מהלך דרמטי לחיזוק אנדרואיד: גוגל רוכשת את מוטורולה מוביליטי בעסקת מניות של 12.5 מיליארד דולר

15 אוגוסט, 2011

בצעד מפתיע שנועד לחזק את מעמדה של מערכת הפעלה אנדרואיד (Android) בשוק הטלפונים הסלולריים, הודיעה היום בצהריים חברת גוגל על כוונתה לרכוש את חברת מוטורולה מוביליטי (Motorola Mobility) בעסקת החלפת מניות בהיקף של כ-12.5 מיליארד דולר. עם השלמתה תפעל מוטורולה מוביליטי כחברה עצמאית

גוגל Google מוטורולה מוביליטי Motorola Mobility אנדרואיד Android
לארי פייג': היעד הבא הוא המכשור הביתי ופתרונות וידאו

מדובר בעיסקה יוצאת דופן: שכן רק לעתים רחוקות מאוד מחליטה חברת תוכנה לרכוש יצרנית חומרה – כדי לחזק את מעמדה של התוכנה שהיא מספקת

היום בצהריים הודיעה חברת גוגל (Google) על כוונתה לרכוש את חברת מוטורולה מוביליטי (Motorola Mobility) בעסקת החלפת מניות בהיקף של כ-12.5 מיליארד דולר. גוגל הודיעה שהעיסקה צפויה להיסגר בסוף 2011 או בתחילת 2012, ועם השלמתה תפעל מוטורולה מוביליטי כחברה עצמאית.

אנדרואיד תישאר פתוחה

מנכ"ל גוגל, לארי פייג', אמר שהמחוייבות הטוטלית של מוטורולה לאנדרואיד יצרה התאמה מושלמת בין שתי החברות. "ביחד, אנחנו נייצר חוויית משתמש מדהימה אשר תיתן דחיפה עצומה לאקו-סיסטם הכללי של אנדרואיד לתועלת הלקוחות, השותפים וקהילת המפתחים. אנחנו מקבלים בברכה את 'המוטורולאים' במשפחת ה'גוגלרים'".

מנכ"ל מוטורולה מוביליטי, סאניה ג'ה, הסביר שהעיסקה כדאית לבעלי המניות משום שהיא כוללת פרימיום של 63% בהשוואה לשווי השוק של מוטורולה מוביליטי בבורסה. "שיתפנו פעולה עם גוגל בקידום פלטפורמת אנדרואיד, ונמשיך לשלב אותה בכל המוצרים הניידים והביתיים שלנו".

סגן נשיא בכיר למוצרים ניידים בגוגל, אנדי רובין, אמר שלמרות הרכישה של מוטורולה מוביליטי, אנדרואיד תישאר מערכת הפעלה פתוחה וזמינה לקהילת הקוד-הפתוח.

מהלך לא שגרתי

בהיסטוריה של תעשיית ההייטק מדובר בעיסקה יוצאת דופן: שכן רק לעתים רחוקות מאוד מחליטה חברת תוכנה לרכוש יצרנית חומרה – כדי לחזק את מעמדה של התוכנה שהיא מספקת. מעניין לראות האם קיימת כאן מגמה, שכן בניגוד למקובל בתחום ה-PC, בעולם הסמארטפונים והטאבלטים שולטת חברת אפל (Apple) אשר מקיפדה להחזיק בטכנולוגיה בשני קצותיה: חומרה ותוכנה.

כבר היום מהווה אנדרואיד מערכת ההפעלה הנפוצה ביותר בטלפונים חכמים ומחשבי טאבלט. לאחרונה העריכה חברת המחקר גרטנר שמערכת ההפעלה אנדרואיד השיגה ברבעון השני של 2011 נתח של 43.4% מהשוק – בהשוואה ל-17.2% בלבד ברבעון המקביל אשתקד.

מערכת ההפעלה אנדרואיד הוצגה לראשונה על-ידי גוגל בחודש נובמבר 2007. גוגל מסרה שעד היום נמכרו יותר מ-150 מליון אבזרים המנוהלים על-ידי אנדרואיד, באמצעות רשת של 39 יצרנים שונים.

לארי פייג' רומז על היעד הבא

במסר מיוחד שפירסם היום בבלוג של גוגל, כתב לארי פייג' שמוטורולה הצטרפה ליוזמת אנדרואיד (Open Handset Alliance) מיד עם הקמתה. "בשנת 2008 היא החליטה על הימור עצום ואימצה את אנדרואיד כמערכת ההפעלה היחידה בכל הסמארטפונים שלה. תמיד אהבתי את הטלפונים שלי מתוצרת מוטורולה, החל מעידן ה-StarTAC ועד ל-DROID כיום".

פייג' רמז באותה הזדמנות על שוק היעד הבא של גוגל: "מוטורולה היא מובילת שוק בתחום האבזרים הביתיים ועסקי פתרונות הווידאו. אנחנו נרגשים לעבוד ביחד עם מוטורולה והתעשייה כדי להאיץ את הפיתוח בתחומים אלה".

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: השקעות והון סיכון , חדשות , תוכנה ותכנון אלקטרוני , תקשורת