התפטר מנכ"ל האוצר, "הלוביסט של ההייטק" בממשלה

31 יולי, 2011

לפני המינוי שימש שני כנשיא ומנכ"ל נייס מערכות. במסגרת תפקידו באוצר, הוא קידם תוכניות לעידוד עסקאות מיזוג בין חברות הייטק ישראליות והקמת אגד של קרנות הון סיכון להשקעה משותפת, פרטית-ממשלתית, בחברות סטארט-אפ. האם תוכניות אלה ייתקעו?

השאלה הגדולה כעת היא האם היוזמות של חיים שני נתקעו, או שהוא הצילח להעבירן ליישום ברמות הפקידותיות הנמוכות יותר

ההתפטרות היום של מננכ"ל משרד האוצר, חיים שני, מעוררת סימני שאלה רבים בדבר יוזמות ממשלתיות הקשורות לעידוד תעשיית ההייטק הישראלית. שני הגיע למשרד האוצר לאחר שנים ארוכות שבהן היה נשיא ומנכ"ל חברת נייס מערכות (Nice Systems).

עם כניסתו לתפקיד הוא החל לקדם סדרה של יוזמות שנועדו לסייע לתעשיית ההייטק, אשר מתמודדת בשנים האחרונות עם מחסור בהון סיכון, מחסור בכוח אדם מקצועי, ובעיות מימון קשות הנובעות משער הדולר.

לפני כחצי שנה, בכנס השנתי של איגוד תעשיות האלקטרוניקה והתוכנה, חשף שני מספר תוכניות שיזם בתוך האוצר במטרה לסייע לתעשייה:

לדבריו, האוצר שוקל מספר תוכניות שנועדו לעודד חברות ישראליות קטנות ובינוניות על-ידי חברות ישראליות גדולות יותר, על-מנת לסייע בהקמת חברות מקומיות גדולות וצמצום בריחת הידע והתעסוקה לחו"ל.

בין השאר, האוצר מתכנן הכרה במוניטין של החברה הנרכשת וביצוע הםפחתה של המוניטין במשך 5 שנים, על-מנת להגדיל את כדאיות עסקת הרכישה הפנימית. לדבריו, בחודשים הקרובים תיערך באוצר בדיקה של כלים נוספים שנועדו להקל על גיוס ההון עבור חברות הייטק מקומיות בבורסה.

באוצר נערכת כעת עבודת חשיבה בתחום עידוד השקעות ההון בחברות הייטק, שבה משתתפים גם יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה, פרופ' יוג'ין קנדל והנהלת הבורסה בתל-אביב.

אגד הקרנות

אחת מהתוכניות היא הקמת אגד של קרנות (Fund of Funds), אשר יאגד כספים ממשלתיים עם כספים מקרנות הון סיכון כדי להשקיע בחברות הבינוניות. "הרעיון היה שאגד הקרנות יוכל לשמש כלי אסטרטגי במימון מדיניות אסטרטגית ארוכת טווח. המולמו"פ (המועצה הלאומית למחקר ופיתוח אזרחי) תוכנן לשמש כגוף המבצע את החשיבה האסטרטגית להשקעות של אגד הקרנות.

מכל מקום, השאלה הגדולה כעת היא האם היוזמות של חיים שני נתקעו, או שהוא הצילח להעבירן ליישום ברמות הפקידותיות הנמוכות יותר.

 

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: אנשים , חדשות , תעשייה ישראלית