טמי המציאה קטגוריה חדשה של "טאבלט רובוטי"

2 אוגוסט, 2018

הרובוט התל אביבי מנווט בתוך הבית ומייצר אינטראקציה טבעית עם המשתמש שאותו הוא מזהה. ל-Techtime נודע שהרובוט מיוצר בקו ייעודי של חברת פלקס וצפוי לצאת לשוק העולמי בחודש ספטמבר הקרוב

חברת טמי (temi) התל-אביבית נערכת להשקה העולמית של רובוט אישי בשם temi, אשר מהווה הכלאה בין טאבלט לבין פלטפורמה רובוטית. המוצר מביא אל השוק קטגוריה חדשה של מכשירי טאבלט ביתיים. מדובר בטאבלט מבוסס אנדרואיד המשולב בפלטפורמה ביתית ניידת ומייצר אינטראקציה קולית ובאמצעות מחוות עם המשתמש. הרובוט מזהה את הבעלים שלו, הולך אחריו, וממלא משימות ללא צורך בשימוש במקלדת או במסך המגע.

הרעיון לפיתוח המוצר החדש עלה במוחו של מייסד החברה, יוסי וולף, לפני כשלוש שנים, לאחר פגישה עם סבתו. היא סבלה מרעדות חריפות בידיה והתקשתה להחזיק בספל קפה. לאחר שביקשה ממנו להפעיל עבורה את הטלפון, הוא הגיע למסקנה שיש צורך בפתרון טכנולוגי לאנשים הזקוקים לממשק טבעי עם מערכות מידע ותקשורת.

התוצאה: רובוט ביתי אוטונומי המשלב את כל אמצעי ההתמצאות המוכרים היום בשוק ומערכת לאינטראקציה מלאה עם המשתמש. הרובוט כולל יכולת מיפוי תלת מימדית של הבית וניווט בתוך הבית, איתור המשתמש ומעקב אחריו, ביצוע פעולות בהוראה קולית, הימנעות ממכשולים במהלך התנועה, תכנון נתיב תנועה וזיהוי פנים.

מתעשיית הרובוטיקה הצבאית לתעשייה האזרחית

החברה הוקמה בשנת 2016 על-ידי יוסי וולף, שהיה ממייסדי חברת Roboteam Defense שאותה ייסד לפני כ-10 שנים ביחד עם אלעד לוי, ואשר מייצרת רובוטים טקטיים צבאיים ומספקת אותם ל-32 מדינות בעולם. לפני כשנתיים גייסה temi כ-50 מיליון דולר ממשקיעים בסין ובסינגפור. כיום היא פועלת מרחוב הברזל בתל אביב ומעסיקה כ-120 עובדים. מחציתם בישראל והשאר במשרדים בניו-יורק, בסן פרנסיסקו, בסינגפור ובשנזן, סין.

החומרה מבוססת על מעבדי ARM ושימוש בחיישנים רבים: חיישן LiDAR המכסה 360 מעלות, שתי מצלמות תלת מימדיות, שתי מצלמות אור נראה, חמישה חיישני קירבה, יחידת מדידה אינרציאלית (IMU), ו-6 חיישני Time of Flight. מערך התקשורת כולל התחברות לרשתות Wi-Fi, Bluetooth והרשתות הסלולריות בדורות 3G/4G.

שתי מערכות הפעלה בקופסא אחת

על-גבי הפלטפומה הניידת מוצב צג מגע בגודל של 10.1 אינטש המותקן על-גבי זרוע מתכווננת המאפשרת לצג להתיישר בכיוון המשתמש המדבר אל הרובוט. בתחום הקלט, הרובוט טמי כולל מערך של ארבע מיקרופונים דיגיטליים, יכולת עיצוב אלומה קולית (Beamforming) ומעגלי ביטול הדהוד והסרת רעשים סביבתיים.

הוא מפיק סאונד באמצעות מערכת High fidelity בהספק של 20Watts. תשתית העיבוד מבוססת על שתי מערכות נפרדות: מעבד ARM Hexa core המנהל את הרובוט ומבוסס על תשתית לינוקס, ומעבד ARM Quad core המנהל את הטאבלט והאינטראקציה עם המשתמש, על-גבי מערכת ההפעלה אנדרואיד.

חיישן LiDAR של ניוסייט מנס-ציונה

בתחילת החודש בחרה טמי בחיישן ה-LiDAR שינהל את מערכת הראייה התלת-מימדית של הרובוט. הוא יתבסס על חיישן ה-CMOS מסוג NSI3000 של חברת Newsight Imaging מנס-ציונה, המיוצר במגדל העמק על-ידי חברת Towerjazz. הרכיב כולל מעגל עיבוד אנלוגי ודיגיטלי וחיישן אינפרא-אדום בשבב יחיד, ותוכנן לשימוש בעיקר במערכות LiDAR המותקנות על-גבי רובוטים. החיישן כולל 2048 פיקסלים הבנויים בתצורה של פיקסלים גדולים ופיקסלים קטנים. הפיקסלים הגדולים (4µm x 8µm) מאורגנים בארבע שורות ומעניקים רגישות גבוהה. הפיקסלים הקטנים יותר (4µm x 4µm), מאורגנים גם בהם בארבע שורות ומעניקים לחיישן רזולוציה גבוהה.

שיתוף פעולה עם גוגל ובאידו

החברה נמצאת כעת בשלבים האחרונים של הפיתוח. סמנכ"ל הדיגיטל בחברה, ירון יואל, סיפר ל-Techtime שהמוצר אמור לצאת לשוק בחודש ספטמבר הקרוב ולהימכר במחיר של כ-1,500 דולר. הוא ייוצר בקו ייעודי שהוקם עבור החברה במתקן של חברת flex בסין. במקביל להיערכות למכירות, החברה מקימה קהילת מפתחים פתוחה אשר תפתח עבורו אפליקציות שונות. לחברה גם שיתוף פעולה עם גוגל שתסייע בשיווק, ועם חברת באידו הסינית אשר מסייעת בתרגום לסינית. שוקי היעד המרכזיים יהיו סין וארצות הברית.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , טאבלט וסמארטפון

פורסם בתגיות: TEMI , טאבלט , רובוט