סקר Grant Thornton Israel: קרנות ההון סיכון לא משקיעות בחממות – אנג'לים מנסים למלא את הוואקום שנוצר

11 ספטמבר, 2011

רק רבע מההשקעות בחברות בוגרות חממה ב-2010 הגיעו מקרנות ההון סיכון. איל ליפשיץ: "קרנות הון הסיכון סוגרות את ברזי ההשקעות ויזמים מוותרים מראש על הקמת מיזמים חדשים. תעשיית ההייטק הישראלית מאבדת את מקור היצירה העיקרי שלה"

71% ממנהלי החממות סבורים שתימשך העלייה במשקל השקעותיהם של האנג'לים, לאור הירידה בפעילות גופי ההשקעה האחרים

קרנות הון סיכון יזמות חממות כשל שוק
איל ליפשיץ. היזמות הישראלית בסכנה

המשבר בתעשיית ההייטק הישראלית מתרחב, ומורגש כעת במלוא עוצמתו בחממות הטכנולוגיות. סקר שבוצע לאחרונה על-ידי פירמת רואי החשבון פאהן קנה ושות' ( Grant Thornton Israel) עבור פורום החממות הטכנולוגיות, מגלה שעצירת ההשקעות המבוצעות על-ידי קרנות הון סיכון, מביאה לכך שאנג'לים תופסים את מקומן.

קרנות הון סיכון חממות יזמות כשל שוק
אילנית הלפרין. כשל שוק הדורש התערבות המדינה

הקרנות נוטשות

מהסקר עולה שבשנים 2008-2009 החלוקה בין גופי ההשקעה השונים היתה מאוזנת: האנג'לים תפסו 36-37% מההשקעות בחברות שיצאו מחממות, הקרנות 31-33% וגורמים אחרים (משקיעים מוסדיים וזרים) היו אחראים ל-31% מההשקעות.

ב-2010 וברבעון הראשון של 2011 רק 25% מההשקעות בחברות בוגרות חממה הגיעו מקרנות הון סיכון בישראל. כ-52% ממספר ההשקעות בוצעו על-ידי אנג'לים ורק 23% מגורמים אחרים. במישאל שנערך בקרב מנהלי חממות, העריכו 71% מהם שתימשך העלייה במשקל השקעותיהם של האנג'לים בחברות בוגרות חממה, לאור הירידה בפעילות גופי ההשקעה האחרים.

יו"ר פורום החממות הטכנולוגיות ושותף בקרן פרגרין, איל ליפשיץ, אמר כי שקרנות הון הסיכון סוגרות את ברזי ההשקעות החדשות. "אנחנו נמצאים בתקופה של משבר מימון, וחברות מתקשות להמשיך מעבר לשלב הראשוני של החממה. נוצר מצב שבו יזמים מוותרים מראש על הקמת מיזמים חדשים. תעשיית ההייטק הישראלית מאבדת את מקור היצירה העיקרי שלה, שבזכותו התקיימה פה תעשייה מובילה. המדינה צריכה להתערב על מנת לסייע ביצירת מקורות מימון לתעשיית הסטארט-אפים".

שותפה ומנהלת תחום ההיי-טק בפאהן קנה, אילנית הלפרין, הזהירה שהרוח היזמית הולכת ונעלמת לאור הירידה החדה בהיקף ההשקעות החדשות. "מדובר בסכנה מוחשית לתעשייה, ועל המדינה להיערך עם פתרון מערכתי כולל לכשל השוק".

 

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: השקעות והון סיכון , חדשות , תעשייה ישראלית