המסחר האלקטרוני הגדיל את הכנסות התע"א מהסבות מטוסים

29 יולי, 2019

חתמה על הסכם להסבת מטוסי נוסעים למטוסי מטען בהיקף של 380-400 מיליון דולר. התובלה האווירית של מוצרי מסחר אלקטרוני צפויה לצמוח בקצב של 25% בשנה בעשור הקרוב

התעשייה האווירית (IAI) חתמה עם חברה זרה על הסכם להסבת מטוסי נוסעים לתצורה של מטוסי מטען בהיקף של 380-400 מיליון דולר. מדובר בהסכם ל-5-6 שנים, המקנה ללקוח אופציה לבצע הסבה של מטוסים נוספים מעבר לכמות המינמילית שהוגדרה בהסכם. הפרוייקט מתבצע במפעל בדק מטוסים שהוא אחת מהזרועות של חטיבת התעופה החדשה, שהוקמה בינואר 2019.

בשנים האחרונות נמצאת פעילות בדק בהתאוששות הדרגתית לאחר הנפילה הגדולה של שנת 2012, שבה צנחו המכירות מ-448 מיליון דולר בשנה לכ-305 מיליון דולר בשנה. התעשייה האווירית מתמחה בפרוייקטי הסבה של מטוסי נוסעים מתוצרת בואינג למטוסי מטען ולמטוסי תדלוק, וקיבלה הסמכות לביצוע הסבות של מטוסים מדגמי 737, 747 ו-767. מעניין לציין שבואינג היא המתחרה העיקרית של התעשייה האווירית בתחום הזה.

בשוק התעופה קיימים שני סוגים מרכזיים של מטוסי מטען: מטוסי מטען ייעודים חדשים, או מטוסי נוסעים ישנים שהוסבו למטוסי מטען. כללית, עלות הסבת מטוסים מתצורת נוסעים לתצורת מטען נמוכה משמעותית מהצטיידות במטוס מטען ייעודי חדש, אולם עלויות התחזוקה והדלק של מטוסים ישנים בדרך-כלל גבוהות יותר מאלה של מטוסים חדשים. לכן יש לשינויים במחירי הדלק הסילוני השפעה מיידית על הביקוש להסבות מטוסים.

ה"מתנה משמיים" של אתרי האינטרנט

להערכת התעשייה האווירית הירידה במחירי הדלק, לצד עלייה תלולה בתחום ההובלה האווירית לצורך משלוח מוצרים שנרכשו באתרי אינטרנט (eCommerce), מובילים את ההתאוששות בתחום הסבות המטוסים. מגמה שהורגשה בצורה חזקה ביותר בשנת 2018. לאחרונה קבע אנליסט חברת מקינזי, לודוויג האוסמן, שהמסחר האלקטרוני הוא "מתנה משמים" עבור התובלה האווירית.

להערכתו, היקף התובלה שהמסחר האלקטרוני מיייצר גדלה בקצב של 10%-15% בשנה, כאשר הצמיחה בתחום התובלה האווירית בין גבולות, צפויה לצמוח בקצב של 25% בשנה במהלך 10 השנים הבאות. במקביל, בדק מבצעת הסבות של מטוסי נוסעים למטוסי תדלוק. כאן הלקוחות העיקריים הם גופים ביטחוניים, כאשר הלקוח המרכזי הוא משרד הבטחון הישראלי, שהזמנותיו ב-2018 הסתכמו בכ-89 מיליון דולר.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , תעופה וביטחון , תעשייה ישראלית

פורסם בתגיות: התעשייה האווירית , מסחר אלקטרוני