משרד המסחר האמריקאי דחה תביעה לחקור גניבת מידע בידי ישראל

24 יולי, 2011

מאחורי התביעה עומד הארגון הימני IRmep, המבקש להוכיח כי הקשרים עם ישראל מזיקים לכלכלה האמריקאית, ומאשים את מדינת ישראל בהעברת סודות מסחריים של חברות אמריקאיות לידי המתחרים הישראלים

ארגון IRmep מבקש להוכיח שהקשרים עם ישראל מזיקים לארה"ב ומאשים את מדינת ישראל בחשיפת סודות מסחריים של חברות אמריקאיות

ישראל אה"ב ארצות הברית מסחר סודות מסחריים
תמונת גרנט סמית' מעמוד הפייסבוק שלו

משרד המסחר האמריקאי (office of the united states trade representative) דחה את התביעה של ארגון IRmep שהוגשה במאי השנה, לבצע חקירה מקיפה על ההתנהלות של ממשלת ישראל בעת חתימת הסכמי הסחר בין שתי המדינות.

נזקים של 6 מיליארד דולר

הארגון טען שישראל העבירה לחברות ישראליות מידע סודי על מתחרות אמריקאיות, שגרם לנזקים בהיקף של יותר מ-6 מיליארד דולרים ליצואניות אמריקאיות. משרד המסחר דחה את התביעה משני נימוקים פורמליים: הארגון לא הצליח להוכיח שהוא מייצג את 76 החברות שהוזכרו בתביעה ולא הסביר מה הם הקשרים הכלכליים בינו לבינם, וכן, הארגון לא הביא הוכחות להתנהלות לא הוגנת של ממשלת ישראל.

מדובר בתביעה שזכתה לפני כחודשיים לכיסוי רב בתקשורת האלקטרונית בארצות הברית. הארגון Institute for Research Middle Eastern Policy , מתמקד בעיקר במערכת היחסים בין ישראל, ארצות הברית וארגון איפא"ק מתוך מטרה להוכיח שיחסים אלה מזיקים לארצות הברית. באמצע מאי  הוא הגיש למשרד המסחר האמריקאי בקשה לאכוף קבלת פיצויים בהיקף של 6.64 מיליארד דולר ממשלת ישראל, בהתאם לסעיף 301 בחוק המסחר האמריקאי, ולחלק את הכסף בקרב רשימה של יוצאנים אמריקאים.

סעיף 301 מעניק לנשיא ארצות הברית סמכות להחרים כספים של מדינה זרה, במידה והיא הפרה הסכמי סחר הדדיים עם ארצות הברית. הארגון טוען שהפיצויים נובעים משימוש לא הוגן של ממשלת ישראל במידע שקיבלה מארצות הברית בשנת 1984, במהלך הדיונים על הסכם הסחר הבי-לטרלי בין שתי המדינות.

המידע הגיע לאיפא"ק

לטענתו, משרד המסחר האמריקאי ביקש מידע חסוי מחברות המייצאות לישראל מתוך הבטחה שהוא לא יתפרסם, כדי להיערך לקראת הדיונים מול על הסכם הסחר החופשי בין שתי המדינות. ממשלת ישראל השיגה את הדו"ח המסווג שהוכן במשרד המסחר האמריקאי והעבירה אותו לאיפא"ק, שהיא קבוצת הלובי היהודית החזקה בוושינגטון, כדי שישמש לקידום האינטרסים של ישראל. איפא"ק, לטענת הארגון, העבירה את המידע לחברות ישראליות שניצלו אותו להשגת יתרון מסחרי.

ארגון ימני קיצוני

מייסד הארגון הוא גרנט סמית', המגדיר את עצמו כ"פעיל שלום". לסמית יש יחס מיוחד לישראל: הוא כתב ופירסם מספר ספרים בשמות כמו: "מסחר וריגול: כיצד הלובי הישראלי פוגע בכלכלה האמריקאית", "מאבקו של משרד המשפטים לרישום הלובי הישראלי כסוכן של מדינה זרה" ועוד.

סמית' הוא משתתף קבוע בתוכניות הרדיו של מכון Randolph Bourne, שהוא גוף אידיאולוגי המטיף לבדלנות אמריקאית. אחד מהספרים המפורסמים ביותר שהארגון מימן את כתיבתו היה "חידת הטרור: 9/11 והקשר הישראלי". בספר ניטען שסוכנים ישראלים עקבו מקרוב אחר ההכנות לפיגוע בבנייני התאומים, אולם לא הזהירו את ידידיהם האמריקאים.

 

 

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , תעשייה ישראלית