיזמון פועלת כתיקנה. אלא שבמציאות המצב שונה. הבדלים פיסיקליים כמו אורך המוליכים ותגובות קיבוליות גורמים לכך שאותות התיזמון מגיעים מהר מדי או לאט מדי אל המודול הרלוונטי. הפער בין אות השעון הרצוי לזמן האמיתי שבו הוא מגיע נקרא Clock Skew (או לעתים Timing Skew).

בעבר נחשבה בעיה זו לזניחה. מהירות התגובה של הרכיבים הדיגיטליים היתה כל-כך איטית, שאותות השעון נחשבו למדוייקים. אולם ככל שמימדי הייצור קטנו ומהירות השעון של הרכיבים עלה, הפכו פערי השעון למשמעותיים. אם לפני 25 הסתכם ה-Clock Skew ב-1% בלבד מרוחב אות השעון, כיום הוא מגיע ל-40%-20% מרוחב האות. התוצאה היא שמודולים רבים בתוך השבב מופעלים בזמנים לא מתואמים, וביצועיו הכוללים יורדים.

חברת קיידנס מעריכה ששילוב הטכנולוגיה של Azuro  בתכנוני מעבדים מהירים, מאפשרת להשיג ירידה של עד 30% בצריכת הספק השעון (Clock tree), עד 10% בהספק הכולל של השבב, להשיג שיפור של עד 100MHz בתכנוני GHz, ולהפחית בעד 30% את שטח הסיליקון של רשת התיזמון בשבב.

 

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: השקעות והון סיכון , תוכנה ותכנון אלקטרוני