מפעל האנרגיה הישראלי של סימנס השיג בספרד חוזים להקמת מתקני ייצור חשמל בהיקף של רבע מיליארד דולר ברבעון

21 ספטמבר, 2011

החטיבה העסקית Siemens STE הפועלת מבית שמש, תקים בספרד חוות אנרגיה אלטרנטיבית באמצעות טכנולוגיה היברידית הכוללת איסוף קרינת השמש ושריפת חומרים אורגניים. בחברה מאמינים שניתן לפתור את בעיות האנרגיה של ישראל באמצעות חווה בשטח של 10 על 10 ק"מ

בחברה מאמינים שניתן לפתור את בעיות האנרגיה של ישראל באמצעות חווה בשטח של 10 על 10 ק"מ

חטיבת האנרגיה של חברת סימנס (Siemens) הודיעה על זכייה בחוזה להקמת חוות אנרגיה אלטרנטיבית היברידית. החווה החדשה תוקם בקטלוניה, ספרד, ותייצר אנרגיה כבר בשמת 2012 בהספק של 22.5 מגה-ואט (מספיק ל-30 אלף בתי-אב). לצורך הפקת האנרגיה היא תנצל מראות לאיסוף אנרגיית שמש,

Alternative Energy
חוות האנרגיה בלבריחה, ספרד. תתחיל לפעול בחודש אוקטובר

מדובר בטכנולוגיה ייחודית, שבה הטורבינות ליצירת חשמל מופעלות באמצעות קיטור בטמפרטורה של 450°C, אשר מיוצר באמצעות חימום נוזלים על-ידי קרינת השמש ועל-ידי שריפת חומרים אורגניים. בין השאר, היא כוללת מתקן אגירת חום המאפשר לספק אנרגיה גם בשעות החשיכה.

ענק גרמני, טכנולוגיה ישראלית

מאחורי המכרז ניצבת חטיבת Siemens STE, הפועלת מבית שמש, ירושלים ושדה בוקר (בו פועל שדה הניסויים של החברה). היא משמשת כיחידה עסקית וכוללת את כל מערך הניהול, הפיתוח והייצור ומעסיקה כ-400 עובדים. חטיבה זו החלה לפעול תחת סימנס לפני פחות משנתיים, לאחר שזו רכשה את חברת סולל הישראלית בתחילת 2010 תמורת כ-418 מיליון דולר. חברת סולל עצמה הוקמה בשנת 1992 על-ידי קבוצה של מהנדסים יוצאי חברת לוז הירושלמית.

Alternative Energy
קו הייצור בבית שמש

מדובר בחוזה שלישי שהמפעל הישראלי השיג בספרד בתוך פחות מ-3 חודשים. היקף החוזה הנוכחי נאמד בכ-40 מיליון דולר. הוא מצטרף לחוזה מתחילת החודש להקמת חוות אנרגיה בהיקף של 50 מגה-ואט בהשקעה של 115 מיליון דולר ולזכייה מלפני כחודשיים וחצי לאספקת חוות אנרגיה בהיקף כספי של 70 מיליון דולר. החוזים הללו הם בין השאר תוצאה של החלטת ממשלת ספרד, להתשחרר מהתלות של המדינה בייבוא חשמל שמקורו בתחנות גרעיניות צרפתיות.

מתי בישראל?

בתוך כך, בסוף חודש אוקטובר הקרוב תתחיל לפעול חוות אנרגיה בעיר לבריחה בספרד, שבנייתה החלה על-ידי סולל בשנת 2008. במקרה הזה מדובר במודל עסקי מבוסס תמלוגים: המימון להקמת החווה הושג באמצעות הלוואה בנקאית ל-20 שנה, אולם אורך החיים שלה עשוי להגיע עד 100 שנה. מעניין לציין ש-9 חוות האנרגיה שהוקמו בקליפורניה על-ידי חברת לוז (ממנה יצאה סולל) בשנות ה-80, עדיין פעילות. אגב, בחברה מאמינים שבאמצעות הטכנולוגיה שברשותה ניתן לספק מענה לכל צורכי האנרגיה של מדינת ישראל – אם יוקמו חוות בשטח מצטבר של 10 על 10 ק"מ.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: אנרגיה וסביבה , חדשות , תעשייה ישראלית