iSuppli: ב-2015 יותקנו מעבדי ARM בכרבע מכל מחשבי ה-PC הניידים בעולם

19 יולי, 2011

מיקרוסופט שוברת את המונופול של ארכיטקטורת X86: מערכת ההפעלה Windows 8 שתצא בשנה הבאה תתמוך במעבדי ARM, ותאפשר להם לתפוס במהירות מקום מרכזי במגזרי המחשבים החסכוניים במחיר ובביצועים. האם טכנולוגיית Tri-Gate החדשה של אינטל תצליח לבלום את התחרות?

שבירת המונופול של ארכיטקטורת X86 עשויה לפתוח את השוק בפני מתחרות פוטנציאליות חדשות, כמו טקסס אינסטרומנטס (TI), אנבידיה וקואלקום

לאחר יותר מ-30 שנה שבהם נישלטה תעשיית המחשבים האישיים על-ידי הארכיטקטורה של חברת אינטל, שוק המעבדים מתחיל להראות סימני תחרות אמיתיים, לאור העלייה הצפויה בהיקף המחשבים שבהם יותקנו מעבדים מתוצרת חברת ARM הבריטית. בתחזית מפתיעה שפירסמה אתמול, מעריכה חברת המחקר HIS iSuppli, שעד לשנת 2015, אחד מכל ארבעה מחשבים אישיים ניידים יהיה מבוסס על מעבד (MPU) מתוצרת ARM.X86 MPU INTEL ARM NOTEBOOK NETBOOK

התחזית מבוססת על הציפייה שבשנת 2012 תוציא מיקרוסופט לשוק את מערכת ההפעלה החדשה Windows 8, התומכת במעבדי ARM. להערכת החברה, בשנה הראשונה להפצתה, יתפסו מעבדי ARM כ-3% מהשוק בלבד ויותקנו בכ-7.6 מיליון מחשבים. החל מ-2013 השימוש בהם יתרחב בקצב גובר, ובשנת 2015 יותקנו המעבדים בכ-74 מיליון מחשבים, שיהוו כ-22.9% משוק המחשבי ה-PC הניידים.

הסתיימו 30 שנות מונופול

"ארכיטקטורת X86 של אינטל שלטה בשוק ברציפות מאז שנת 1981, שבה הוציאה יבמ לשוק את מחשב ה-PC המקורי, כשהוא מבוסס על מעבד Intel 8088", אמר אנליסט ראשי לתחום המחשבים ב-iSuppli, מתיו וילקינס. "מאז יוצרו מיליארדי מחשבים אישיים המבוססים על מעבדי X86, רובם מתוצרת אינטל וחלק מתוצרת חברות מתחרות כמו AMD. אולם התמיכה של חלונות במעבדי ARM פותחת את השוק לתחרות מצד מעבד שצבר פופולריות עצומה בשוק הטלפונים הניידים והטאבלטים".

מיקרוסופט X86 INTAL ARM AMD TI
מייק אנג'יולו, סגן נשיא מיקרוסופט ל"חלונות", חושף את מסך הפתיחה של Windows 8 לפני חודש

בחודש ינואר הודיעה מיקרוסופט במהלך תערוכת CES, שחלק מהגרסאות של חלונות 8 יתמכו במערכות על-גבי שבב (SoC) הכוללות מעבד ARM. חברת ARM לא מוכרת שבבי מעבדים, אלא קניין רוחני המאפשר לשלב תוכניות של מעבד בתוך שבבים גדולים ומרובי פונקציות. שבבים גדולים אלה נמצאים היום בשימוש בסמארטפונים וטאבלטים, ונחשבים לחסכוניים במיוחד בשטח ובצריכת אנרגיה.

החברה מעריכה ש-ARM תשיג את ההצלחה הגדולה ביותר בקטגוריית המחשבים הזולים (Value Notebooks). כיום כוללת קטגוריה זו את מחשבי הנטבוק המבוססים על המעבד Atom של אינטל, ומחשבים ברמה אחת יותר גבוהה, המכרים בפחות מ-700 דולר וכוללים בדרך כלל מעבד Celeron M של אינטל או מעבד מסדרה E של AMD.

האם TI תתחרה באינטל?

"חברת ARM ממוצבת היטב בגומחת המחשבים הזולים, שבהם הביצועים אינו הקריטריון החשוב ביותר. הלקוחות של קבוצה זו מחפשים מערכת בסיסית העניקה שילוב יעיל של מחיר נמוך וביצועים סבירים. המעבדים של ARM מספקים ביצועים סבירים במחיר נמוך מאוד עם חיסכון חסר תחרות בצרכת האנרגיה".

החברה מעריכה שהשינוי הדרמטי הזה צפוי לפתוח הזדמנויות חדשות בפני יצרניות שבבים שצברו ניסיון בעבודה עם מעבדי ARM אולם מעולם לא התחרו בשוק ה-PC. בהן: קואלקום, טקסס אינסטרומנטס (TI) ואנבידיה.

נשיא ARM, טיודור בראון: "צריכת ההספק של השרתים לא מתקבלת על הדעת"

אלא שקשה להאמין שאינטל ו-AMD יישבו בצד וימתינו בחוסר מעש כאשר נתח משמעותי מהשוק שלהם עומד להיבלע בידי מתחרה חדש. לאחרונה הכריזה חברת אינטל על טכנולוגיית הייצור החדשה, Tri-Gate המאפשרת להפחית בכמחצית את צריכת ההספק של מעבדיה, בלא לפגוע בביצועים.

טכנולוגיה זו תסייע לה לשמר את מעמדה בתחום המחשבים האישיים, אולם היא גם עשויה לשמש קרש קפיצה אל השווקים הצומחים של סמארטפונים וטאבלטים, שבהם הדומיננטיות של ARM (לצד Apple) היא מובהקת. בדומה, גם AMD נמצאת כיום בשלבי פיתוח טכנולוגיות חדשות שיאפשרו לצמצם את צריכת ההספק של מעבדיה.

ARM מכוונת גבוה יותר

ראוי להזכיר שחברת ARM אינה מסתפקת בשוק המחשבים הניידים הזולים. לאחרונה ביקר בארץ נשיא החברה, טיודור בראון. במפגש עם עיתונאים הוא העריך שב-2015 החברה תתפוס נתח משמעותי בשוק הרבה יותר מרכזי: שוק השרתים.

לדבריו, "צריכת האנרגיה של שרתים מהסוג הטיפש הנוכחי היא בלתי מתקבלת על הדעת. בתעשייה קיימת הבנה שההספק של השרתים צריך לרדת. גם בהכרזה על טכנולוגיית הייצור החדשה Tri-Gate, אינטל הבהירה שהיעד המרכזי שלה אינו הגדלת הביצועים – אלא הפחתת ההספק. כיום חלק מהלקוחות של אינטל בודקים את המוצרים שלנו: אנחנו הולכים בכיוון הזה, ובשנת 2015 נראה שרתים של ARM נמכרים בשוק".

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , מחקרים ונתוני שוק , מחשבים ומערכות משובצות