יו"ר קואלקום הודח מהתפקיד; אינטל שוקלת לרכוש את ברודקום

10 מרץ, 2018

חד-גדיא בתעשיית השבבים: האם יכול להיות שאינטל תרכוש את ברודקום שתרכוש את קואלקום שתרכוש את NXP, שרכשה את פריסקייל? 

INTEL

הצעת הרכש העוינת של ברודקום (Broadcom) מייצרת זעזועים בחברת קואלקום (Qualcomm) ובחברת אינטל (Intel). הנסיון של ברודקום לרכוש את קואלקום תמורת 117 מיליארד דולר ללא הסכם בין שתי החברות, היה אמור להגיע לשיאו באסיפת בעלי המניות שתוכננה לשבוע שעבר. ברודקום תכננה לבקש מבעלי המניות לבחור בדירקטורים מטעמה, כדי שאלה יתמכו בקיום העיסקה. אלא שקואלקום קיבלה הארכה לא צפויה, כאשר ברגע האחרון האסיפה נדחתה ב-30 יום לפי דרישת הוועדה להשקעות זרות במשרד האוצר האמריקאי (CFIUS), אשר הביעה חשש שהעיסקה תפגע בביטחון הלאומי של ארצות הברית.

הוועדה חוששת שהעיסקה תעביר לידי סין טכנולוגיות 5G מתקדמות יותר מאלה שיהיו בארצות הברית. היא דרשה מברודקום לספק לה הסברים כיצד העיסקה לא תפגע בביטחון הלאומי של ארצות הברית. יכול להיות שהיא רומזת לה לסגת מההצעה. ראוי לציין שהרגישות בארה"ב גוברת בנוגע לאפשרות להפסיד טכנולוגיות שבבים. בשנה שעברה (2017) אסר הממשל האמריקאי על מכירת יצרנית השבבים Lattice תמורת 1.3 מיליארד לקרן השקעות בתעשיית השבבים, הממומנת על-ידי ממשלת סין.

קואלקום מקריבה את פול ג'ייקובס

מכל מקום, לקראת אסיפת בעלי המניות החליט הדירקטוריון של קואלקום לחזק את האמון בקרב בעלי המניות וביטל את משרת היו"ר הפעיל, שאותה מילא פול ג'ייקובס משנת 2014. ג'ייקובס יישאר דירקטור רגיל, כאשר ליו"ר הדירקטוריון מונה הדירקטור העצמאי ג'פרי הנדרסון. פול ג'ייקובס הוא אחד מהמנהלים הוותיקים ביותר בקואלקום. הוא הצטרף לחברה בשנת 2000, שימש כסגן נשיא תחום התקשורת האלחוטית ולאחר מכן שימש כמנכ"ל החברה בשנים 2005-2014 וכיו"ר הדירקטוריון בשנים 2009-2018. מחליפו הנדרסון מגיע מהתחום הפיננסי, ומילא תפקידי מנהל כספים בתאגידי ענק כמו Cardinal Health, Eli Lilly וג'נרל מוטורס.

QUALCOMM BROADCOM
פול ג'ייקובס (מימין) ומנכ"ל ברודקום הוק טאן

ראוי לציין שבזמן שהנהלת קואלקום נערכת לבלימת מבצע ההשתלטות של ברודקום, גם חברת קואלקום עצמה נאבקת על מיזוג ענקים: היא מנסה לקבל את כל האישורים הרגולטוריים המתעכבים, לעיסקת הרכישה של  חברת NXP בהיקף של כ-39 מיליארד דולר. ראוי לציין ש-NXP עצמה השלימה לא מזמן עיסקת ענק, כאשר באמצע 2015 היא חתמה על הסכם לרכישת חברת פריסקייל האמריקאית תמורת 11.8 מיליארד דולר.

הדילמה של אינטל

כעת מסתבר שהמאבק בין ברודקום לקואלקום הכניס ככל הנראה גם את אינטל לתמונה. ביום חמישי בערב דיווח העיתון האמריקאי וול-סטריט ג'ורנל, שהאפשרות שברודקום תשתלט על קואלקום מטרידה את חברת אינטל, והיא שוקלת לבצע מספר עסקאות גדולות כדי להתמודד עם האיום החדש. העיתון דיווח שגורמים המקורבים לדיונים באינטל, סיפרו לו שבין השאר נשקלת אפשרות לבצע רכישה של חברת ברודקום עצמה. מדובר בעסקת ענק, שכן ברודקום נסחרת כיום בבורסת נסד"ק לפי שווי חברה של 109.5 מיליארד דולר. חברת אינטל עצמה נסחרת בנסד"ק לפי שווי שוק של כ-244 מיליארד דולר. קואלקום נסחרת בנסד"ק לפי שווי שוק של 93.3 מיליארד דולר.

העיתון מסר שאינטל שוקלת מהלך כזה מאז 2017, אולם סיכויים מעטים שיתממש. במידה והיא לא תנקוט בצעד כזה (והדבר תלוי גם בשאלה האם ברודקום תצליח להתשלט על קואלקום), אינטל עשויה לצאת למסע של רכישות קטנות יותר אשר ימצבו אותה בעמדה משופרת מול הענק החדש שייווצר בתעשייה. חברת ברוקדום הנוכחית היא תוצר של מיזוג ענקים משנת 2015 שהוביל מנכ"ל ברודקום הנוכחי, הוק טאן: חברת אוואגו (Avago) רכשה את ברודקום תמורת 37 מיליארד דולר, למרות שמכירותיה של ברודקום היו כפולות משלה. לאחר המיזוג נשמר השם ברודקום, אולם החברה נסחרת בבורסה בסימול של אוואגו (AVGO).

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , סמיקונדקטורס