בנק המזרחי הגיש בקשה לאכיפת שיעבוד נגד קבלנית הייצור זיכון

12 ספטמבר, 2011

מעמיק המשבר אליו נקלעה קבלנית הייצור מפתח-תקווה. בחודש יוני נדחתה הזמנה גדולה של לקוח מרכזי לאחר שהיא נכנסה לייצור. בחודשים האחרונים התקבלו דיווחים של ספקים על פיגור בתשלומים של החברה. לא ניתן היה לקבל את תגובת ההנהלה

משרדי ההנהלה היו היום סגורים, אולם קווי הייצור היו פעילים

זיכוןמעמיק המשבר בחברת זיכון (Zicon), המספקת שירותי ייצור אלקטרוניים בקבלנות משנה. חברת BDI דיווחה כי אתמול הגיש בנק המזרחי בקשה לאכיפת שיעבוד של החברה. חברת BDI מסרה גם שבחודשים האחרונים התקבלו דיווחים של ספקים על פיגור בתשלומים של החברה, לאחר דחיית הזמנה גדולה של לקוח מרכזי.

מקורות בתעשייה דיווחו שבשבוע שעבר הגיעו למשרדי החברה בפתח-תקווה ספקים אשר מכרו ציוד לחברה, וביקשו את כספם או את הרכיבים שסיפקו לזיכון. בעקבות הארוע הועמדו שומרים בכניסה למפעל, אולם בביקור באתר החברה היום, משרדי ההנהלה היו סגורים ולא ניתן היה לדבר עם מנהלים בחברה או לקבל את תגובתם. קווי הייצור היו פעילים.

ספקים שונים סיפרו ל-Techtime שבחודשים האחרונים החלה החברה לפגר בתשלומים, והמירה חובות בהסדרי תשלומים. כאמור, לא ניתן היה להשיג את תגובת זיכון. בתעשייה הגיבו בצער על הידיעות שחברת זיכון נמצאת בקשיים.

חברה משפחתית

זיכון הוקמה על-ידי בני הזוג צבי וציפי כהן במטבח ביתם בשנת 1985, בהשקעה של 1,000 שקלים בלבד. מאז צמחה החברה מ-2 עובדים ליותר מ-180 עובדים כיום. לפני כשלוש שנים היא רכשה מפעל ייצור בכרמיאל, והחלה להפעיל אותו תחת השם זיכון צפון, לצד המפעל הוותיק בפתח-תקווה. לפני יותר משנה העריך רועי כהן, שהתמנה לפני מספר חודשים למנכ"ל זיכון, שמכירותיה ב-2010 יסתכמו בכ-180 מיליון שקל.

חברת זיכון מתמחה בפרויקטים מורכבים הדורשים יכולות הנדסיות מיוחדות, כאשר שוקי היעד העיקריים שלה הם שוקי המערכות התעופתיות והצבאיות, וכן ציוד רפואי. בתחילת 2010 היא חתמה על הסכם ייצור עם מפעל אמריקאי בעל סיווג ביטחוני גבוה הפועל מניו-ג'רזי, אשר מייצר מערכות ביטחוניות עבור הצי האמריקאי – שהוא הלקוח היחיד שלו. על-פי ההסכם, המפעל אמור להעביר חלקים מסויימים מהייצור לזיכון בישראל, כאשר מבחינת ממשלת ארה"ב הייצור עדיין ייחשב לאמריקאי (Made in USA).

החטיבה הרפואית של החברה כוללת כ-25 לקוחות מתחומים שונים, החל מרמת השתל הבודד וכלה במערכות MRI שלמות. בין השאר, מיוצרות במפעל מערכות מ-12 שיטות טכנולוגיות שונות לייצור מערכות אולטרה-סאונד.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , ייצור וקבלנות משנה , תעשייה ישראלית