חטיבת ה-PC של HP שווה 8 מיליארד דולר – מי יכול לקנות אותה?

25 אוגוסט, 2011

ביומיים האחרונים הועלו שמות רבים של רוכשים פוטנציאליים, כאשר שני השמות המעניינים ביותר היו סמסונג וגוגל. אולם סמסונג מכחישה, וגוגל שותקת. האם הישועה של HP תגיע דווקא מסין?

בקהילת הקוד הפתוח מקבלים בהתלהבות את הרעיון שגוגל תשתלט על הנכס הנטוש כדי לקדם את מערכת ההפעלה Chrome OS

השוק מסרב להירגע לאחר הודעתה של חברת HP שהיא מתכננת להיפרד מחטיבת המחשבים האישיים שלה, האחראית לכ-32% מהכנסותיה. אחת מהשאלות המעניינות ביותר היא מי מסוגל לרכוש גוף כל-כך גדול. שאו וו, אנליסט בחברת Sterne Agee , העריך אתמול ששווייה של החטיבה צריך להיות 8 מיליארד דולר.

HP PC business worth US$8bn הוא ביצע את החישוב לפי הדו"ח התקופתי של  HP, בהתבסס על היקף מכירות של 40 מיליארד דולר בשנה. לאחר תשלום מסים, הרווח הנקי של החטיבה מסתכם ב-1.6 מיליארד דולר, ולהערכתו, שווייה שווה פי חמישה מהרווח הנקי, שהם 8 מיליארד דולר.

סמסונג מכחישה

מי מסוגל לשלם את המחיר תמורת חטיבת ה-PC? וו העריך שזו עשוייה להיות סמסונג, אשר שואפת שנים רבות להיות מובילה בתחום, ולמרות שבשנת 1997 היא רכשה את יצרנית המחשבים הוותיקה AST Technologies, הצלחתה אינה גדולה והיא מחזיקה בכ-3% בלבד משוק המחשבים האישיים. אגב, גרטנר מעריכה ש-HP מחזיק בכ-17% משוק ה-PC.

מיד לאחר שפורסמה בפורבס ההערכה של וו, החלה חרושת של שמועות ברשת, שבה נזרקו השמות של רוכשים פוטנציאליים. למען האמת, שמה של סמסונג ירד מהר מאוד מהרשימה לאחר שאתמול פורסם פוסט בבלוג הרשמי של סמסונג (Samsung Tomorrow) תחת הכותרת: "בהתייחס לשמועות האחרונות על עסקי ה-PC של סמסונג". הפוסט היה קצר וחד-משמעי: "השמועות האחרונות שלפיהן מתכוונת סמסונג להשתלט על חטיבת ה-PC של HP אינן נכונות. אנחנו מקווים שהודעה זו מבהירה את המצב ומסיימת את הבלבול שנוצר".

גוגל על הכוונת

מי הם, אם כן, הקונים הפוטנציאליים? המועמדים הצפויים ביותר הם ירני ה-PC הגדולים כמו אייסר, לנובו, סוני, ואפילו דל (Dell). הבעיה ברשימת הקונים הזו היא שכולן יצרניות PC, שמבחינתן רכישת HP PC היא רכישת נתח שוק, ולא רכישת כניסה לתחום חדש או תחום צומח. העיסקה שבה רכשה HP את חברת קומפאק מוכיחה שלא תמיד רכישת מתחרה גדול מייצרת עסק חזק יותר.

אחת מההשערות המעניינות ביותר היתה שהקונה הפטנציאלית תהיה גוגל (Google): לאחר שהחליטה על רכישת מוטורולה מוביליטי תמורת 12 מיליארד דולר כדי לחזק את מערכת ההפעלה הניידת אנדרואיד, היא אחת מהחברות הבודדות בשוק שיכולה היום להשקיע 8 מיליארד דולר ברכישת חטיבת ה-PC המיותמת, על-מנת לחזק את מעמדה של מערכת ההפעלה Chrome OS.

מערכת ההפעלה הזו מוכרת לשתי החברות, אשר משתפות פעולה בתחום פיתוח מחשבים אישיים מבוססי Chrome OS כבר משנת 2009. אגב, בקהילת הקוד הפתוח מקבלים את האפשרות הזו בהתלהבות. פוסט שפורסם בבלוג של Linux Journal אשר קרא לגוגל לרכוש את HP PC, זכה לתגובות נלהבות רבות שקראו לגוגל למהר ולהשתלט על הנכס הנטוש.

היכן סין?

בסופו של דבר ייתכן שהמטוטלת תנוע לכיוונה של חברת לנובו (Lenovo) הסינית, אשר הפכה ליצרנית גלובלית בעקבות רכישת עסקי ה-PC של יבמ. רק אתמול העריכה חברת המחקר Wolf  Group Asia שלראשונה עברה סין את ארה"ב כשוק המחשבים הגדול בעולם: ברבעון השני סופקו 18.5 מיליון מחשבים ללקוחות בסין, בהשוואה ל-17.7 מיליון מחשבים בארצות הברית.

ולאור העובדה שלאחרונה נחתם הסכם בין מיקרוסופט לבין חברת התוכנה הסינית China Standard Software לפיתוח משותף של פתרונות ענן, ולשיווק משותף של מוצרים בשוק הסיני, ושגורלה של חטיבת המחשבים של HP הוא בעל חשיבות גדולה מאוד עבור מיקרוסופט  – ייתכן שיצרנית סינית תהיה הקונה הבלתי צפויה של ענקית ה-PC מארה"ב.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , מחשבים ומערכות משובצות