תחרות מבלבלת: גם ARM וגם אינטל מדווחות על עלייה דו-ספרתית

28 יולי, 2011

אינטל צמחה ב-22%; ARM צמחה ב-28%. ההצבה של שתי יצרניות המעבדים כמתחרות על שוק מוגבל של מחשבים חסכוניים, מפספת את האפשרות ששתיהן תורמות לצמיחה אחת של השנייה

בשנה האחרונה מתוארות החברות ARM ואינטל (Intel) כשתי מתחרות מרות הנאבקות על שוק אבזרי המחשוב החסכוניים באנרגיה על-פי כלליו של משחק סכום אפס: כלומר הרווח של האחת מהן הוא ההפסד של האחר. אווירת התחרות המרה התגברה לאחרונה במיוחד לאחר שחברת מיקרוסופט (Microsoft) החליטה כי מערכת ההפעלה Windows 8 תתמוך בארכיטקטורה של ARM, שגררה הערכת של חברת המחקר iSuppli, שלפיה עד 2015 תתפוס ARM כרבע משוק מחשבי ה-PC הניידים בעולם עד לשנת 2015. הדו"ח עורר עניין עצום, מכיוון שעד עכשיו הוגבלה התחרות בין ARM ואינטל בעיקר לאבזרי מדיה כמו טאבלטים וסמארטפונים.

דו"חות מפתיעים

אלא שהדו"חות הרבעוניים ששתי החברות פירסמו השבוע כמעט בו-זמנית, מלמדים שהתמונה מורכבת יותר. למעשה, שתי החברות הציגו רבעוני שיא. חברת אינטל דיווחה על רבעון שיא, חמישי ברציפות, עם מכירות בהיקף של 13.1 מיליארד דולר המייצגות גידול של 22% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. חברת ARM הודיעה שמכירותיה ברבעון הסתכמו ביותר מ-190 מיליון דולר, המייצגים צמיחה של 27% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד.

מנכ"ל ARM, וורן איסט, אמר שהצמיחה בהכנסות החברה נובעת מהתרחבות השימוש בטכנולוגיה של ARM עבור מוצרי קצה. הוא גם הסביר שמימד הזמן פועל לטובת החברה: "הסכמים אלה הם בסיס הצמיחה שלנו לטווח ארוך, מכיוון שהם מבוססים על הכנסות מתלוגים תמורת מכירת המוצרים בשוק".

בדיקת הדו"ח של אינטל מגלה שהצמיחה הגדולה ביותר היתה דווקא בתחומים בהם היא לא מתחרה ישירות מול ARM. בתחום התחרות העיקרי, מעבדי Atom, ירדו מכירות החברה ב-15%. מנגד, המכירות של קבוצת מרכזי הנתונים (Data Centers) צמחו ב-15%, מכירות קבוצת התקשורת והפתרונות המשובצים צמחו ב-25%, והמכירות בתחומי ארכיטקטורת העיבוד צמחו ב-84%.

צמיחה משלימה

המסקנה היא מאוד מעניינת: בעוד ש-ARM מתחזקת בתחום אבזרי הקצה החסכוניים, אינטל מגבירה את אחיזתה בתחום תשתיות המחשוב והתקשורת, המזרימים מידע וקולטים מידע מאותם אבזרי קצה. לא מזמן העריך נשיא ARM, טיודור בראון, שחברת אינטל מרוויחה 10 דולרים מכל סמארטפון שנימכר בשוק , בלי קשר למעבד המפעיל אותו, בזכות ההשקעות שהוא גורר בתשתיות איחסון, מידע ושירותים מקוונים.

הדו"ח האחרון של שתי החברות עשוי לרמז על התפתחותה של תחרות דו-קוטבית: בתחום אחד שתי החברות מתחרות ישירות אחת בשניה, ובשווקים המקבילים – כל הצלחה של אחת מהשתיים – תורמת להצלחתה של המתחרה. זה כבר לא משחק סכום אפס – אלא משחק של סכום אחר – הנמדד במיליארדים.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , טאבלט וסמארטפון , מחשבים ומערכות משובצות , סמיקונדקטורס