מ.ס.ה נכנסת לפיתוח ול-Full Turnkey

11 אפריל, 2022

כניסת מפעל הייצור האלקטרוני מ.ס.ה מכפר ירכא לתחום פרוייקטי המיקור-חוץ המלאים, הביאה לעלייה של כ-50% במכירות. המפעל המעסיק כ-150 עובדים מהאזור, מקים חממה טכנולוגית פנימית ונערך לרכישת קו SMT רביעי

“הקורונה והמלחמה באוקראינה טפחו על פניהם של כל אלה שהאמינו שאין עתיד לייצור המקומי”, אמר מנכ”ל חברת מ.ס.ה ירכא (MAS Electronics), דוד מור יוסף, במהלך ביקור של Techtime במפעל הייצור של החברה. “הייצור בסין הפך לבעייתי גם משיקולים כלכליים וגם משיקולים אסטרטגיים, ובשנה וחצי האחרונות אנחנו רואים הרבה מאוד חברות גדולות חוזרות לייצר בארץ”.

בשנה האחרונה מבצע המפעל מכפר ירכא שינוי אסטרטגי הכולל הרחבת מערך השירותים, הצטיידות בקצב גובר וכניסה לתחומי הפיתוח והייצור. הוגי הרעיון הם איש העסקים אמין רמאל, בעל השליטה בחברה והמנכ”ל והבעלים של קבוצת נארשא לבניין והשקעות בתחום היזמות והנדל”ן, וסמנכ”ל משאבי אנוש מהדי אבו יוסף, יוצא חיל האוויר לאחר 18 שנות שירות במערך הטכני, ורפי בן אשר, לשעבר סמנכ”ל תפעול בחברת אי. סי. איי.

מהדי: “הרעיון המקורי היה לייצר מענה תעסוקתי לנשים במקום. עד סוף שנות ה-90 רוב הנשים עבדו במתפרות עבור תעשיית הטקסטיל, אולם הוצאת הייצור לאסיה ולירדן בשנות ה-90  יצרה בעיית אבטלה בקרב נשים המגיעה כיום ליותר מ-50% – למרות שיש כאן נשים רבות בעלות השכלה גבוהה. הרבה מאוד גברים עובדים במערכת הביטחון, ולכן הנשים צריכות להיות קרובות לילדים. אנחנו מציעים להן עבודה מעניינת, המאפשרת להן טיפול במשפחה ועבודה מאתגרת עד 16:00”.

מימין לשמאל: סמנכ"ל משאבי אנוש מהדי אבו יוסף, המנכ"ל דוד מור יוסף ובעל השליטה אמין רמאל
מימין לשמאל: סמנכ”ל משאבי אנוש מהדי אבו יוסף, המנכ”ל דוד מור יוסף ובעל השליטה אמין רמאל

הפרוייקט יצא לדרך בסוף שנת 2013, ולאחר מספר חודשים קשים גוייס המנכ”ל דוד מור יוסף בתחילת 2014, כדי להביא אליו ידע מקצועי שאותו רכש כאשר ניהל במשך שלוש שנים את חברת PCB טכנולוגיות ולפני-כן שימש כסמנכ”ל תפעול בחברת זיכון (היום בבעלות באיה). מור יוסף: “התחלנו עם 20 עובדים ובאמצע 2014 כבר התחלנו להביא את עבודות הייצור הראשונות. כיום אנחנו מעסיקים כ-150 עובדים ומבצעים עבודות ייצור והרכבה עבור לקוחות כמו אלביט, אינטל, התעשייה האווירית ולקוחות מתחומי הרפואה. גם היקף ההזמנות מאיתנו נמצא בצמיחה, והשנה זכינו בחוזים בהיקפים של 1-5 מיליון דולר לחוזה”.

מפעל הייצור ממוקם בבניין בן שלוש קומות באזור התעשייה והמסחר של ירכא. תשתית הייצור כוללת 3 קווי SMT (כולם מתוצרת סמסונג) אשר מאפשרים לייצר רכיבים בכל הגדלים, בהם רכיבי 01005 זעירים. כל הקווים מצויידים במערכות AOI 3D הבודקות את מיקום הרכיב ואיכות ההלחמה ובממערכות X-ray לבדיקת איכות ההלחמה הפנימית ברכיבי גחון (BGA). לאחרונה החברה רכשה מערכת SPi 3D הבודקת את איכות מריחת משחת ההלחמה כדי למנוע תקלות בייצור. להערכת החברה, המערכת הפחיתה את שיעור התקלות בייצור בכ-90%.

אסטרטגיית הצמיחה: פרוייקטי Turnkey

החברה נמצאת בתהליך השקעות לצורך הרחבת קיבולת הייצור. בשנת 2021 היא השקיעה 3.8 מיליון שקל והשנה היא מתכננת להשקיע סכום של כ-4.5 מיליון שקל. בין השאר, היא נמצאת כעת בשלבי התמחור לצורך רכישת קו SMT רביעי. מור יוסף: “השנה אנחנו חווים צמיחה של 40%-50% במכירות בעקבות שינוי אסטרטגי שביצענו המאפשר לנו לספק שירותי Turnkey מלאים.

קו הרכבות SMT במפעל מ.ס.ה ירכא
קו הרכבות SMT במפעל מ.ס.ה ירכא. צילום: Techtime

“בנינו מחלקת רכש גדולה מאוד, אנחנו עובדים רק עם ספקים המורשים על-ידי הלקוח ועם מעבדת בדיקה המספקת לנו דו”ח תקינות של כל הרכיבים שאנו רוכשים. מלבד ייצור הכרטיס האלקטרוני, אנחנו מספקים כיום מוצר מוגמר: זיווד מכני, אריזה ומשלוח אל הלקוח הסופי בכל מקום בעולם. הגענו למחזור מכירות של כמה עשרות מיליוני שקלים בשנה, כאשר מרכיב פרוייקטי ה-Turnkey המלאים במכירות שלנו צמח מכ-20% לפני שנה לכ-70% כיום (במונחים כספיים)”.

מהו השלב הבא בהתפתחות מ.ס.ה?

“יש לנו אתר נוסף בירכא שבו אנחנו אנחנו נערכים לפיתוח מוצר חדש שיהיה כולו פרי פיתוח עצמי. במקביל, אנחנו מתכננים להקים חממה טכנולוגית מקומית בשטח של 200 מ”ר בקומה השלישית של המבנה שלנו. היא תעסיק בשלב הראשון 15-20 מהנדסים דרוזים, אשר יפתחו מוצרים שאנחנו נייצר. בירכא עומדים לרשותנו שטחים נוספים המאפשרים לנו התרחבות מהירה בהתאם לצרך.

“גם בתחום כוח האדם יש לנו יתרונות רבים. רוב העובדים שלנו צעירים ובעלי מוטיבציה גבוהה מאוד. באזור למדו להכיר אותנו, והרבה מאוד צעירים מעוניינים להשתלב בחברה בכל התפקידים, ומאפשרים להגדיל את הייצור בהתראה קצרה מאוד. העלויות נמוכות יחסית ואנחנו גם עובדים בתקופות שבהן המפעלים האחרים בחופש – כמו למשל בסוכות ובפסח”.

עובדות במחסן הרכיבים של מ.סה.
עובדות במחסן הרכיבים של מ.סה.
Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות