תוקנה התקלה: הלוויין עמוס-5 ישוגר בחודש דצמבר הקרוב

6 ספטמבר, 2011

מועד השיגור נקבע לאחר תיקון התקלה שהתגלתה בלוויין. עמוס-5 מיוצר על-ידי חברת ISS-Reshetnev הרוסית, הנמצאת בבעלות ממשלתית. החברה הרוסית זכתה בפרוייקט לאחר תחרות קשה מול התעשייה האווירית, אשר עד היום היתה זו שבנתה את כל לווייני עמוס

עמוס-5 מיוצר על-ידי חברת ISS-Reshetnev שבבעלות ממשלת רוסיה

Communication Sattelite IAI
הרכבת הלוויין עמוס-5 במפעל ISS ברוסיה

חברת חלל תקשורת הודיעה כי התקלה שהתגלתה בלוויין עמוס-5 (Amos 5) תוקנה, והשיגור שהתעכב מתוכנן להתבצע בחודש דצמבר 2011. הלוויין עמוס 5 מיוצר על-ידי חברת ISS-Reshetnev הרוסית, הנמצאת בבעלות ממשלתית. החברה הרוסית זכתה בפרוייקט לאחר תחרות קשה מול התעשייה האווירית, אשר עד היום היתה זו שבנתה את כל לווייני עמוס.

ממשלת רוסיה התגייסה

גורמים המקורבים לפרוייקט סיפרו שהרוסים זכו במכרז בעקבות החלטת ממשלת רוסיה להיכנס לשוק לווייני התקשורת העולמי, כאשר פרוייקט עמוס 5 נועד להיות פרוייקט דגל שיפתח בפניהם את השוק העולמי. ממשלת רוסיה העניקה סבסוד הנאמד בכ-50 מיליון דולר, כדי לסייע לחברת ISS להגיש הצעה הכוללת תכנון, אינטגרציה ובדיקות של הלווייין, וכן "נקודת שמים" במסלול גיאוסינכרוני שהוענקה לרוסיה, במחיר אטרקטיבי מאוד. בין השאר, היא אישרה שיגור של הלוויין באמצעות משגר שייא לחלל גם לוויין ממשלתי רוסי.

בסך הכל, היקף העיסקה נאמד בכ-157 מיליון דולר. סכום נמוך משמעותית מהמחיר של התעשייה האווירית. למרות זאת מדובר בעיסקה כדאית עבור ISS הרוסית: היא סייעה לה לשפר את האלקטרוניקה החללית שלה ולעבור לטכנולוגיית ייצור לוויינים בעלי אורך חיים של 15 שנה (כמקובל במערב), ולא 10 שנים כפי שאיפיין את לווייני התקשורת הרוסיים עד לפרוייקט עמוס-5.

לעמוס i5 נגמר הדלק

Satellite Amos 5
הלוויין AsiaSat 2 שקיבל את הכינוי Amos i5

התקלה האחרונה היתה עיכוב נוסף בפרוייקט עמוס-5: כאשר בסוף שנת 2009 התברר שהפרוייקט מתעכב, רכשה חלל תקשורת בינואר 2010 את הלוויין AsiaSat 2 תמורת 47 מיליון דולר והעניקה לו את השם עמוס-i5. מדובר בלוויין שהיה קרוב במילא לסוף תקופת השירות שלו וחברת חלל תקשורת החלה לשווק את שירותיו באזור הכיסוי של אפריקה מתוך כוונה שעם שיגורו של עמוס-5, יועברו השירותים אל הלוויין החדש.

אלא שלאחר הרכישה התברר שהדלק שנותר במיכליו לא יספיק כדי לספק את השירות עד למועד השיגור של עמוס-5, ולקראת סוף 2010 החברה נאלצה להשבית אותו. כדי לשמר את הלקוחות, סיפקה חלל תקשורת את השירות ללקוחות עמוס i5 באמצעות לוויינים חלופיים של מפעילים אחרים.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , חלל