פיור קפיטל הדיחה את דירקטוריון מדיגוס

23 ספטמבר, 2018

בעלי המניות הצביעו בעד הצעתה של הקרן האקטיביסטית להחליף את חברי הדירקטוריון הנוכחיים בארבעת המועמדים שהציעה. מי שיוביל כעת את הדירקטוריון הוא פרופסור בנעד גולדוואסר, שחתום על שורה מרשימה של אקזיטים והשקעות בתחום הביומד

טלטלה בחברת המכשור הרפואי מדיגוס (Medigus). באסיפת בעלי המניות שהתקיימה ביום חמישי בשבוע שעבר (20.9) הצביעו בעלי המניות בעד הצעתה של קרן פיור קפיטל (Pure Capital), המנוהלת על ידי כפיר זילברמן, להדיח את חברי הדירקטוריון הנוכחיים של החברה ולהחליפם בארבעה חברי דריקטוריון חדשים שהוצעו מטעמו של זילברמן.

ארבעת חברי הדירקטוריון החדשים הם פרופסור בנעד גולדוואסר, שישמש כיו"ר במקומו של דורון בירגר, רונן רוזנבלום, אלי יורש ואלי כהן. כעת מעניין יהיה לראות האם ההנהלה החדשה אכן תוביל לפירוק החברה מנכסיה הטכנולוגיים והפיכתה לשלד בורסאי, כפי שהתריעו חברי הדירקטוריון הקודמים במכתב ששלחו למשקיעים מספר ימים לפני האסיפה, או שיתוו אסטרטגיה עסקית חדשה לחברה, המתקשה בשנים האחרונות להציג רווחיות ממשית.

מהלך ההשתלטות של זילברמן על מדיגוס החל בחודש יוני, לאחר שרכש כ-6.6% ממניות החברה, מה שהקנה לו את הזכות לכנס את אסיפת בעלי המניות ולהעלות הצעות לסדר היום. מיד עם השלמת העיסקה, פירסמה הקרן מכתב לבעלי המניות, ובו דרשה לכנס אסיפה כללית כדי להדיח את כל חברי הדירקטוריון הנוכחיים, שלטענתה אחראים להתדרדרות הפיננסית של החברה.

"רקורד של מסחר בשלדים בורסאיים"

לטענת הקרן, הדירקטוריון הנוכחי של מדיגוס נכשל לגמרי בהכוונת החברה, והוביל לגיוס הון "לפי שווי מבייש של כ-3.5 בלבד". במכתב לבעלי המניות  היא האשימה את חברי הדירקטוריון באחריות לאובדן של כ-80% מהשווי של מדיגוס: בסוף 2014 היא נסחרה בבורסת תל אביב לפי שווי שוק של 65.2 מיליון שקל, ובסוף 2017 ירד השווי שלה לכ-18.6 מיליון שקל בלבד.

ההנהלה הנוכחית ניסתה לבלום את המהלך והתריעה בפני המשקיעים כי מאחורי ניסיון ההשתלטות עומדות כוונות נסתרות. במכתב ששלחה לבעלי המניות נטען כי "לפיור קפיטל יש רקורד של לקיחת שליטה בחברות ציבוריות בעיקר לצורך מסחר בהן כשלדים בורסאיים."

ואמנם, אחת מהפעילויות של הקרן בשנים האחרונות היתה רכישת חברות ציבוריות קטנות שהפסיקו את פעילותן והפכו לחברות מדף ("שלדים בורסאיים"), ומכירתן לחברות פעילות כדי שיוכלו להיכנס באמצעותן לבורסה בלא תשקיף מלא. בין היתר, היא היתה הבעלים של חברת המדף Asia Development, שהמיזוג ההופכי איתה הביא את חברת Foresight לבורסה.

מהמחלקה האורולוגית לעולם הביומד

עם זאת, הדבר אינו בהכרח מלמד על כוונותיה של פיור קפיטל לגבי עתידה של מדיגוס. אחת הטענות המרכזיות של חברי הדירקטוריון המודחים היתה שחברי הדירטוקיון החדשים נעדרים כל ניסיון בתחום המכשור הרפואי. ואולם, הדבר אינו מדויק. מי שמיועד לעמוד בראש הדירקטוריון החדש הוא פרופסור בנעד גולדוואסר, שחתום על שורה ארוכה ומרשימה של אקזיטים והשקעות בתחום הביומד.

פרופסור בנעד גולדוואסר

גולדוואסר, בן 68, הינו אורולוג בהכשרתו וניהל בין 1987-1996 את המחלקה האורולוגית בבית החולים שיבא. לאחר סיום תפקידו עזב את העיסוק ברפואה ופנה לעולם היזמות. בשנת 1993 היה גולדוואסר שותף בהקמת VidaMed, שפיתחה מכשיר לטיפול בלתי פולשני באמצעות גלי רדיו בגידול שפיר בערמונית. החברה הונפקה בנסד"ק כשנתיים לאחר הקמתה וב-2001 נמכרה לענקית המכשור הרפואי מדטרוניק תמורת 326 מיליון דולר.

בשנת 1995 היה שותף בהקמת חברת ריטה מדיקל, שהונפקה גם כן בנסד"ק בשנת 2000, וב-1996 ייסד במשותף את חברת אופטונול, שנרכשה ב-2009 על ידי חברת אלקון (Alcon) ב-180 מיליון דולר. משנת 2003 ועד לשנת 2008 כיהן גולדוואסר כמנכ"ל GI-View, שמייצרת קולונסקופיות זעירות. בשנים האחרונות שימש כדירקטוריון במספר חברות, ובהן חברת ביוקנסל, לידקס ו-Emerald. בשנת 1997, לאחר פרישתו מעיסוק ברפואה, ניהל את ביומדיקל, קרן הון סיכון אותה הקים בשיתוף עם חברת טבע, אריסון השקעות ולאונרד אברמסון, המייסד והמנכ"ל לשעבר של חברת U.S. Healthcare.

ייתכן כי הצבתו של גולדוואסר כמועמד להוביל את הדירקטוריון החדש היא שהטתה את הכף בקרב המשקיעים לטובת הצעתה של פיור קפיטל, וזאת מאחר שקשה להעריך כי גולדוואסר הצטרף למדיגוס רק כדי להיות חתום על פירוקה.

חדשנות טכנולוגית, כישלון עסקי

חברת מדיגוס מחזיקה בשני קווי מוצרים עיקריים: מערכת MUSE המשמשת לטיפול זעיר פולשני בצרבת כרונית (GERD) על-ידי הידוק השסתום המחבר בין הקיבה לוושט, וכן סדרה של מצלמות ScoutCam הנחשבות לקטנות ביותר בעולם ומשמשות למכשור רפואי ויישומים תעשייתיים. אולם החברה לא הצליחה למנף את הטכנולוגיה להצלחה עסקית.

ברבעון השני של 2018 הסתכמו מכירותיה ב-54 אלף דולר בלבד, ירידה של 34% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, וחתמה את הרבעון עם הפסד של 1.1 מיליון דולר. מתחילת 2017 איבדה מניית החברה כ-95% ממחירה וכיום החברה נסחרת לפי שווי שוק של כ-11.9 מיליון דולר בלבד

 

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: אנשים , השקעות והון סיכון , מכשור רפואי

פורסם בתגיות: בנעד גולדוואסר , כפיר זילברמן , מדיגוס