המהפיכה יצאה לדרך: אלביט רכשה את תעש

25 נובמבר, 2018

בעקבות העיסקה יצטרפו 2,000 עובדי תעש אל חברת אלביט מערכות. אלביט מארגנת מחדש את חטיבות היבשה שלה ומצרפת את תעש אל חטיבת היבשה. העיסקה תעצים את התחרות בתחום ההגנה האקטיבית

בתמונה למעלה: רקטות ארטילריות ממשפחת אקסטרא של התעשייה הצבאית לטווח של 30-150 ק"מ

חברת אלביט מערכות (Elbit) הודיעה היום כי השלימה את רכישת תעש מערכות (תעש), תמורת 495 מיליון דולר (כ-1.8 מיליארד שקל). סכום נוסף בהיקף של כ-27 מיליון דולר (כ-100 מיליון שקל) ישולם בהתאם לעמידה של תעש ביעדים מוסכמים. נשיאו מנכ"ל אלביט, בצלאל מכליס, אמר שמדובר ברכישה משמעותית עבור אסטרטגיית הצמיחה ארוכת הטווח של אלביט. "יש לנו ניסיון מוכח בביצוע מוצלח של רכישות גדולות. הרכישה הזו תתרום לכלכלת ישראל, לעובדים, ללקוחות של שתי החברות ולבעלי המניות שלנו".

חטיבת היבשה החדשה של אלביט

בעקבות העיסקה, מבצעת אלביט ארגון פנימי רחב היקף, ומפצלת את חטיבת היבשה והתקשוב שלה לשתי חטיבות נפרדות: חטיבת תקשוב וסייבר, וחטיבת יבשה. חטיבת התקשוב והסייבר תכלול את תחומי הרדיו, התקשוב והסייבר. היא תנוהל על-ידי חיים דמלר, שיצטרף גם להנהלת אלביט. דלמר הצטרף לאלביט בשנת 1993 כשעדיין היה סטודנט להנדסת תוכנה. הוא שימש כראש מינהל בחטיבת הנדסה וכיהן בשנים האחרונות כסמנכ"ל יחידה עסקית בתחום התקשוב.

חטיבת היבשה תכלול את תכלול את יקנעם (לשעבר סולתם), קינטיקס ותעש. היא תנוהל על-ידי אודי ורד, שהצטרף לאלביט לפני 17 שנים ושימש ב-6 השנים האחרונות מנכ"ל חטיבת היבשה והתקשוב. במכתב שהפיץ היום לעובדים, דיווח מכליס שבחודשים הקרובים "צפויה עבודה רבה בחטיבות החדשות על המשך הפעילויות הקיימות, במקביל להתארגנות למבנה החטיבתי החדש". מניית אלביט נסחרת בבורסה של תל אביב ובנסד"ק לפי שווי שוק של כ-5.16 מיליארד דולר.

נתניהו אישר את העיסקה

העיסקה אושרה כבר ביוני השנה, אולם המתינה לחתימת שר הביטחון. מיד לאחר שנכנס לתפקיד שר הביטחון במקום אביגדור ליברמן, חתם ראש הממשלה ושר הביטחון, בנימין נתניהו, על אישור העיסקה. חברת תעש מעסיקה כ-2,000 עובדים ועוסקת במגוון גדול של פעילויות פיתוח וייצור בטחוניים: מערכות מיגון אקטיביות ופאסיביות, פירוטכניקה קרבית, חימוש קל, תחמושת כבדה, מערכות רקטיות וטילים ומערכות הגנה בפני כלי טיס בלתי מאויישים. בשנת 2016 הסתכמו מכירותיה בכ-2.1 מיליארד שקל.

בנוסף, תעש מחזיקה ב-85% ממניות חברת עשות אשקלון, המעסיקה כ-560 עובדים ונסחרת בבורסה של תל אביב לפי שווי שוק של כ-272 מיליון שקל. החברה מספקת מערכות מכניות, ממסרים מכניים ורכיבים בתחומי הרכב, הביטחון והחלל. בתשעת החודשים הראשונים של 2018 הסתכמו מכירותיה בכ-234 מיליון שקל. מעיסקת המיזוג הוחרג המפעל המסווג תומר שבבעלות תעש, העוסק בפיתוח פתרונות הנעה רקטית וטילים. המפעל הזה יישאר בבעלות המדינה, ככל הנראה אחת מהסיבות לכך היא שהוא מספק מוצרים גם לתעשיות מתחרות, כמו התעשייה האווירית ורפאל.

מתחזקת המתחרה של רפאל בתחום ההגנה האקטיבית

אחת מהשלכות העיסקה תהיה העצמת התחרות בין תעש לבין רפאל על אספקת מערכות הגנה אקטיבית בעולם, ובמיוחד בשוק האמריקאי. התחרות בין רפאל (Rafael) ובין התעשייה הצבאית (IMI) על שוק מערכות ההגנה האקטיביות (Active Protection Systems) היא ארוכת ימים והחלה כבר בשלבי הפיתוח של הקונספט לפני כ-20 שנה. מערכות הגנה אקטיביות מבוססות על שימוש במכ"ם טקטי ובמיירט. המכ"ם אמור לזהות את מקור התקיפה, לנתח את המסלול ולהפעיל מיירט אשר משמיד את הראש התוקף במרחק מספיק בטוח מהטנק או מכלי הרכב המוגן, כדי לא לפגוע במערכותיו ובאנשי הצוות.

מערכת ההגנה האקטיבית חץ דורבן של התעשיה הצבאית
מערכת ההגנה האקטיבית חץ דורבן של התעשיה הצבאית

המערכות כוללות בדרך כלל ארבע מערכות מכ"ם המספקות כיסוי של 360 מעלות, מיירט "רך" המשבש את פעולת הטיל התוקף ומיירט "קשה" המשמיד אותו במידה ולא ניתן להסיט אותו מהמסלול באמצעות המיירט הרך. רפאל והתעשייה הצבאית (תעש) משתמשות במיירטים מסוגים שונים: המיירט של רפאל מבוסס על שיגור רסס של כדורי מתכת הפוגעים בטיל התוקף לפני שהוא מגיע אל המטרה. המיירט של תעש משתמש במטען הודף המפרק את הטיל התוקף, במקרים רבים אפילו מבלי להפעיל את ראש הנפץ שלו. כיום החברות מוסיפות למערכות גם יכולת איתור נקודת השיגור, לצורך תקיפה מיידית של מקור האיום.

שתי החברות מנהלות תחרות עזה על השוק האמריקאי, כאשר רפאל זכתה לאחרונה ליתרון משמעותי כאשר צבא ארצות הברית הזמין ממנה לאחרונה מערכות הגנה אקטיבית (מעיל רוח) בהיקף של 193 מיליון דולר להגנת טנקי המערכה מסוג אברהמס. אלא שבעקבות המיזוג, תגיע המערכת של תעש לשוק האמריקאי כשהיא נתמכת על-ידי חברת ענק המוכרת היטב בשוק האמריקאי, שיש לה קווי ייצור בארה"ב ושהיא נחשבת לספק חשוב של הצבא האמריקאי. כעת נראה כיצד הדבר ישפיע על המכרזים הבאים של צבא ארה"ב לאספקת מערכות הגנה עבור נגמ"שים לוחמים מסוג בראדלי וסטרייקר.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , תעופה וביטחון , תעשייה ישראלית

פורסם בתגיות: אלביט