שיקולים בבניית מותג מקוון ברשתות החברתיות

17 מאי, 2020

חברה הפעילה ברמת ה-B2B חייבת להשקיע מחשבה ומאמצים בבניית ושימור נוכחות ברשתות החברתיות, אולם עליה להכיר את היתרונות ואת החסרונות של כל אחת מהרשתות, ולדעת כיצד לגבש את המסר המרכזי שלה

מאת: אביבית משמרי

בעולם שבו לקוחות, ספקים, עובדים פוטנציאליים ושותפים עסקיים מתחילים כל מגע עם הארגון באמצעות מנוע חיפוש באינטרנט, אסור להעלם מהעוצמה של הרשתות החברתיות. פעילות שוטפת ברשתות החברתיות היא כלי חיוני שכל חברה טכנולוגית צריכה להשתמש בו כדי לשמר ולבנות את הגרסה שלה על הארגון, הטכנולוגיה והייחוד שלה.

היא לא סותרת – אלא תומכת בחוזקה – בדרכי התקשורת האחרות של הארגון: הודעות לעיתונות, ניוזלטרים, בלוגים, פודקאסטים וכולי. בכל מקרה, לא מומלץ שמי שמחפש אתכם ברשתות ייתקל בדף שלא עודכן שלוש שנים, או בתיוג שהזכיר אתכם בהקשר שלילי – ונשאר ללא תגובה.

בניגוד לרשתות שיווק המוכרות מוצרי צריכה, הנוכחות המתמשכת של ארגון B2B ברשתות היא קריטית. שוקולד, למשל, יכול "לדברר" את עצמו בקלות, אבל ערכי הארגון ההנדסי והטכנולוגי – פחות. ללא יכולת לנסח את הערכים, לקבוע את הדגשים שלהם, ולשדר אותם הלאה באופן עקבי, הדימוי המשודר יהיה מפוזר, אקראי, תלוי באינטראקציות מפה לאוזן ובקיצור, ייצא משליטת הארגון.

אולם לפני שמתחילים להעלות מידע לרשתות, יש להגדיר כמה פרמטרים:

קהל היעד: הוא יכול להיות העובדים, הלקוחות, השותפים האסטרטגיים או הציבור הרחב. התוכן כמובן ישתנה בהתאם לקהל היעד.

סגנון ארגוני: לא קל לאתר את ה"קול" המדויק של הארגון או החברה, אך ברגע שתמצאו אותו, הכל יזרום בקלות. הוא יכול להיות ענייני או לבבי, משוחרר או מעונב, אבל הוא חייב להתאים לערכי הארגון. התלוצצויות במינון גבוה מדי, אמירות פרובוקטיביות, התעלמות גורפת מקבוצות אוכלוסייה פוטנציאליות, יגרמו לתחושה לא נוחה אצל המבקרים בעמוד.

תכנים: האתגר הוא להמחיש את מה שקורה בחברה או במפעל באופן שידבר אל גורמים חיצוניים, ותוך כדי כך גם לשווק. צילומי הווי מפינת הקפה או איחולי חג שמח סתמיים, ישאירו את הדף שלכם משמים וחסר עניין. אבל גם פוסטים שיווקיים מדי עלולים להתפרש בעיני הגולשים כזולים או אגרסיביים, ולכן לא מעניינים.

מכאן שהשילוב הטוב ביותר הוא של פוסטים שיש בהם סיפור קטן, למשל על תערוכה מעניינת שהצגתם בה או שיתוף פעולה חדש, יחד עם אלמנט אינפורמטיבי, למשל על הייחוד שבמוצר או במתחם שבו אתם שוכנים. אנשים ישמחו לקרוא גם תוכן מספקטרום רחב יותר, למשל ידיעה עיתונאית או דו"ח על תחום הפעילות של החברה, תובנה של מומחי החברה בנושא מקצועי וכדומה.

מהו ההבדל בין הרשתות השונות?

כדאי לעשות אלימינציה ומתוך הרשתות השונות לבחור לפחות שתיים שאתם מסתדרים אתן, ולדבוק בהן. אין טעם לפתוח עמוד בכל רשת ולהשאיר אותו שם דומם ולא פעיל, הרושם המתקבל לא חיובי.

פייסבוק: רשת המשלבת את המקצועי והאישי. מרכזת קהל מבוגר ובשל יחסית, ומקבלת בברכה גם תכנים ויזואליים וגם טקסטים ארוכים. הקידום בתשלום בפייסבוק נראה מפתה ולא יקר, אך שכרו יוצא בהפסדו ברוב המקרים בגלל נקודות עיוורות במערכת הקידום, אשר גורמות לריבוי לייקים מפרופילים פיקטיביים.

לינקדאין: מקום משובח לעסקים ולתקשורת בין מנהלים ואנשי מקצוע, לגיוס עובדים ולנטוורקינג גלובלי. מומלץ להשקיע רבות בפרק ה"אודות" של הארגון, ולהקפיד בבחירת אנשי הקשר שאתם מאשרים.

טוויטר: מקום מצוין להתעדכן במתרחש בתעשייה, ולקדם קישורים לתכנים חיצוניים. מושלם לעדכונים בזמן אמת מכנסים ומאירועים.

יוטיוב:  אם החברה מקיימת וובינרים וכנסים בתדירות גבוהה, זוהי פלטפורמה נהדרת להעלות אליה את ההקלטות (כמובן ערוכות ו"נקיות", עם כותרות פתיחה וסיום שנוסחו בקפידה). התוכן השמור הזה יעלה בקלות בחיפושי גוגל וימתג את החברה כמומחית בתחום. חשוב לזכור שאין טעם להחזיק ערוץ יוטיוב עם שני סרטונים בלבד, גם כאן דרושה דרושה תחזוקה.

אינסטגרם: רשת נוצצת ופופולרית אך אין בה הרבה ערך-מוסף לחברה המתרכזת בתקשורת בין ארגונים. המסרים הוויזואליים החזקים לא בהכרח מתאימים לפעילות עסקית ללא צרכני קצה פרטיים.

פרופיל גבוה ברשתות החברתיות הוא דרך מצוינת לשלוט בסיפור של הארגון, במסרים שלו, ובאופן שבו מוצגים המוצרים שלו והטכנולוגיה שלו. לכן חברה הפעילה ברמת ה-B2B חייבת להשקיע מחשבה ומאמצים בבניית ושימור נוכחות ברשתות החברתיות.

אודות הכותבת:

אביבית משמרי היא מנהלת תוכן מקצועי ושיווקי לארגוני טכנולוגיה ופיננסים.

מייל: [email protected], פרופיל לינקדאין: www.linkedin.com/in/avivitmishmari

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , שיווק והפצה

פורסם בתגיות: לינקדאין , פייסבוק , שיווק