למרות התחרות העזה בין שתי החברות, אפל משלמת לסמסונג 50 דולר על כל אייפון 4 שהיא מוכרת

14 אוגוסט, 2011

אומנם אפל הצליחה למנוע באמצעות בית משפט את הפצת הטאבלט Samsung Galaxy באירופה - אך סמסונג היא ספקית הרכיבים הגדולה ביותר של אייפון 4. היא אפילו מייצרת את מעבד היישומים המפורסם של אפל, A4. לאחרונה נפוצו שמועות על העברת ייצור המעבד הבא, A5, לחברת TSMC הטאיוואנית

סמסונג מייצרת את מעבד היישומים המפורסם  A4. ככל הנראה שחלקה באייפון 5 יהיה קטן יותר, לאור השמועות על העברת ייצור המעבד A5 ל-TSMC הטאיוואנית

אפל סמסונג סמארטפון סמארטפונים טאבלטי טאבלטיםהתחרות בין אפל (Apple) לבין חברת סמסונג (Samsung) על השליטה בשוק הטאבלטים והסמארטפונים יודעת תפניות מעניינות. רק לפני כשבוע זכתה אפל בניצחון משמעותי, כאשר בית משפט בגרמניה הוציא צו מניעה האוסר על שיווק הטאבטל Samsung Galaxy 10.1 באירופה, לאחר שאפל טענה שהוא מפר קניין רוחני שלה.

אלא שלמרות התחרות העזה על השוק, סמסונג היא אחת מהספקיות המרכזיות של רכיבים עבור מכשירי iPhone 4. למעשה, היא מרוויחה כמעט 50 דולר מכל מכשיר שאפל מוכרת בעולם. לפני שנה ביצעה חברת המחקר iSuppli בדיקה של הרכיבים מהם בנוי מכשיר אייפון 4 של אפל (iPhone 4 Teardown).

Samsung טאבלט סמארטפון סמארטפונים
פירוק ראשוני של המכשיר אייפון 4

החברה פירקה לגורמים מכשיר מסדרת 16GB, בדקה מי הם היצרנים של הרכיבים ומה מחירם בשוק. התוצאה שהתקבלה היא שמחיר כל הרכיבים מהם המכשיר בנוי מסתכם בכ-188 דולרים. מתוך זה, לסמסונג יש את החלק הגדול ביותר.

סמסונג מספקת לאפל את המרכיב זיכרון ההבזק (NAND-flash). בגרסת 16Gbyte שמחירו מסתכם בכ-27 דולר (14% מעלות הייצור). בתחום זה קיימת אי-ודאות מסויימת, מכיוון שהזיכרון במכשיר שניבדק היה מתוצרת סמסונג, אולם החברה מעריכה שייתכן ואפל רוכשת זיכרונות גם מספקים נוספים. בנוסף, סמסונג מספקת לאייפון 4 זיכרון ה-DDR בנפח של 4Gbits (כמעט 14 דולרים) ואת מעבד היישומים A4, אשר תוכנן על-ידי אפל, אולם מיוצר בפאב של סמסונג (כ-11 דולר).

לאחרונה נפוצו ידיעות לא מאושרות בתעשייה לפיהן ייצור המעבד A5 עבור המכשיר אייפון 5 יוצא מסמסונג וייוצר ככל הנראה במפעל הייצור של TSMC הטאיוואנית, יצרנית השבבים בהזמנה הגדולה בעולם.

מתחרות מסוגים שונים

הרשימה מסבירה מהו ההבדל המרכזי בין שתי החברות, ומדוע אפל נאבקת בנחישות כה גדולה בסמסונג. שכן בעוד אפל מעצב את המכשיר, כלומר מבצעת תכנון קונספטואלי ותכנון אלקטרוני ומכני לייצור, כל הרכיבים מיוצרים אצל קבלניות משנה. אפילו הרכבת המכשיר לא מבוצעת באפל, אלא במפעלים הסיניים של חברת פוקסקון (Foxconn) הטאיוואנית.

סמסונג מציגה תמונת מראה הפוכה: היא גם מעצבת מכשירים לפי המותג שלה, גם מייצרת בעצמה את רוב הרכיבים עבורם, וגם מרכיבה אותם. היכולת הזו הופכת האותה לכל-כך מסוכנת עבור אפל, ולשחקנית כל-כך מעניינת בשוק העולמי.

תעלומת הצג

אגב, הפירוק שביצעה iSuppli לא פתר תעלומה אחת: מי מייצר את הצג. מדובר בחלק הבודד היקר ביותר במכשיר, שמחירו נאמד בכ-28 דולר, שהם יותר מ-15% מעלות הייצור של המכשיר. זהו צג 3.5 אינטש ברזולוציה של 960 על 630 פיקסלים – פי ארבעה יותר מאשר באייפון 3. הצג במכשיר לא נושא לוגו של היצרנית, אולם iSuppli מאמינה שייתכן והוא מיוצר על-ידי טושיבה ו-LG.

 

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , טאבלט וסמארטפון , סמיקונדקטורס